Uwaga! To jest wersja archiwalna serwisu!

Aktualne wiadomości znajdziesz tutaj: www.wadowice24.pl

wadowice 24.pl

Rozmiar tekstu
  • Powiększ czcionkę
  • Przywróć standardową
  • Pomniejsz czcionkę

Jan Nowicki pyta, gdzie jest Dom Papieża

Email Drukuj
Jan Nowicki był gościem spotkania inauguracyjnego Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Cieszyło się ono dużym zainteresowaniem, a na regularne zajęcia zapisało się ponad 90 osób. Prowadzący spotkanie Nowicki tryskał humorem i szybko znalazł kontakt ze słuchaczami. 


Wadowicki Uniwersytet Trzeciego Wieku rozpoczyna pierwszy rok akademicki. Inauguracji uniwersytetu towarzyszyło duze zainteresowanie. Na regularne zajęcia zapisłao się ponad 80 osób.
Przyszłam, bo uważam, że ten uniwersytet to bardzo dobry pomysł. Jestem wdzięczna Wadowickiemu Centrum Kultury, że pomyślano o nas, ludziach, którzy mają teraz więcej wolnego czasu i szukają swoich szans na jego wypełnienie- mówi nam 60 - letnia Barbara z Wadowic.
Podczas inauguracji uniwersytetu gościem studentów był wybitny polski aktor i pedagog, a także pisarz Jan Nowicki.

Spotkanie pod tytułem „Mężczyzna i one” było okazją do wysłuchania gawędy aktora i jego refleksji na temat przemijania, starości i samotności. Nowicki szybko znalazł wspólny język z wadowickimi studentami.  Dzielił się z nimi wspomnieniami i własnymi mądrościami. Był dowcipny, ale również nieco sentymentalny.

Jan Nowicki odpowiadając na pytania słuchaczy wyznał szczerze również, jak odbiera współczesne Wadowice.
Ja setki razy przejeżdżałem przez Wadowice, ale ja nigdy nie chodziłem po Wadowicach. Ale teraz jak przywiózł mnie pan Piotr, to po pierwsze zapaliłem papierosa, a po drugie spytałem, gdzie jest dom papieża? No przecież nie wyobrażałem sobie, że mogę tu być i tego miejsca nie zobaczyć. Proszę sobie wyobrazić, że bardziej mnie ten dom interesował niż sam kościół - opowiadał gość Uniwersytetu Trzeciego Wieku.
Do środka muzeum Jan  Nowicki w czwartek (3.10) nie wszedł, bo muzeum wciąż jest zamknięte.
Ten dom papieża, odnowiony dom. Kto wie... czy jak zobaczyłem zdjęcie starego domu, to więcej mnie nie wzruszyło niż to odnowione. A jak jeszcze powiedział mi pan Piotr, że w środku.. - co jest znakiem czasu, a to co ja mówię jest tylko jękiem staruszka - że tam będą jakieś monitory, jakieś multi, audio i jakieś tam, to już koniec. Żebym ja tam znalazł jedną obsadkę od pióra, którą maczało się w kałamarzu, żebym ja tam spotkał jedną jego rękawiczkę, a nie te ekrany, te sale, te wycieczki. Pięknie było o tym domu pomyśleć, pięknie było pójść tam, ale zobaczyć to już mniej piękne. To już nie tak - dodał Nowicki.
Aktor pochwalił za to wadowicki rynek, który mu się spodobał.
Ładny rynek bardzo, ładne to otoczenie, ładne te małe planty. Myślę, że fajnie tu żyć. W ogóle im miejscowość jest mniejsza, tym lepiej. Tym więcej kultury i klasy. Duże ośrodki schamiały. Ja nawet myślę, że małe miejscowości są lepsze dla dorastającej młodzieży, wbrew pozorom. Kontakt ze światem można utrzymywać przy pomocy tych nowinek techniczych, ale w pewnym momencie robi się ciasno. A jak jest ciasno, to jest dobrze dla skrzydeł, bo one chcą wyfrunąć. Nigdzie marzenia nie hulają tak świetnie, jak w gnieździe, bo tu jest coraz mniej miejsca. Zwróćcie uwagę, ilu świetnych ludzi tworzyło polską historię, literaturę, to wszystko jest z małych miast - dzielił się swoimi refleksjami Jan Nowicki.
}} Posłuchaj: Jan Nowicki o Domu PapieżaHighslide JS Highslide JS Highslide JS Highslide JS Highslide JS
Highslide JS Highslide JS Highslide JS Highslide JS

Założony przy WCK Uniwersytet Trzeciego Wieku to odpowiedź na pomysły, jakie zgłaszali uczestnicy spotkań Akademii Po Godzinach oraz Klubu Seniora. Akademia działała w Wadowickim Centrum Kultury w ostatnich latach, jej uczestnikami były przede wszystkich osoby starsze, zainteresowane problematyką historii miasta, geografią i naukowymi nowinkami.

Teraz WCK chce uruchomić regularne spotkania w ramach Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Podobne działają już w wielu miastach. Tam gdzie oferta jest ciekawa spotyka się z dużym zainteresowaniem. Organizatorzy uczelni chcą taką stworzyć w Wadowicach.
Zamierzamy tak zorganizować zajęcia, by odbywały się regularnie raz w tygodniu. Będą wykłady z historii, będą zajęcia wokalne, artystyczne, w tym przygotowanie teatralne, a także nauka podstaw informatyki. Ale cały czas rozważamy rozszerzenie projektu- mówi portalowi Wadowice24.pl Piotr Wyrobiec.
Wadowickie Centrum Kultury planując organizację UTW zgłosiło wniosek o dofinansowanie do Lokalnej Grupy Działania "Wadoviana". Placówka stara się o dofinansowanie między innymi na zakup komputerów dla przyszłych studentów. Wykładowcami uczelni będą naukowcy z Polskiej Akademii Umiejętności, z którą Wadowice wspołpracują od wielu lat.

W połowie września zostaną ogłoszone zapisy do uniwersytetu, ale już można pytać o szczegóły w siedzibie WCK. Studentami mogą zostać osoby po 55 roku życia, nie trzeba spełniać żadnych warunków dotyczących wykształcenia, a same zajęcia mają być bezpłatne. Co najważniejsze same wykłady mają mieć chcarakter otwarty, będzie na nie mógł przyjśc każdy.

Celem działalności uczelni jest aktywizacja ludzi starszych, a także wykorzystanie ich potencjału, wiedzy, umiejętności i doświadczenia życiowego. Obecnie osoby starsze stanowią  18% wadowickiego społeczeństwa, a liczy się, że za 15 lat będą już stanowić ponad 20 %.

Przemiany ekonomiczne i społeczne ostatnich 20 lat sprawiły, że to właśnie ta grupa najmniej zyskała na tych przeobrażeniach jakie dokonywały się w kraju i na świecie. Często osoby te musiały rezygnować z dalszej edukacji, pracy oraz awansu zawodowego z przyczyn ekonomicznych, rodzinnychm czy losowych. Po wychowaniu swoich dzieci, przy braku pracy, będąc też na emeryturze mają dużo czasu i oczekują konkretnej oferty nie tylko kulturalnej, ale i edukacyjnej.

Genezę uniwersytetów trzeciego wieku można wyprowadzić z szerszego kontekstu społecznego. W Europie i na świecie zaczął się coraz gwałtowniejszy proces starzenia się ludności. Na ich potrzeby uniwersytety odpowiedziały projektem otwarcia uczelni dla innych grup wiekowych, również dla emerytów. Na wielu kierunkach studiów młodzi ludzie mieli kontaktować się z dorosłymi i starszymi osobami, które mogłyby dzielić się swoim doświadczeniem życiowym i zawodowym.

Pierwszy UTW uruchomiony został w 1973 roku we Francji przez Pierre Vellas’a, który w centrum uwagi postawił badania naukowe ażeby pomóc wszystkim ludziom starszym. W Polsce moda na UTW rozpoczęła się w dużych miastach z końcem lat 90-tych. W ostatnich latach uniwersytety powstają w mniejszych miastach.

(mp)
Aktualizacja (3.10)
NAPISZ DO NAS: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

Komentarze (23)add
Redakcja serwisu Wadowice24.pl nie odpowiada za komentarze zamieszczone pod artykułami i nie utożsamia się z ich treścią. Jednocześnie podkreślamy, iż nie jest to miejsce dla poniżania mieszkańców, wierzących, w tym katolików i innych, oraz sączenia jadu przez osoby nienawidzące Wadowic i wszystkiego, co jest z naszym miastem związane. Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób.
... Jachuda komentuje +13
Pan ma racje!!!Nie zostala nawet 1 cegla z tego Domu ,,
Dom niby jest na tym samym miejscu ,,ALE TO NIE TEN DOM !!!!!!
Bylem w tym mieszkaniu ,,przed muzeum,,
Bylem tam jak bylo muzeum,,podobalo mi sie!!!!
A teraz nie ma po co tam isc!!!
Nie ten stary wydeptany bruk ,nie ta kamienica!!!!Nie te stare metalowe schody
i korytarz bez zarowki !!!!!!!
POZDRAWIAM Pana ,

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
05 - 10 - 2013
... Halina z Wadowic komentuje +6
Wczorajsze spotkanie super, Pan Jan Nowicki dużo o życiu i aktorstwie i o nas seniorach mówił. Podziękowania dla Pani Izabeli Karskiej, która prowadzi nas z uniwersytet. Ja w tamtym roku chodziłam na gimnastykę mózgu i w tym roku też przyjdę. Pozdrawiam!

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
04 - 10 - 2013

CYTAT:
"Do środka muzeum Jan Nowicki w czwartek (3.10) nie wszedł, bo muzeum wciąż jest zamknięte. "

A DLACZEGO DALEJ ZAMKNIĘTE ???
CZYŻBY ZABAKŁO KOLEJNYCH 30 MILONÓW ZŁOTYCH
NA ZAKUP WYCIERACZKI DO BUTÓW PRZED WEJŚCIEM ???

CZY KTOŚ SPRAWDZA NA CO WYDAWANE SĄ TAM PIENIĄDZE ???


Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
04 - 10 - 2013
... Prawda boli komentuje +28
"Ten dom papieża, odnowiony dom. Kto wie... czy jak zobaczyłem zdjęcie starego domu, to więcej mnie nie wzruszyło niż to odnowione. A jak jeszcze powiedział mi pan Piotr, że w środku.. - co jest znakiem czasu, a to co ja mówię jest tylko jękiem staruszka - że tam będą jakieś monitory, jakieś multi, audio i jakieś tam, to już koniec. Żebym ja tam znalazł jedną obsadkę od pióra, którą maczało się w kałamarzu, żebym ja tam spotkał jedną jego rękawiczkę, a nie te ekrany, te sale, te wycieczki. Pięknie było o tym domu pomyśleć, pięknie było pójść tam, ale zobaczyć to już mniej piękne. To już nie tak - dodał Nowicki."

Hahaha, oto cały komentarz do tego czegoś co niektórzy chcą nazywać domem papieża!
No comments!

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
04 - 10 - 2013
... * kałakolczik * komentuje +11
Widziałem dzisiaj po godzinie szesnastej jak chodził z dyrektorem WCK po rynku. Kilka minu po godzinie 16,00 weszli do kościoła i byli tam kilka minut. Potem spacer wokół kościoła / koło / i domu - muzeum. Potem już nie wiem. Ja tam byłem przez zwykły przypadek. Nikogo nie śledziłem a tylko patrzałem. Czas już powoli robi swoje na tym świetnym i przystojnym aktorze nie pozbawionym chyba z przeszłości pewnych ekstrawagancji w swoich działaniach o których często publicznie mówił. Znam poczynania i dorobek artystyczny Jana Nowickiego. Jego czasy krakowskie, warszawskie a nawet częściowo Kowal - jego miejsce urodzenia i odosobnienia z własnego wyboru. Tam też odbyło zdaje się huczne jego wesele z Małgorzata Potocką. Wiele razy bywałem w Kowalu i jest to ładna i romantyczna miejscowość. Małgorzata Potocka chyba w dalszym ciągu prowadzi swój teatr w Warszawie a Wielki Jan podróżuje po Polsce i daje starszym osobom trochę własnych wspomnień . Frywolnych chyba nawet być może. Późną jesienią będę chciał odwiedzić teatr Małgorzaty Potockiej i zjeść podczas występów kolację i napić się solidnego drinka. Może uda mi się spotkać z Jerzym Połomskim a może nawet z Panem Janem. To chyba tyle w tej kwestii. Trzymaj Się jakoś Wielki Panie Janie. Chylę czoła. Serwus !

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
03 - 10 - 2013
... Krys komentuje +5
Świetny pomysł i wykonanie. Tak trzymać. Pozdro.

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
03 - 10 - 2013
... *przemo komentuje +6
Fajny facet. Zawsze go lubiłem.

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
03 - 10 - 2013
... * kałakolczik * komentuje +5
Wikicytaty .. - " Wielki Szu ? Jak widzisz. Stary Idioto . Kto by pomyślał , że można Cię spotkać na takim zadupiu. Jak cię podszedł ? Do ciebie mówię ! "/ koniec cytatów / Z filmu " Wielki Szu " z Janem Nowickim w roli głównej.

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
01 - 10 - 2013
Dobry pomysł, on wam powie jak porzucić po 20 latach kobietę(M.Meszaros) oraz opowie o grzesznym życiu i to wszystko w świętym mieście.
Ciekawe czy Cyla MOPS się zapisze bo już starej pannicy z klimakterium we łbie się kiełbasi wynyśliła, ż jest rodziną K. Wojtyły :D

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
01 - 10 - 2013
... Furjat. komentuje +6
Zaproście Prezydenta Kwaśniewskiego chętnie posłucham wykładu.

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
01 - 10 - 2013
... Furjat. komentuje +7
27.10.2013 nie zapomnijcie.

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
01 - 10 - 2013
... wadowiczanin z oddali komentuje +9
Stary dziad bedzię pouczał takich samych starych dziadów,pewnie o sexie po 60ce!
PS.Jak by ktos miał pretensje, to ja mam 63 lata

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
01 - 10 - 2013
... * kałakolczik * komentuje +4
" Wielki Szu " w Wadowicach - niepojęta sprawa i z racjonalnego oraz medycznego punktu widzenia nie do zrozumienia i wyjaśnienia. " WIELKI SZU ".

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
01 - 10 - 2013
... klapa komentuje +11
LUDZIE TO CHODZI O NOWE MIEJSCA DLA POCIOTÓW , WADOWICKA SITWA SIE ROZRASTA

NAUKA CHODZENIA PO GÓRACH Z KIJAMI TO JEDEN Z PROGRAMÓW NAUCZANIA TEGO UNIWERSYTETU ,,, TO SA JAKIES JAAAAAAAAAAAAAJJJAAAA

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
08 - 09 - 2013
... noro komentuje +9
Uniwersytet wadowicki hahaha:D brzmi ze boki zrywac!

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
08 - 09 - 2013
... alex358 komentuje +21
a kiedy powstaną jakies nowe zakłady pracy???

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
05 - 09 - 2013
... szasze komentuje +4
ja chętnie bym wziął udział (a jestem osobą młodą) w wykładach z historii. Świetne są spotkania historyczne w WCK z np. Zbigniewem Święchem (autor książki: Klątwy, Mikroby,Uczeni)

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
05 - 09 - 2013
... @krs komentuje +23
W innych miastach są profesjonalni ludzie, a nie stara dewotka zakompleksiona.

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
04 - 09 - 2013
... Krs komentuje +16
Dobrze że jest inicjatywa i będzie można kulturalnie spędzić czas.
W innych miastach to się sprawdza.

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
04 - 09 - 2013
... rzecznik prasowy komentuje +22
Proponuję w pierwszej kolejności utworzyć Wydział Dziennikarstwa i wysłać na studia Kocicha.

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
04 - 09 - 2013
... ? komentuje +30
Salachna + Akademia po godzinach to wyjdzie cudactwo pospolite, szkoda czasu , niespełnione życiowo osoby biorą się do tworzenia?

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
04 - 09 - 2013
... Marinex komentuje +13
Wykładał będzie nowe kostki na rynku w ramach gwarancji ( mostostal w-wa )

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
04 - 09 - 2013
... demik komentuje +14
a kto bedzie wykłDAŁ? ZNOWU JAKIS NIIEUDOLNY WYKŁAODOWCA LUDZIE NIE IDZCIE TAM

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
04 - 09 - 2013
Artykuł archiwalny. Komentarze zostały zablokowane

busy
 

}} Sonda na czasie

Lato w Wadowicach...
 

}} Polecamy oferty

 

Depilacja laserowa w Magia Spa – NOWY SEZON

Depilacja laserowa to absolutny hit ostatnich lat w dziedzinie kosmetyki. Spektakularne efekty jakie można osiągnąć przyciągają do sal...

 

Ostatnie dni wyprzedaży obuwia w Sklepie Fabrycznym Domeno

Zapraszamy na wyprzedaż kolekcji wiosna- lato 2014. Ostatnie dni wyprzedaży w sklepie przyfabrycznym Domeno w Kalwarii Zebrzydowskiej. W o...

 

Laserowe zamykanie naczynek: Hit czy kit?

Kłopotliwa cera naczynkowa, otwierające się naczynka a także nieustannie występujące rumieńce to problem wielu osób. Zwalczając go...

 

Bezpłatny wstęp na Mistrzostwa Polski w noszeniu żon

16 sierpnia w Inwałdzie obok Parku Miniatur Świat Marzeń odbędą się I Mistrzostwa Polski w Noszeniu Żon. Wydarzenie niecodzienne i o...

}} Filmy

Sprawdź nas:
Oferty domów w Wadowicach
duży wybór, najnowsze propozycje, atrakcyjne lokalizacje

}} Komentarze

Piłkarska środa. Spotkanie Iskry odwołane
Iskra wygrala z Libiazem 1:0
Czas na zmiany! Wadowice24.pl przeprowadzają się do Gravelines
Nie zniknie - żebyś wiedział - to dla takich jak ty zeby nie klikali jak powaleni po 30 razy tego samego komentarza tylko dlatego że jego opcja polityczna twierdzi inaczej.
Drobniak show. Skawa grała pięknie, ale ...
Sensacja Cracovia tylko remisuje z Halniakiem niewiarygodne ale cuda sie zdarzaja,Jutrzenka 2-0 Karpaty,Swit 0-1 Niwa,Garbarz 0-1 Proszowianka,.wie ktos jak Iskra-Libiaz?
Kolejny wypadek busa. Trzy osoby ranne zabrano do szpitala
Wyrazy współczucia.
Kolejny wypadek busa. Trzy osoby ranne zabrano do szpitala
jaki portal taki redaktor....
Ale twardziel! Piotrek z medalem Mistrzostw Polski
Szczere gratulacje !
Ale twardziel! Piotrek z medalem Mistrzostw Polski
Żeby się w błocie paplac .... Tys mi sport , toc na wsi to się świnie w błocie taplaja. W szachy by se pograł jakby mądry był