Uwaga! To jest wersja archiwalna serwisu!

Aktualne wiadomości znajdziesz tutaj: www.wadowice24.pl

wadowice 24.pl

Rozmiar tekstu
  • Powiększ czcionkę
  • Przywróć standardową
  • Pomniejsz czcionkę

Ryzykowała życiem wydając na świat Karola. Biografia Emilii Wojtyłowej

Email Drukuj
W dniu rocznicy wybory kardynała Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową odbyła się prezentacja wspaniałej książki, w której nakreślona jest postać Emilii Wojtyłowej, matki Karola. Milena Kindziuk, autorka książki opierała się na okruchach wspomnień.


Nie łatwo było stworzyć tę biografię. Milena Kindziuk opierała się na krótkich wspomnieniach, analizując dokumenty i archiwa. Dzięki ogromowi tej pracy powtstała obszerna biografia Emilii Wojtyłowej, matki Karola. W środę (16.10) w rocznicę wyboru Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową w Warszawie odbyła sie konferencja prasowa z udziałem autorki książki pt. Matka Papieża. Poruszająca opowieść o Emilii Wojtyłowej.

Na konferencji prasowej autorka biografii opisywała metodę pracy w sytuacji, gdy dysponuje okruchami wspomnień kolejnych pokoleń - członków rodziny, nielicznymi dokumentami, gdy nie żyją świadkowie, którzy ją znali. Wobec szczupłości źródeł strach był zniechęcający, jak puzzle składała więc obraz kobiety, która mimo przeciwwskazań lekarza nie zawahała się zaryzykować i urodziła swoje trzecie dziecko - Karola, a później przygotowywała go do I Komunii św. Milena Kindziuk wyjaśniła milczenie Jana Pawła II o matce - kilka lat po jej śmierci rodzina nie korzystała z salonu, w którym zmarła - być może nie przeżyta żałoba spowodowała powściągliwość papieża.

Kard. Kazimierz Nycz,
który był także obecny na koferencji, wspominał Jana Pawła II, który jako biskup podczas wizyt w seminarium pytał każdego kleryka o ojca i matkę, gdyż wiedział, że dzięki tym informacjom będzie miał doskonały osąd kandydata do kapłaństwa. A słuchając ich opowieści pamiętał, że on nie miał takiej możliwości - kontaktu z matką. Gdy dowiedział się, już jako papież, że w Wadowicach powstał dom samotnej matki im. Emilii Wojtyłowej powiedział: Takie pomniki możecie mi stawiać.

Ks. prof. Józef Naumowicz, filolog klasyczny i historyk Kościoła, mówił o żmudnych poszukiwaniach Autorki, badającej dokumenty związane z życiem Emilii Wojtyłowej. W książce zamieszcza jej nekrolog, dokładnie wyjaśniona została sprawa jej pochówku - nie spoczęła na cmentarzu w Wadowicach, od razu ciało przewieziono do grobowca rodziny Kaczorowskich na cmentarzu Rakowickim w Krakowie. Zostało też opublikowane drzewo genealogiczne rodziny Kaczorowskich. 

Małgorzata Terlikowska, etyk, żona oraz matka pięciorga dzieci stwierdziła, że biografia matki Jana Pawła II pokazuje to, co w życiu jest najważniejsze. Stając przed dylematem narodzin i aborcji wybrała życie.
To ważna książka dająca nadzieję, wzorzec dla współczesnych kobiet, które uświadamiają sobie, że najważniejsze jest, przed wysłaniem dziecka w świat, dać mu solidny fundament wiary - podkreśliła Terlikowska.
Autorka w swojej książce odtwarza atmosferę i styl życia mieszczańskiej krakowskiej rodziny, przywiązanej do tradycji i manier, dbającą o piękno w życiu codziennym. Dokładnie, mimo niewielkiej ilości informacji na temat dorosłego życia Emilii , zastanawia się nad tym gdzie mogła poznać swojego przyszłego męża.  Wiadomo zaś sporo o losach rodziny w czasie I wojny światowej, o jej prawie rocznym pobycie na Morawach, o osiedleniu się w Wadowicach, atmosferze miasteczka.

Autorka mocno eksponuje opisywany wcześniej fakt, który szczególnie poruszył włoskiego autora biografii Wojtyłowej, że choć jej ciąża z Karolem była zagrożona, zdecydowała się na poród, ryzykując życiem i zdrowiem. Nie wiadomo też, na co zmarła, "przeżywszy 45 lat", jak głosi nekrolog. Wiadomo, że całe tygodnie spędziła w łóżku, a młodszy syn chyba był chroniony przed widokiem umierającej matki.

Opowieść nie kończy się na śmierci bohaterki. Dziennikarka opisuje dalsze losy rodziny, śmierć starszego brata Karola Edmunda i ojca w czasie okupacji. A także kontakty biskupa, kardynała, papieża z rodziną. Osobny rozdział poświęcony jest przodkom Emilii.

Gdy zaczynała pracę nad książką, autorka rozmawiała z dr Wandą Półtawską, wieloletnią przyjaciółką i współpracownicą ks. Karola Wojtyły. W odpowiedzi usłyszała: O matce? Nie ma sensu. Nic pani nie znajdzie, nikt jej nie pamięta. Dobrze, że dziennikarka nie posłuchała tej rady.

(kp)
Źródło: KAI

NAPISZ DO NAS: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

Komentarze (7)add
Redakcja serwisu Wadowice24.pl nie odpowiada za komentarze zamieszczone pod artykułami i nie utożsamia się z ich treścią. Jednocześnie podkreślamy, iż nie jest to miejsce dla poniżania mieszkańców, wierzących, w tym katolików i innych, oraz sączenia jadu przez osoby nienawidzące Wadowic i wszystkiego, co jest z naszym miastem związane. Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób.
... ludzkie ciało komentuje +1
Kolejny gniot wydawniczy. Zlegnie na półkach księgarskich i pokryje się kurzem jak wiele albumów o papieżu. Tym paru zainteresowanym kupnem, proponuję poczekać parę tygodni i będzie można to "dzieło" kupić za 1 zł.

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
17 - 10 - 2013
... Pochowana w Wadowicach komentuje +4
Pochowana w Wadowicach

16 kwietnia 1929 r. proboszcz parafii Ofiarowania NMP w Wadowicach ks. Leonard Prochownik poprowadził na wadowickim cmentarzu parafialnym ceremonię pogrzebową Emilii Wojtyłowej – mamy Karola Wojtyły, późniejszego papieża Jana Pawła II.

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
16 - 10 - 2013
... Lupus Rex komentuje +2
Wypowiedź dr Wandy Półtawskiej świadczy przede wszystkim o niej samej. Brawa dla autorki książki za pomysł i wytrwałość. Oby książka była warta braw

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
16 - 10 - 2013
... * kałakolczik * komentuje +4
Każda ciążą kobiety i rozwiązanie - poród jest ryzykiem. Kochanie się mężczyzny z kobietą i inne kochania w przeróżnych konstelacjach to też ryzyko. Zwykły pocałunek może być ryzykiem. To czy dlatego księża i zakonnice nie chcą wchodzić w związki małżeńskie, rodzić dzieci, ponosić trud wychowawczy bycia ojcem i matką ,łożenia na wychowanie, egzystowania w normalnej rodzinie ? - przecież Pan Bóg nikomu tego nie zabronił i nigdzie na ten temat w żadnych księgach nie ma żadnej wzmianki. Pan Bóg powiedział wyraźnie - żyjcie ze sobą niewiasty i mężczyźni i rozmnażajcie się. Czyż to nie jest piękne. No - to tyle na razie tych mądrości biblijnych i innych. Idźcie już spać.

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
16 - 10 - 2013
... Lupus Rex komentuje +2
Jak pisze ktoś, kto wagarował kiedy koleżanki i koledzy w pocie czoła uczyli się gramatyki i stylistyki języka ojczystego? Czyż nie tak (wybór złośliwy, ale nie pozbawiony podstaw): "powtstała", "w rocznicę wyboru Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową w Warszawie", "strach był zniechęcający", "św. Milena Kindziuk", "który był także obecny na koferencji, wspominał Jana Pawła II, który jako biskup", "on nie miał takiej możliwości - kontaktu z matką", "żona oraz matka pięciorga dzieci", "Stając przed dylematem narodzin i aborcji wybrała życie", "Autorka [...] odtwarza atmosferę i styl życia mieszczańskiej krakowskiej rodziny, [...] dbającą o piękno w życiu codziennym", "Dokładnie [...] zastanawia się", "śmierć starszego brata Karola Edmunda i ojca w czasie okupacji"?
Ech, sądzę, że śp. Emilia Wojtyłowa zasłużyła na lepszy tekst. Autorka książki z pewnością także ;))

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
16 - 10 - 2013
... Piotr13021991 komentuje +0
podobny artykuł opublikowała wcześniej WP.PL nawet bardziej szczegółowy....

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
16 - 10 - 2013
... mówię wam komentuje +8
szkoda że w kwestii zasad tamte czasy zniknęły. teraz ludzie nie mają już tyle szacunku dla innych, wyśmiewają, juz nie tylko w domowym zaciszu ale i publicznie, ostentacyjnie używają wulgaryzmów wobec innych, nawet nieznanych osobiście ludzi, są obłudnymi hipokrytami... wszystko na pokaz i dla... jakiejkolwiek formy władzy, która też nie ma już teraz takiego znaczenia prestiżowego jak kiedyś. Kiedyś nauczyciel to był ktoś teraz prawie nikt, tak samo jak lekarz, samorządowiec , poseł itp Jak to powiedziała kiedyś moja babcia - świat się kończy!

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
16 - 10 - 2013
Artykuł archiwalny. Komentarze zostały zablokowane

busy
 

}} Sonda na czasie

Lato w Wadowicach...
 

}} Polecamy oferty

 

Depilacja laserowa w Magia Spa – NOWY SEZON

Depilacja laserowa to absolutny hit ostatnich lat w dziedzinie kosmetyki. Spektakularne efekty jakie można osiągnąć przyciągają do sal...

 

Ostatnie dni wyprzedaży obuwia w Sklepie Fabrycznym Domeno

Zapraszamy na wyprzedaż kolekcji wiosna- lato 2014. Ostatnie dni wyprzedaży w sklepie przyfabrycznym Domeno w Kalwarii Zebrzydowskiej. W o...

 

Laserowe zamykanie naczynek: Hit czy kit?

Kłopotliwa cera naczynkowa, otwierające się naczynka a także nieustannie występujące rumieńce to problem wielu osób. Zwalczając go...

 

Bezpłatny wstęp na Mistrzostwa Polski w noszeniu żon

16 sierpnia w Inwałdzie obok Parku Miniatur Świat Marzeń odbędą się I Mistrzostwa Polski w Noszeniu Żon. Wydarzenie niecodzienne i o...

}} Filmy

Sprawdź nas:
Oferty domów w Wadowicach
duży wybór, najnowsze propozycje, atrakcyjne lokalizacje

}} Komentarze

Piłkarska środa. Spotkanie Iskry odwołane
Iskra wygrala z Libiazem 1:0
Czas na zmiany! Wadowice24.pl przeprowadzają się do Gravelines
Nie zniknie - żebyś wiedział - to dla takich jak ty zeby nie klikali jak powaleni po 30 razy tego samego komentarza tylko dlatego że jego opcja polityczna twierdzi inaczej.
Drobniak show. Skawa grała pięknie, ale ...
Sensacja Cracovia tylko remisuje z Halniakiem niewiarygodne ale cuda sie zdarzaja,Jutrzenka 2-0 Karpaty,Swit 0-1 Niwa,Garbarz 0-1 Proszowianka,.wie ktos jak Iskra-Libiaz?
Kolejny wypadek busa. Trzy osoby ranne zabrano do szpitala
Wyrazy współczucia.
Kolejny wypadek busa. Trzy osoby ranne zabrano do szpitala
jaki portal taki redaktor....
Ale twardziel! Piotrek z medalem Mistrzostw Polski
Szczere gratulacje !
Ale twardziel! Piotrek z medalem Mistrzostw Polski
Żeby się w błocie paplac .... Tys mi sport , toc na wsi to się świnie w błocie taplaja. W szachy by se pograł jakby mądry był