Uwaga! To jest wersja archiwalna serwisu!

Aktualne wiadomości znajdziesz tutaj: www.wadowice24.pl

wadowice 24.pl

Rozmiar tekstu
  • Powiększ czcionkę
  • Przywróć standardową
  • Pomniejsz czcionkę

W Wadowicach zagościła kultura na najwyższym światowym poziomie

Email Drukuj
W życiu jest czas na naukę, sport i zabawę, ale przynajmniej część wolnego czasu powinna być przeznaczona na kulturę. W Wadowicach rozpoczął się Papieski Festiwal Organowy, zainaugurowany przez wybitnych muzyków z Niemiec. Grano utwory m.in. Jana Sebastiana Bacha.


Highslide JS Highslide JS Highslide JS Highslide JS Highslide JS
Pierwszy w naszym mieście Papieski Festiwal Organowy rozpoczęty. Inauguracyjny koncert ku czci Świętego Jana Pawła II przyciągnął do Bazyliki Ofiarowania Najświętszej Marii Panny naprawdę sporą grupę odbiorców kultury wysokiej.
Bardzo się cieszę, że pomimo innych atrakcji i pięknej pogody tak dużo ludzi przyszło, frekwencja była bardzo wysoka. To dowód na to, że w Wadowicach jest grono ludzi zainteresowanych taką formą muzyki – mówi nam dyrektor WCK, Piotr Wyrobiec.
Wadowickie Centrum Kultury jest głównym organizatorem tego festiwalu, wspierane finansowo przez województwo małopolskie, a w przypadku pierwszego koncertu – także przez niemiecki konsulat, reprezentowany przez Konsul Republiki Federalnej Niemiec w Krakowie - panią Isolde Felskau, która w niedzielę (6.07) była obecna w bazylice.

Festiwal zainaugurowali wybitni muzycy z Niemiec, Burkhard Engelke oraz Misty Schaffert, którzy partnerują nie tylko w życiu zawodowym, ale również prywatnym, są bowiem małżeństwem. Burkhard Engelke pracuje jako dyrektor muzyczny w Darmstadt, a także jako kantor w Kościele Zmartwychwstania Pańskiego w Darmstadt- Arheilgen.

Jego praca bazuje na wykonywaniu utworów w oparciu o dzieła historyczne. Jak sam twierdzi, jest to sposób, żeby muzyka dawna była inspiracją i spełniała oczekiwania dzisiejszych muzyków oraz publiczności.

Jego żona Misty Schaffert jest amerykanką, już w wieku 13 lat podjęła pierwszą pracę jako organistka w Seattle, jest laureatką wielu konkursów, dwukrotnie wygrała amerykański konkurs muzyczny w Chocago. Aktualnie jest organistką w Kościele św. Michała w Darmstadt oraz pianistką w Kantorei Darmstadt-Arheilgen.

Burkhard Engelke zaprezentował w Wadowicach utwory z tradycyjnego repertuaru Johanna Sebastiana Bacha (w Polsce przyjęła się forma Jana Sebastiana Bacha) oraz Johanna Jacoba Frobergera, natomiast Misty Schaffert zagrała muzykę takich artystów jak César Franck, William Bolcom , Jehan Alain, a także Eugène Gigout.
Ci muzycy pokazali, że należą do jednych z najlepszych na świecie. Bardzo nam dziękowali za zaproszenie, byli zadowoleni z organów, powiedzieli, że organy są bardzo dobrej jakości– wyznaje nam Piotr Wyrobiec.
Goście przybyli do bazyliki mogli nie tylko posłuchać wybitnej muzyki, ale również oglądać występy wykonawców za pośrednictwem małych telebimów. Dla tych, którzy żałują, że nie przyszli, mamy bardzo dobre wiadomości.

Był to dopiero pierwszy z sześciu koncertów Papieskiego Festiwalu, jaki potrwa aż do 10 sierpnia. Już w najbliższą niedzielę (13.07) o godzinie 16.30 w wadowickiej bazylice wystąpi duet polsko – ukraiński: Witold Zalewski oraz Valeriy Filipov, który jest  jednym z nielicznych artystów na świecie,  posiadających niebywałą umiejętność gry na pile śpiewającej.

}} I Papieski Festiwal Organowy - Wadowice 2014
13 lipca, godz. 16.30 Bazylika Ofiarowania Najświętszej Maryi Panny: Witold Zalewski – organy (Katedra wawelska), Valeriy Filipov – fletnia pana (Ukraina/Polska)
20 lipca godz. 16.30 Bazylika Ofiarowania Najświętszej Maryi Panny: s. Susi Ferfoglia – organy (Włochy/Polska), Dominika Figurska – recytacje
27 lipca, godz. 16.30 Klasztor OO Karmelitów Bosych: Gail Archer – organy (USA)
3 sierpnia godz. 16.30 Bazylika Ofiarowania Najświętszej Maryi Panny: Stanislav Surin – organy (Słowacja)
10 sierpnia, godz. 16.30 Bazylika Ofiarowania Najświętszej Maryi Panny: Koncert Maryjny - Karol Hila – organy, Paulina Martini – sopran.

Tomasz Mamcarczyk
NAPISZ DO NAS: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

Komentarze (2)add
Redakcja serwisu Wadowice24.pl nie odpowiada za komentarze zamieszczone pod artykułami i nie utożsamia się z ich treścią. Jednocześnie podkreślamy, iż nie jest to miejsce dla poniżania mieszkańców, wierzących, w tym katolików i innych, oraz sączenia jadu przez osoby nienawidzące Wadowic i wszystkiego, co jest z naszym miastem związane. Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób.
... Precz z Lewicą komentuje +1
ZJEDNOCZENIE I KONSOLIDACJA NA PRAWICY PRZECIWKO LEWICOWYM KONTRKANDYDATOM - BRAWO TAK TRZYMAĆ
DZISIAJ W WADOWICACH GOŚCIŁA PREZES PRAWA I SPRAWIEDLIWOŚCI BEATA SZYDŁO, KTÓRA DAŁA WYRAŹNY SYGNAŁ DO MOBILIZACJI SIŁ MIESZKAŃCÓW POWIATU WADOWICKIEGO

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
07 - 07 - 2014
... Sannto komentuje +6
A może raz dla odmiany coś BEZ PAPIEŻA? Ile można na nim jechać?

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
07 - 07 - 2014
Artykuł archiwalny. Komentarze zostały zablokowane

busy
 

}} Sonda na czasie

Lato w Wadowicach...
 

}} Polecamy oferty

 

Depilacja laserowa w Magia Spa – NOWY SEZON

Depilacja laserowa to absolutny hit ostatnich lat w dziedzinie kosmetyki. Spektakularne efekty jakie można osiągnąć przyciągają do sal...

 

Ostatnie dni wyprzedaży obuwia w Sklepie Fabrycznym Domeno

Zapraszamy na wyprzedaż kolekcji wiosna- lato 2014. Ostatnie dni wyprzedaży w sklepie przyfabrycznym Domeno w Kalwarii Zebrzydowskiej. W o...

 

Laserowe zamykanie naczynek: Hit czy kit?

Kłopotliwa cera naczynkowa, otwierające się naczynka a także nieustannie występujące rumieńce to problem wielu osób. Zwalczając go...

 

Bezpłatny wstęp na Mistrzostwa Polski w noszeniu żon

16 sierpnia w Inwałdzie obok Parku Miniatur Świat Marzeń odbędą się I Mistrzostwa Polski w Noszeniu Żon. Wydarzenie niecodzienne i o...

}} Filmy

Sprawdź nas:
Oferty domów w Wadowicach
duży wybór, najnowsze propozycje, atrakcyjne lokalizacje

}} Komentarze

Piłkarska środa. Spotkanie Iskry odwołane
Iskra wygrala z Libiazem 1:0
Czas na zmiany! Wadowice24.pl przeprowadzają się do Gravelines
Nie zniknie - żebyś wiedział - to dla takich jak ty zeby nie klikali jak powaleni po 30 razy tego samego komentarza tylko dlatego że jego opcja polityczna twierdzi inaczej.
Drobniak show. Skawa grała pięknie, ale ...
Sensacja Cracovia tylko remisuje z Halniakiem niewiarygodne ale cuda sie zdarzaja,Jutrzenka 2-0 Karpaty,Swit 0-1 Niwa,Garbarz 0-1 Proszowianka,.wie ktos jak Iskra-Libiaz?
Kolejny wypadek busa. Trzy osoby ranne zabrano do szpitala
Wyrazy współczucia.
Kolejny wypadek busa. Trzy osoby ranne zabrano do szpitala
jaki portal taki redaktor....
Ale twardziel! Piotrek z medalem Mistrzostw Polski
Szczere gratulacje !
Ale twardziel! Piotrek z medalem Mistrzostw Polski
Żeby się w błocie paplac .... Tys mi sport , toc na wsi to się świnie w błocie taplaja. W szachy by se pograł jakby mądry był