Uwaga! To jest wersja archiwalna serwisu!

Aktualne wiadomości znajdziesz tutaj: www.wadowice24.pl

wadowice 24.pl

Rozmiar tekstu
  • Powiększ czcionkę
  • Przywróć standardową
  • Pomniejsz czcionkę

Historia Wadowic zamknięta w pięciu pokojach. Musicie to zobaczyć!

Email Drukuj
Muzeum Miejskie odnowiło swoją wystawę poświęconą historii Wadowic. Ekspozycję można już oglądać, wzbogaciła się ona o nowe, nie pokazywane dotąd eksponaty. Wystawa zachowała swój interaktywny charakter. Będzie dodatkowym uzupełnieniem oferty muzeum papieskiego.Highslide JS Highslide JS Highslide JS Highslide JS Highslide JS
Highslide JS Highslide JS Highslide JS Highslide JS Highslide JS
Od kilku lat Muzeum Miejskie prezentowało w swoim budynku przy ulicy Kościelnej wystawę „Wadowice Karola Wojtyły”. Ekspozycja miała pokazywać oglądającym klimat miasta w czasach, w których spędził tutaj swoją młodość Karol Wojtyła. Przez ponad sześc lat cieszyła się bardzo dużą popularnością.

Z chwilą, gdy wiadomo było, że w sąsiednim budynku, w Muzeum Dom Rodzinny Jana Pawła II, powstaje duża ekspozycja poświęcona Karolowi Wojtyle, miejscy historycy rozpoczęli prace nad odnowieniem swojej wystawy.
Tym razem naszą opowieść o Wadowicach obejmuje okres od powstania miasta. Ma pokazać widzowi podstawowe zmiany, jakie zaszły do czasów, których wychowywał się tutaj Karol Wojtyła. Oczywiście główny akcent wystawy to opowieść o życiu codziennym miasta w okresie międzywojennym- mówi Piotr Wyrobiec, dyrektor Wadowickiego Centrum Kultury, któremu podlega muzeum.
Nowa wystawa nosi teraz tytuł "Wadowice - miasto, w którym  wszystko się zaczęło". Nad jej przygotowaniem od wielu miesięcy pracowali historycy z muzeum m.in. Marcin Witkowski, Joanna Pytlowska-Bajak, aranżację tworzył dr hab. Tomasz Wójcik z krakowskiej ASP.

Ekspozycja została podzielona na pięć pokoi tematycznych : dzieje miasta, szkołę, rynek, Sokół i salę warsztatową. W porównaniu z poprzednią wystawą wzbogacona jest o dużo eksponatów do tej pory nie pokazywanych. Są wśród nich mapy, dokumenty oraz numizmaty z okresu staropolskiego.

Jedną z ciekawszych rzeczy jest zachowany w bardzo dobrym stanie stempel pieczęci Cechu Rzeźników z Wadowic z XVII wieku. W sali poświęconej szkole prezentowane jest np. mało znane zdjęcie wagarowiczów z gimnazjum, co też jest pewnym przełamaniem istniejącego tabu.

Ekspozycja, tak jak poprzednio, wyposażona jest w instalacje multimedialne, rzutniki i ekrany, które wzmacniają przekaz i narrację. Zachowany został też jej interaktywny charakter.

Dodatkowym źródłem informacji są tutaj na przykład stylizowane na pocztówki kartki, które można ze sobą zabrać. W sali warsztatów można skorzystać z przebieralni, czy próbować rozwiązać różne zagadki lub wykonać własny druk.

Nową wystawę można oglądać od czwartku (24.04). Wstęp kosztuje 5 zł (bilet normalny) i 3 zł bilet ulgowy.

„Wadowice - miasto, w którym wszystko się zaczęło” to prezentacja, która stanowi niejako uzupełnienie ekspozycji, którą można oglądać w Muzeum Dom Rodzinny Jana Pawła II, ale jest też bardzo dobrym kompendium podstawowej wiedzy i dziejach miasta.

(mp)
NAPISZ DO NAS: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

Komentarze (2)add
Redakcja serwisu Wadowice24.pl nie odpowiada za komentarze zamieszczone pod artykułami i nie utożsamia się z ich treścią. Jednocześnie podkreślamy, iż nie jest to miejsce dla poniżania mieszkańców, wierzących, w tym katolików i innych, oraz sączenia jadu przez osoby nienawidzące Wadowic i wszystkiego, co jest z naszym miastem związane. Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób.
... czarownica komentuje +4
Byłam i widziałam. Podobało mi
się , tylko coś jest nie tak z powietrzem, albo jego brakiem- brzydki zapach stęchlizny, robi się niedobrze.

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
24 - 04 - 2014
a z Wadowicką Kartą Rodzinną jest za 1 zł i świetnie

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
24 - 04 - 2014
Artykuł archiwalny. Komentarze zostały zablokowane

busy
 

}} Sonda na czasie

Lato w Wadowicach...
 

}} Polecamy oferty

 

Depilacja laserowa w Magia Spa – NOWY SEZON

Depilacja laserowa to absolutny hit ostatnich lat w dziedzinie kosmetyki. Spektakularne efekty jakie można osiągnąć przyciągają do sal...

 

Ostatnie dni wyprzedaży obuwia w Sklepie Fabrycznym Domeno

Zapraszamy na wyprzedaż kolekcji wiosna- lato 2014. Ostatnie dni wyprzedaży w sklepie przyfabrycznym Domeno w Kalwarii Zebrzydowskiej. W o...

 

Laserowe zamykanie naczynek: Hit czy kit?

Kłopotliwa cera naczynkowa, otwierające się naczynka a także nieustannie występujące rumieńce to problem wielu osób. Zwalczając go...

 

Bezpłatny wstęp na Mistrzostwa Polski w noszeniu żon

16 sierpnia w Inwałdzie obok Parku Miniatur Świat Marzeń odbędą się I Mistrzostwa Polski w Noszeniu Żon. Wydarzenie niecodzienne i o...

}} Filmy

Sprawdź nas:
Oferty domów w Wadowicach
duży wybór, najnowsze propozycje, atrakcyjne lokalizacje

}} Komentarze

Piłkarska środa. Spotkanie Iskry odwołane
Iskra wygrala z Libiazem 1:0
Czas na zmiany! Wadowice24.pl przeprowadzają się do Gravelines
Nie zniknie - żebyś wiedział - to dla takich jak ty zeby nie klikali jak powaleni po 30 razy tego samego komentarza tylko dlatego że jego opcja polityczna twierdzi inaczej.
Drobniak show. Skawa grała pięknie, ale ...
Sensacja Cracovia tylko remisuje z Halniakiem niewiarygodne ale cuda sie zdarzaja,Jutrzenka 2-0 Karpaty,Swit 0-1 Niwa,Garbarz 0-1 Proszowianka,.wie ktos jak Iskra-Libiaz?
Kolejny wypadek busa. Trzy osoby ranne zabrano do szpitala
Wyrazy współczucia.
Kolejny wypadek busa. Trzy osoby ranne zabrano do szpitala
jaki portal taki redaktor....
Ale twardziel! Piotrek z medalem Mistrzostw Polski
Szczere gratulacje !
Ale twardziel! Piotrek z medalem Mistrzostw Polski
Żeby się w błocie paplac .... Tys mi sport , toc na wsi to się świnie w błocie taplaja. W szachy by se pograł jakby mądry był