56a163ea58f42d9cb394a243cac9f2a8.html Wadowicze - najstarsza nazwa miasta ukryta w dokumentach Watykanu

Uwaga! To jest wersja archiwalna serwisu!

Aktualne wiadomości znajdziesz tutaj: www.wadowice24.pl

wadowice 24.pl

Rozmiar tekstu
  • Powiększ czcionkę
  • Przywróć standardową
  • Pomniejsz czcionkę

Wadowicze - najstarsza nazwa miasta ukryta w dokumentach Watykanu

Email Drukuj
Najstarsza wzmianka historyczna o Wadowicach znajduje się dokumentach kościelnych Tajnego Archiwum Watykańskiego. Dokument z 1326 wymieniający Wadowice miał w swoich rękach dr Przemysław Stanko. Wspomina o istnieniu tutaj kościoła.


Historycy średniowiecza przyjmują, że początki miasta Wadowice datują się na ok. 1327 rok, ponieważ pod tą datą istnieje sporządzony dla króla czeskiego Jana Luksemburskiego akt hołdu lennego księcia oświęcimskiego Jana I Scholastyka wymieniający nasze miasto. Książę oddawał się jako lennik w ręce króla Czech.

Ale istnieje też inny dokument, który wskazuje, że Wadowice jako miejscowość istniały znacznie wcześniej. To spis świętopietrza dla papieża sporządzony przez skrybów biskupa krakowskiego.
Dokument pochodzi z 1326 roku, ale dotyczy sytuacji z roku 1325. Są w nim wymienione wszystkie kościoły w diecezji krakowskiej i jest też wśród nich kościół w Wadowicach jako filia parafialna kościoła z Mucharza - mówi dr Przemysław Stanko.
Historyk spędził sporo swojego czasu w Tajnym Archiwum Watykańskim, gdzie prowadził badania, i miał dostęp również do dokumentu, w którym znajduje się najstarsza wzmianka o Wadowicach.
Dokument wymienia kościół w Wadowicach i jest przy nim adnotacja, że ten kościół właściwie nic nie miał - dodaje historyk.
Highslide JSNazwa naszego miasta zapisana w spisie świętopietrza z 1326 roku brzmiała: Wadowicze. Jak mówi historyk, w Tajnym Archiwum Watykanu dużo jest jeszcze dokumentów dotyczących początków istnienia Wadowic.

W latach 20 i 30- tych XIV wieku spór o prawo patronatu do kościoła w Wadowicach rościły sobie dwa zakony cystersów z Mogiły i benedyktynów z Tyńca. Sprawą zajęła się Stolica Apostolska. Spór ten w ostateczności wygrali cystersi z Mogiły, którzy podporządkowali sobie parafię Woźnikach i kościół filialny w Wadowicach. Potwierdza to bulla papieska datowana na 20 luty 1335 roku, którą Przemysław Stanko również miał w ręku.

W średniowiecznych zbiorach Watykanu znajdują się też supliki (prośby) wnoszone od mieszkańców do papieża o wstawiennictwo lub dyspensę. Jedną z nich jest prośba do papieża Mikołaja V o zdjęcie ekskomuniki, którą przywiózł do Rzymu w 1450 roku niejaki Stefan z Wadowic.
Z dokumentu wynika, że popadł on pod karę ekskomuniki za to, że podniósł rękę na kapłana. Nie wiemy, jakiego dokładnego czynu dokonał, ale musiało to być coś znacznego, skoro w pokucie przywędrował do Rzymu aż z Wadowic - dodaje Stanko.
Dr Przemysław Stanko był gościem spotkań historycznych organizowanych przez Wadowickie Centrum Kultury. Historyk jest wykładowcą w Instytucie Historii Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie jest historykiem, badaczem staropolskich archiwów i dziejów osadnictwa na terenie Księstwa Oświęcimskiego. Wyniki jego poszukiwań w archiwach Wrocławia, Warszawy, Wiednia czy Watykanu wywołały już niejedną „historyczną rewolucję”.

Marcin Płaszczyca
NAPISZ DO NAS: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

Komentarze (9)add
Redakcja serwisu Wadowice24.pl nie odpowiada za komentarze zamieszczone pod artykułami i nie utożsamia się z ich treścią. Jednocześnie podkreślamy, iż nie jest to miejsce dla poniżania mieszkańców, wierzących, w tym katolików i innych, oraz sączenia jadu przez osoby nienawidzące Wadowic i wszystkiego, co jest z naszym miastem związane. Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób.
... ALICJA P komentuje +1
SZANOWNI PAŃSTWO, KTÓRZY CZYTACIE KOMENTARZE. PRZED CHWILĄ PRZECZYTAŁAM TEN STRASZNIE NAPISANY KOMENTARZ, ALE NAPISANY PO PRAWDZIE. NAPRAWDĘ W GEODEZJI JEST XIX WIEK. LUDZI PRZED DRZWIAMI OK. 20 OSÓB A ZA BIURKIEM JEDNA PRZEMIŁA PANI. PANI MARZENA CO ONA MOŻE SAMA ZROBIĆ, JA JEJ WSPÓŁCZUJĘ, ALE INNI LUDZIE SĄ BARDZO WKURZENI / TO MIŁO POWIEDZIANE / A NA KOGO NA STAROSTWO CZYLI NA STAROSTĘ, ŻE TAK NIEMRAWO ZARZĄDZA STAROSTWEM. JEŻELI MY PROSCI LUDZIE, KTÓRZY WPŁACIMY NA TO ABY TAM BYŁ PORZĄDEK NIE POMOŻEMY TO KTO TAM ZROBI PORZĄDEK - NIKT BO KAŻDEMU TO POWIEWA. PANIE STAROSTO TA MIESZKANKA POWIATU WADOWICKIEGO, KTÓRA TAKŻE NAPISAŁA SWÓJ KOMENTARZ MIAŁA 100% RACJĘ, KTO TAM MA ZROBIĆ PORZĄDEK. PAN ZA TO BIERZE NASZE POTĘŻNE PIENIĄDZE NIE ZA SIEDZENIE I PIERDZENIE W STOŁEK TYLKO ZA ROBOTĘ. ZA CHWILĘ WYBORY OCZEKUJEMY WSZYSCY JAKIE PAN BĘDZIE SZUKAŁ DLA SIEBIE GNIAZDKO. MY WYBORCY BĘDZIEMY OCENIAĆ I WYBIERAĆ. NIECH PAN O TYM PAMIĘTA, JEŻELI PAN MOŻE TO ZROBIĆ. DO USŁYSZENIA.

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
07 - 03 - 2014
... Mnich z Tyńca komentuje +8
To nieprawda, że historycy nie znają informacji, że nazwa Wadowic pierwszy raz pojawia się w rachunkach świętopietrza w 1326. Ta informacja była publikowana już 101 lat temu. Acta Camerae Apostolicae, vol. I, ed. J. Ptaśnik, [w:] Monumenta Poloniae Vaticana, t. 1, Cracoviae 1913, s. 130, nr 139.
Powoływał sie na to A. Nowakowski i inni historycy. Pab Redaktor nie odrobił lekcji historii. Podobnie inne rewelacje tu wzmiankowane nie są rewelacjami. Wystarczy zajrzeć do najnowszej literatury dot. Wadowic, albo do Bullarium Poloniae

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
05 - 03 - 2014
... archiwista komentuje +5
Szanowny Panie Redaktorze,
przed napisaniem artykułu należy sprawdzić pewne informacje. Nie ma czegoś takiego jak Instytut Historii UPJPII. Pan dr Stanko jest adiunktem na Wydziale Historii i Dziedzictwa Narodowego w Katedrze Nauk Pomocniczych Historii i Archiwistyki.

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
04 - 03 - 2014
... Michałek34 komentuje +7
ta pseudo wzmianka jest tak dla nas ważna że aż jest pomocna a ja mam taki dokument z 1230 roku podpisany w Stambule że kebab Turecki pierwszy raz był serwowany w Wadowicach koło kręgielni a ten gość co to prowadzi jest pra pra praaaaaaaaa aaa wnukiem Sobieskiego tak że jest dobrze Watykan to największe zło na Ziemi proszę wpisać z pytajnikiem w google kto wydał na śmierć Hitlerowi watykańskich Żydów w 42 roku?kto temu zaprzeczy nikt kto w czasie drugiej wojny światowej wspierał nazistów Włochy i watykan Pozdrawiam niedowiarków

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
04 - 03 - 2014
... Bolszewik komentuje +8
Cyt.:
" Dokument wymienia kościół w Wadowicach i jest przy nim adnotacja, że ten kościół właściwie nic nie miał "

Niestety od tego czasu wiele się zmieniło :-P

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
03 - 03 - 2014
... WALDUŚ WADOWITA komentuje +3

WSZYSTKIE polskie nazwy miejscowości były dawniej latynizowane lub germanizowane.
"Wadowicze" nie odbiegają więc od normy, więc żadnej rewelacji nam tu nie ogłosili...


Zresztą sami spójrzcie na starą mapę:

pl.wikipedia.org/wiki/Plik:Oswiecz_et_Zator.jpg

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
03 - 03 - 2014
... nieznajomy komentuje +13
A niektórzy chcą, żeby nowy zbiornik wodny zwał się : jezioro wadowickie, a Wadowice od ośmiu wieków są filią Mucharza.
Tylko Jezioro Mucharskie !!!

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
03 - 03 - 2014
... mlody...22 komentuje +4
woźniki, woźniki - piekna okolica!!! - Gdyby nie stodoły byłaby stolica :)

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
03 - 03 - 2014
... anjaaa komentuje +6
Prosze o wiecej takich artykułów:)

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
03 - 03 - 2014
Artykuł archiwalny. Komentarze zostały zablokowane

busy
 

}} Sonda na czasie

Lato w Wadowicach...
 

}} Polecamy oferty

 

Depilacja laserowa w Magia Spa – NOWY SEZON

Depilacja laserowa to absolutny hit ostatnich lat w dziedzinie kosmetyki. Spektakularne efekty jakie można osiągnąć przyciągają do sal...

 

Ostatnie dni wyprzedaży obuwia w Sklepie Fabrycznym Domeno

Zapraszamy na wyprzedaż kolekcji wiosna- lato 2014. Ostatnie dni wyprzedaży w sklepie przyfabrycznym Domeno w Kalwarii Zebrzydowskiej. W o...

 

Laserowe zamykanie naczynek: Hit czy kit?

Kłopotliwa cera naczynkowa, otwierające się naczynka a także nieustannie występujące rumieńce to problem wielu osób. Zwalczając go...

 

Bezpłatny wstęp na Mistrzostwa Polski w noszeniu żon

16 sierpnia w Inwałdzie obok Parku Miniatur Świat Marzeń odbędą się I Mistrzostwa Polski w Noszeniu Żon. Wydarzenie niecodzienne i o...

}} Filmy

Sprawdź nas:
Oferty domów w Wadowicach
duży wybór, najnowsze propozycje, atrakcyjne lokalizacje

}} Komentarze

Piłkarska środa. Spotkanie Iskry odwołane
Iskra wygrala z Libiazem 1:0
Czas na zmiany! Wadowice24.pl przeprowadzają się do Gravelines
Nie zniknie - żebyś wiedział - to dla takich jak ty zeby nie klikali jak powaleni po 30 razy tego samego komentarza tylko dlatego że jego opcja polityczna twierdzi inaczej.
Drobniak show. Skawa grała pięknie, ale ...
Sensacja Cracovia tylko remisuje z Halniakiem niewiarygodne ale cuda sie zdarzaja,Jutrzenka 2-0 Karpaty,Swit 0-1 Niwa,Garbarz 0-1 Proszowianka,.wie ktos jak Iskra-Libiaz?
Kolejny wypadek busa. Trzy osoby ranne zabrano do szpitala
Wyrazy współczucia.
Kolejny wypadek busa. Trzy osoby ranne zabrano do szpitala
jaki portal taki redaktor....
Ale twardziel! Piotrek z medalem Mistrzostw Polski
Szczere gratulacje !
Ale twardziel! Piotrek z medalem Mistrzostw Polski
Żeby się w błocie paplac .... Tys mi sport , toc na wsi to się świnie w błocie taplaja. W szachy by se pograł jakby mądry był