Uwaga! To jest wersja archiwalna serwisu!

Aktualne wiadomości znajdziesz tutaj: www.wadowice24.pl

wadowice 24.pl

Rozmiar tekstu
  • Powiększ czcionkę
  • Przywróć standardową
  • Pomniejsz czcionkę

Tomice policzyły zabytki. Jest ich 46

Email Drukuj
W Tomicach dokonano ewidencji wszystkich zabytków. Na liście znalazło się 46 budowli znajdujących się na terytorium gminy. Są wśród zabytkowe kościoły drewniane, kaplice i kapliczki oraz wiekowe drewniane chaty. Najstarsze budowle pochodzą z XVI wieku.


W Tomicach trwa szukanie historycznych śladów. Ma w tym pomóc między innymi internetowa ewidencja zabytków, którą niedawno uruchomiono w witrynie tutejszego Urzędu Gminy.

Ewidencja jest efektem porozumienia zawartego pomiędzy gminą Tomice a Wydziałem Inżynierii Środowiska i Geodezji Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie o współpracy w opracowania systemu informacji przestrzennej i wdrożenia sytemu w struktury sieci gminy Tomice.

Gminna Ewidencja Zabytków jest integralną częścią systemu informacji o terenie stworzonego dla gminy Tomice, który zawiera spis zabytków, dane o charakterze katastralnym, miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego, charakterystykę zabudowy, dane adresowe, charakterystykę infrastruktury drogowej, warunki glebowo-rolnicze oraz warunki topograficzne.

Spis zabytków można już obejrzeć w Internecie. Na liście znalazło się 46 budowli, głównie o charakterze sakralnym jak kościoły Drewniane z XVI wieku w Woźnikach i Radoczy, czy kaplica św. Jakuba w Tomicach z końca XIX wieku. W spisie znalazły się również budynki drewniane z przełomu XIX i XX wieku, których na terenie gminy nie brakuje.

Jak czytamy w opracowaniu, pierwsze pisane wzmianki o miejscowościach gminy Tomice pochodzą z przełomu wieków XIII i XIV. Mieszkańcy wiosek budowali domostwa, kościoły, grody — nie zawsze z trwałych materiałów. Wiele z nich z upływem czasu uległo zniszczeniu.

Do dziś pozostały nieliczne, cenne obiekty sakralne i świeckie. Te, które przetrwały powstania, wojny światowe, okupację, zachwycają prostotą oraz różnorodnością form, od wyróżniających się z krajobrazu okazałych drewnianych świątyń, poprzez budynki dworskie, drewniane chałupy, po kapliczki, kamienne figury Świątków, zdobione płaskorzeźbami postumenty, przydrożne krzyże.

}} Zobacz ewidencję zabytków gminy Tomice


(wp)
NAPISZ DO NAS: portal@wadowice24pl

Komentarze (4)add
Redakcja serwisu Wadowice24.pl nie odpowiada za komentarze zamieszczone pod artykułami i nie utożsamia się z ich treścią. Jednocześnie podkreślamy, iż nie jest to miejsce dla poniżania mieszkańców, wierzących, w tym katolików i innych, oraz sączenia jadu przez osoby nienawidzące Wadowic i wszystkiego, co jest z naszym miastem związane. Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób.
... brak słów.... komentuje +5
ta stodoła z Woźnik która gmina umieściła w ewidencji w zeszłym roku została obita nowymi deskami... taki z niej zabytek jak z koziej ****.... trąbka !@ ^^

czyste marnotrawienie pieniędzy... w nocy ciemno na ulicach!

zróbmy referendum i zlikwidujmy gmine Tomice !!!

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
10 - 02 - 2014
... Gmina Tomice bankrutem komentuje +1
Kręcioch do dymisji.

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
10 - 02 - 2014
... Krys komentuje +3
Zgadzam się z komentarzem "jezusmaria" chodzi o to by przygotować bankrutującą gminę do wydatków koniecznych, pieniędzy nie ma a dać trzeba na kapliczki przydrożne i to jak najwięcej. Pazerność nie zna umiaru, aż wstyd !
Podobno "prędzej wielbłąd przejdzie przez ucho igielne niż bogacz dostąpi niebios" i jak to się ma do głoszonej ideologią.

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
10 - 02 - 2014
... jezusmaria komentuje +5
...a potem wyselekcjonuje się obiekty priorytetowe, a że będą to tylko obiekty sakralne będzie kwestią przypadku. Wtedy gmina podejmie uchwałę o "Ratowaniu Dziedzictwa Narodowego" i wypłaci tyle ile trzeba będzie. Ku chwale...(wpisać według uznania)

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
10 - 02 - 2014
Artykuł archiwalny. Komentarze zostały zablokowane

busy
 

}} Sonda na czasie

Lato w Wadowicach...
 

}} Polecamy oferty

 

Depilacja laserowa w Magia Spa – NOWY SEZON

Depilacja laserowa to absolutny hit ostatnich lat w dziedzinie kosmetyki. Spektakularne efekty jakie można osiągnąć przyciągają do sal...

 

Ostatnie dni wyprzedaży obuwia w Sklepie Fabrycznym Domeno

Zapraszamy na wyprzedaż kolekcji wiosna- lato 2014. Ostatnie dni wyprzedaży w sklepie przyfabrycznym Domeno w Kalwarii Zebrzydowskiej. W o...

 

Laserowe zamykanie naczynek: Hit czy kit?

Kłopotliwa cera naczynkowa, otwierające się naczynka a także nieustannie występujące rumieńce to problem wielu osób. Zwalczając go...

 

Bezpłatny wstęp na Mistrzostwa Polski w noszeniu żon

16 sierpnia w Inwałdzie obok Parku Miniatur Świat Marzeń odbędą się I Mistrzostwa Polski w Noszeniu Żon. Wydarzenie niecodzienne i o...

}} Filmy

Sprawdź nas:
Oferty domów w Wadowicach
duży wybór, najnowsze propozycje, atrakcyjne lokalizacje

}} Komentarze

Piłkarska środa. Spotkanie Iskry odwołane
Iskra wygrala z Libiazem 1:0
Czas na zmiany! Wadowice24.pl przeprowadzają się do Gravelines
Nie zniknie - żebyś wiedział - to dla takich jak ty zeby nie klikali jak powaleni po 30 razy tego samego komentarza tylko dlatego że jego opcja polityczna twierdzi inaczej.
Drobniak show. Skawa grała pięknie, ale ...
Sensacja Cracovia tylko remisuje z Halniakiem niewiarygodne ale cuda sie zdarzaja,Jutrzenka 2-0 Karpaty,Swit 0-1 Niwa,Garbarz 0-1 Proszowianka,.wie ktos jak Iskra-Libiaz?
Kolejny wypadek busa. Trzy osoby ranne zabrano do szpitala
Wyrazy współczucia.
Kolejny wypadek busa. Trzy osoby ranne zabrano do szpitala
jaki portal taki redaktor....
Ale twardziel! Piotrek z medalem Mistrzostw Polski
Szczere gratulacje !
Ale twardziel! Piotrek z medalem Mistrzostw Polski
Żeby się w błocie paplac .... Tys mi sport , toc na wsi to się świnie w błocie taplaja. W szachy by se pograł jakby mądry był