4d05b78ac49de16692f9e8466747ac8d.html Ten pałac uda się uratować

Uwaga! To jest wersja archiwalna serwisu!

Aktualne wiadomości znajdziesz tutaj: www.wadowice24.pl

wadowice 24.pl

Rozmiar tekstu
  • Powiększ czcionkę
  • Przywróć standardową
  • Pomniejsz czcionkę

Ten pałac uda się uratować

Email Drukuj
Zabytkowemu pałacowi Thetschlów w Jaszczurowej nie będą już zagrażały wody zbiornika Świnna Poręba. Prace budowlane, mające chronić ten zabytkowy obiekt, na zlecenie Regionalnego Zarządu Gospodarki w Krakowie, wykona firma Skanska S.A.Celem inwestycji, którą zrealizuje Skanska, jest ochrona zespołu dworsko-parkowego w Jaszczurowej przed wodami powierzchniowymi oraz wpływem spiętrzonych wód zbiornika wodnego Świnna Poręba. Prace budowlane o wartości 22 mln zł brutto potrwają ponad 12 miesięcy i zakończą się w listopadzie przyszłego roku.

Wieś Jaszczurowa, w której znajduje się zabytkowy zespół dworsko-parkowy, położona jest w gminie Mucharz w powiecie wadowickim. Inwestycja, którą zrealizuje tutaj Skanska ma ochronić zespół dworsko-parkowy przed podtopieniami przez wody gruntowe i potok Jaszczurówka oraz wpływem spiętrzonych wód zbiornika Świnna Poręba.

Highslide JSPrzedsięwzięcie będzie polegało na budowie urządzeń zabezpieczenia przeciwpowodziowego, chroniących pałac i zabudowania dworskie otoczone 6-hektarowym parkiem.

Inwestycja, którą na zlecenie RZGW w Krakowie wykona Skanska, została podzielona na cztery elementy: budowę zapory bocznej, wykonanie przeciwpowodziowe przepompowni melioracyjnej, przełożenie potoku Jaszczurówka oraz wykonanie mostu z dojazdami nad nowym korytem Jaszczurówki.
Ziemna zapora boczna zbiornika wodnego Świnna Poręba będzie miała długość ok. 560 m, wysokość od 1 m do 8,5 m – mówi Brygida Tarnowska-Waligóra, menadżer projektu, Skanska.
Zapora zostanie wyposażona w przesłonę przeciwfiltracyjną. W związku z budową zapory bocznej konieczne jest powstanie przepompowni ze zbiornikiem wyrównawczym, która przepompuje wody drenażowe i opadowe oraz część wód potoku Jaszczurówka, który zagraża istniejącemu zespołowi dworsko-pałacowemu. Inwestycja obejmuje także przełożenie części koryta Jaszczurówki.
Wykonamy nowe koryto potoku na długości ok. 660 m z umocnieniem brzegów i dna. Nad nowym korytem potoku wybudujemy most drogowy – mówi Łukasz Cebula, kierownik budowy Skanska.
Zespół dworsko-parkowy położony w dolinie potoku Jaszczurówka składa się obecnie z dworu, oficyny, rozległego parku krajobrazowego oraz dawnego ogrodu użytkowego z sadem. Na terenie parku zachowały się budynek karbowego, domek ogrodnika, kamienna sadzawka oraz ruiny browaru, leżakowni i małej architektury. Osią kompozycyjną układu przestrzennego jest potok Jaszczurówka.

Dwór w Jaszczurowej powstał ok. 1908 roku w miejscu wcześniejszego, drewnianego dworu. Był własnością rodziny Thetschlów. Po II wojnie światowej dwór znacjonalizowano. Mieściła się tutaj szkoła, a następnie Państwowy Dom Dziecka. W latach 70. XX wieku zabytkowy zespół znalazł się rejonie planowanej budowy zbiornika wodnego Świnna Poręba. Budynek dworu został zbudowany na rzucie wieloboku, jest to obiekt piętrowy, podpiwniczony, konstrukcji kamienno-ceglanej, o rozbudowanej formie i malowniczej bryle.

Jego reprezentacyjna forma z monumentalnymi schodami, tarasem i dekoracyjnym herbem podkreśla charakter rodowej siedziby Thetschlów. We wnętrzach dworu zachowała się część oryginalnego, zabytkowego wyposażenia: stolarka okienna z metalowymi okuciami, drzwi płycinowe, ozdobna balustrada schodów, secesyjny witraż.

Do tego zabytkowego zespołu dworsko-parkowego prowadzi od strony Mucharza aleja dojazdowa z dobrze zachowanym starodrzewiem, w którego skład wchodzi m.in. uznany ze względu na wiek za pomnik przyrody dąb „Wrotnik”. Na terenie parku przeważają jasiony, dęby szypułkowe, klony i lipy drobnolistne. Wiek niektórych rosnących tutaj drzew jest oceniany nawet na 300 lat.

Iwona Walczak
NAPISZ DO NAS: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

Komentarze (10)add
Redakcja serwisu Wadowice24.pl nie odpowiada za komentarze zamieszczone pod artykułami i nie utożsamia się z ich treścią. Jednocześnie podkreślamy, iż nie jest to miejsce dla poniżania mieszkańców, wierzących, w tym katolików i innych, oraz sączenia jadu przez osoby nienawidzące Wadowic i wszystkiego, co jest z naszym miastem związane. Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób.
... Mariolka@ komentuje +1
A skąd te Thetschcle pochodzą ? Z O-SS -raela?

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
07 - 11 - 2013
... On.R komentuje +7
22 mln zł na uratowanie wątpliwej klasy zabytku (ani ładny, ani cenny), dodatkowo zmniejsza się wielkość zbiornika wodnego, a koszt pracy i serwisowania przepompowni spadnie w przyszłości na gminę. Dwór ma być oddany właścicielom. Nie lepiej byłoby zapłacić im choćby 10 mln odszkodowania, zburzyć budynek i nie robić takiej kosztownej inwestycji?

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
06 - 11 - 2013
... wadowiczanin2 komentuje +1
nie jestem pewien, ale zdaje się że zdjęcie nie pokazuje pałacu (czy chyba raczej jednak dworu, bo to dwór a nie pałac wybudowano w 1908 r.) ale wybudowany obok dworu pensjonat;
swoją drogą to fajnie by było gdyby dziennikarze byli rzetelniejsi;
dwór czy pałać to dla nich wsio ryba a na innym portalu przeczytałem że to oficyna (sic!)

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
05 - 11 - 2013
... edku komentuje +0
Całe szczęście nie jestem takim pesymistą jak Ty, jest to świetny teren i bardzo ciekawy obiekt który warto ocalić. Skoro wg twojego scenariusza nie znajdzie się nikt kto chętnie to wyremontuje no to proszę bardzo ! masz okazje mieć swój własny wyremontowany pałac ! i nie będziesz miec konkurencji do tego. Teraz do rzeczy, dlaczego "MY" mamy miec pieniądze z czyjejś inwestycji ?? Ktoś sobie wyremontuje to sobie będzie zarabiał dlaczego ma rozdawać swoje pięniądze ? Zdecydowanie wolę aby pieniądze teoretycznie "nasze" poszły na taki cel niż na premię niewiadomo dla kogo

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
04 - 11 - 2013
... edek komentuje +10
a skończy sie to tak!

RZGW czyli państwo czyli MY, zainwestuje 22 bańki w ratowanie tego "zabytku" dosłownie i w przenosni, okaże sie poźniej ze to zabytek w fatalnym stanie i oczywiście że nikt nie ma zamiaru tam nic inwestować ,
ale nagle, okaże się ze ten zabytek w fatalnym stanie juz jest sprzedany za marne grosze i wcale nie jest w takim fatalnym stanie.
I uwzględniając fakt ze RZGW czyli państwo czyli MY robimy z tego terenu, teren wielce atrakcyjny pod względem turystycznym a przyszłemu inwestorowi teren wielce atrakcyjny pod względem dochodowym.
czyli kto tam będzie wypoczywał nie MY!!! a kto na tym dobrze zarobi nie MY!!!

i niech ktoś napisze co MY z tego mieć będziemy????

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
04 - 11 - 2013
... Ziomek komentuje +5
Rodzina Thetschlów była wysiedlona do Zembrzyc,gdzie mieszkała .Byli to bardzo porządni ludzie .Jako dziecko zapatrywałem ich w mleko jajka i inne wyroby domowe.Niezależnie od zapłaty zawsze czymś poczęstowali i dobre słowo przekazali.Zadko teraz o spotkanie ludzi na takim poziomie.Dlatego Cieszę sie,że ich dobytek ocaleje.

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
04 - 11 - 2013
... Porębianin komentuje +2
Teraz chronicie drzewa koło pałacu co maja po ''300'' lat , ale te drzewa co rosły wzdłuż drogi obok pałacu to wycieliścię prawie , że wszystkie , a były tam WIELKIE okazy , które pamietały na pewno dużo czasu ...

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
04 - 11 - 2013
... trzeźwy obserwator komentuje +16
22 miliony, żeby uratować starego prycha, który przez 20 lat działalności jako hotel i restauracja nie odrobi tego wkładu finansowego. Natomiast żal wydać parę milionów więcej, aby poprowadzić BDI przez pola obok Wadowic, gdzie ta inwestycja miała by korzyść nie dla regionu a dla województwa, a nawet państwa. Logika polskich władz ..
Pozdrawiam

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
04 - 11 - 2013
... Manolo komentuje +1
Chciałbym tam mieszkać :D

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
04 - 11 - 2013
... _yRb komentuje +6
Bardzo piękny budynek w bardzo ładnej okolicy, pomijając stację paliw widoczną na horyzoncie. Budynek również ma zostać odrestaurowany i zagospodarowany jako hotel, tudzież restauracja. Już nie mogę się doczekać efektu końcowego. :)

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
04 - 11 - 2013
Artykuł archiwalny. Komentarze zostały zablokowane

busy
 

}} Sonda na czasie

Lato w Wadowicach...
 

}} Polecamy oferty

 

Depilacja laserowa w Magia Spa – NOWY SEZON

Depilacja laserowa to absolutny hit ostatnich lat w dziedzinie kosmetyki. Spektakularne efekty jakie można osiągnąć przyciągają do sal...

 

Ostatnie dni wyprzedaży obuwia w Sklepie Fabrycznym Domeno

Zapraszamy na wyprzedaż kolekcji wiosna- lato 2014. Ostatnie dni wyprzedaży w sklepie przyfabrycznym Domeno w Kalwarii Zebrzydowskiej. W o...

 

Laserowe zamykanie naczynek: Hit czy kit?

Kłopotliwa cera naczynkowa, otwierające się naczynka a także nieustannie występujące rumieńce to problem wielu osób. Zwalczając go...

 

Bezpłatny wstęp na Mistrzostwa Polski w noszeniu żon

16 sierpnia w Inwałdzie obok Parku Miniatur Świat Marzeń odbędą się I Mistrzostwa Polski w Noszeniu Żon. Wydarzenie niecodzienne i o...

}} Filmy

Sprawdź nas:
Oferty domów w Wadowicach
duży wybór, najnowsze propozycje, atrakcyjne lokalizacje

}} Komentarze

Piłkarska środa. Spotkanie Iskry odwołane
Iskra wygrala z Libiazem 1:0
Czas na zmiany! Wadowice24.pl przeprowadzają się do Gravelines
Nie zniknie - żebyś wiedział - to dla takich jak ty zeby nie klikali jak powaleni po 30 razy tego samego komentarza tylko dlatego że jego opcja polityczna twierdzi inaczej.
Drobniak show. Skawa grała pięknie, ale ...
Sensacja Cracovia tylko remisuje z Halniakiem niewiarygodne ale cuda sie zdarzaja,Jutrzenka 2-0 Karpaty,Swit 0-1 Niwa,Garbarz 0-1 Proszowianka,.wie ktos jak Iskra-Libiaz?
Kolejny wypadek busa. Trzy osoby ranne zabrano do szpitala
Wyrazy współczucia.
Kolejny wypadek busa. Trzy osoby ranne zabrano do szpitala
jaki portal taki redaktor....
Ale twardziel! Piotrek z medalem Mistrzostw Polski
Szczere gratulacje !
Ale twardziel! Piotrek z medalem Mistrzostw Polski
Żeby się w błocie paplac .... Tys mi sport , toc na wsi to się świnie w błocie taplaja. W szachy by se pograł jakby mądry był