a1c6a9b79561ad8f180919ceece81558.html Licealiści przypominają o historii Żydów

Uwaga! To jest wersja archiwalna serwisu!

Aktualne wiadomości znajdziesz tutaj: www.wadowice24.pl

wadowice 24.pl

Rozmiar tekstu
  • Powiększ czcionkę
  • Przywróć standardową
  • Pomniejsz czcionkę

Licealiści przypominają o historii Żydów

Email Drukuj
Zapomniana historia naszych Żydów stała się inspiracją dla grupy licealistów, którzy o dziejach wadowickiej diaspory przygotowali specjalne warsztaty. To niewątpliwie bardzo cenne doświadczenie - piszą dla Wadowice24.pl Sabina Markuś i Aleksandra Książek.Finałem dwudniowych warsztatów Forum Dialogu Między Narodami była zorganizowana przez klasę 1a liceum z Zespołu Szkół nr 1 w Wadowicach wycieczka: Śladami wadowickich Żydów. Młodzież samodzielnie opracowała trasę tej  podróży, w której wzięli udział zaproszeni goście: starosta wadowicki Jacek Jończyk, historyk Michał Siwiec-Cielebon, przewodnik Janusz Jędrygas, dyrektor szkoły Dorota Szemik oraz kilku nauczycieli Zespołu Szkół nr 1.

Highslide JS Pierwszym punktem wycieczki była ulica Mickiewicza, na której znajduje się znana szkoła imienia Marcina Wadowity, do której uczęszczała młodzież żydowska. Uczył się w niej także Karol Wojtyła i jego żydowski przyjaciel Jerzy Kluger. Na wadowickim rynku licealiści przedstawili krótki rys historyczny wadowickich Żydów.

W okresie międzywojennym Wadowice były największym skupiskiem ludności żydowskiej w powiecie. W 1921 r. mieszkało tutaj aż 1432 Żydów (20,9% ogółu ludności miasta). W czasie II wojny światowej w mieście mieszkało około 2000 Żydów. Wywierali oni znaczący wpływ na kształtowanie się stosunków gospodarczych w powiecie. Ludność żydowska Wadowic przejawiała duże zainteresowanie życiem kulturalno-oświatowym oraz wychowaniem fizycznym.

Highslide JSWybuch II wojny światowej to początek końca wadowickiej gminy żydowskiej. Niektórzy Żydzi uciekli z getta w czasie jego likwidacji.

Nieliczni uratowali się dzięki pomocy Polaków. Uczestnicy wycieczki usłyszeli również na temat życia codziennego ludzi pochodzenia żydowskiego w Wadowicach.

Dowiedzieliśmy się, że chodzili oni w zwykłych europejskich strojach i mówili w języku polskim, jednak jidysz był silnie w nich zakorzeniony. Ich życie było całkiem podobne do życia innych ludzi, zajmowali się głównie handlem, usługami szewskimi oraz piastowali wolne zawody. Byli oni jednostką silnie i szybko działającą i powiększającą się.

Kolejny punkt wycieczki to plac Solidarności, na którym młodzież opowiedziała dokładnie o znanych wadowickich Żydach. Pierwszym prezesem gminy był Herman Reich, ostatnim natomiast był znany adwokat dr Wilhelm Kluger. W mieście istniał Izraelski Urząd Ksiąg Metrykalnych. Funkcję rabina spełniał Dajan Cwi Elimelech Greisman, znawca Talmudu. Pierwszym Żydem, który osiedlił się w Wadowicach był Baruch Thieberg, uczestnik powstania styczniowego.

Highslide JSProgram wycieczki przewidywał też podanie najważniejszych informacji związanych z wadowickim gettem, które zajmowało lewą stronę ulicy Zatorskiej, całą Krętą, Piaskową, Mydlarską i Głęboką.

To jedno z najbardziej tragicznych miejsc związanych z prześladowaniem Żydów w Wadowicach. Tu przebywało ponad 2000 mieszkańców żydowskiego pochodzenia zanim trafili do obozów zagłady.

Na terenie wielkości boiska piłkarskiego zamieszkiwało do 1942 roku w około 40 domkach prawie 200 osób. Z początkiem okupacji ludność żydowską poddano wyniszczającym restrykcjom. Zabrano im sklepy, mieszkania przy głównych ulicach i oznakowano opaskami z napisem Jude. Żydom nie wolno było posyłać dzieci do szkół, chodzić do restauracji, kina czy parku.

Otrzymali kartki na żywność, które mogli realizować tylko w wyznaczonym sklepie. Mogli poruszać się po mieście w wyznaczonych godzinach i po wyznaczonych ulicach. Mieli zakaz wstępu na rynek, ulice Mickiewicza, 3 Maja czy Słowackiego. Wszyscy mieli obowiązek pracy: mężczyźni przy regulacji Skawy i Choczenki, kobiety jako sprzątaczki w budynkach administracji.

Obok piekarni na ul. Zatorskiej była brama wjazdowa do getta, posterunek i biuro Judenratu czyli Rady Żydowskiej. Przed Wadowickim Centrum Kultury uczniowie opowiedzieli na temat działalności „Sokoła” w Wadowicach w okresie międzywojennym na rzecz upowszechnienia kultury fizycznej.

Highslide JSPunktem kulminacyjnym wycieczki był cmentarz żydowski na granicy Wadowic z Tomicami. Obok typowych macew znajdziemy tu nagrobki w kształcie kolumn, sarkofagów czy obelisków, wykonanych z marmurów i innych szlachetnych kamieni, a inskrypcje w języku hebrajskim - "świętym" języku wyznawców judaizmu. Do dziś zachowało się około sześćset nagrobków.

Niektóre macewy posiadają współcześnie zrekonstruowane polichromie oraz ślady oryginalnej malatury. W drodze powrotnej znaleźliśmy się na ul. Gimnazjalnej w miejscu, gdzie teraz stoi budynek przedszkola. W latach 1885-1889 wadowicka wspólnota żydowska wzniosła w tym miejscu okazały budynek synagogi, która mogła pomieścić 700 osób. Mury synagogi spalone zostały przez Niemców w początkach okupacji hitlerowskiej.

Wycieczka „Śladami wadowickich Żydów” oraz same warsztaty, w których uczestniczyła młodzież z Zespołu Szkół nr 1 w Wadowicach to niewątpliwie bardzo cenne doświadczenie, które na długo pozostanie w pamięci.

Aleksandra Książek
Sabina Markuś
Zespół Szkół nr 1

NAPISZ DO NAS: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

Komentarze (35)add
Redakcja serwisu Wadowice24.pl nie odpowiada za komentarze zamieszczone pod artykułami i nie utożsamia się z ich treścią. Jednocześnie podkreślamy, iż nie jest to miejsce dla poniżania mieszkańców, wierzących, w tym katolików i innych, oraz sączenia jadu przez osoby nienawidzące Wadowic i wszystkiego, co jest z naszym miastem związane. Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób.
... Ks komentuje +2
Skoro Żydom było w Polsce tak źle to czemu tak chętnie tu właśnie się osiedlają ?

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
14 - 09 - 2012
... janosik komentuje +3
Cielebon historyk??? niezłe jaja.

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
15 - 06 - 2012
... soso komentuje +1
@ komentuje i lewak Jakie tutaj widzicie treści antysemickie to jest normalna ocena rzeczywistości.To nie są czasy totalitarne żeby siedzieć cicho i przytakiwać władzy i broń Boże nie wygłaszać treści dla niektórych heretyckich,czasy inkwizycji już minęły.Zdaję sobie sprawę, że niektórzy chcieliby powrotu czasów stalinowskich, gdzie bardzo dużo obywateli polskich pochodzenia żydowskiego piastowało kierownicze funkcje w takich urzędach jak np.UB,sądy czy prokuratury i skazywali ludzi za właśnie anty wypowiedzi i nie tylko (żołnierzy AK za to że walczyli po niewłaściwej stronie).Po tych czasach nadeszły czasy Gomułki i znów było przegięcie tylko w drugą stronę,włącznie z wyprowadzeniem robotników na ulicę przeciwko inteligencji syjonistom i wilczymi biletami 1968r.Teraz znów słyszy się bez przerwy o biednych prześladowanych żydach i holocauście dokonywanych na narodzie żydowskim w polskich obozach koncentracyjnych,np przy okazji wizyty drużyny Włoch w Auschwitz w mediach Polsat i TVN podawano że mordowani tam był tylko naród żydowski i obywatele Włoch (TVP Kraków podała obiektywnie o wielu zamordowanych nacjach)przecież to "smieszno i straszno" czy o takie demokracje walczyliście aby była powtórka z rozrywki.I nikt nie nakręca spirali nienawiści chyba, że ci którzy organizują różnego rodzaju prowokacyjne marsze,parady,mówienie półprawd i manipulowanie informacją.Historia zna taką propagandę z reżimów totalitarnych Hitlera i Stalina czyż marzycie o powrocie do żródeł?, a wmawianie Polakom różnych fobii i rasizmu które być może dotyczy niewielkiej grupy kiboli (nie odbiegającej procentowo od średniej w innych państwach UE)to jest właśnie sianie nienawiści.

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
15 - 06 - 2012
... lidka komentuje +10
Z tego co mi wiadomo oczywiscie od starszych ludzi to zle z zydami nie bylo poniewaz dzieki nim byla praca i sklepy istnialy mieli glowe do interesow dzieki czemu wadowice na tym korzystaly nie oszukiwali pensje byly na czas moze i byli ,,sknerami"ale dzieki temu cos mieli a gdy zydow wywiezli wadowice jak by umarly cisza wszystko pozamykane nie bylo pracy.ludzi chyba wlasnie to denerwowalo ze zydzi jak na tamte czasy mieli bardzo duzo i glowke do interesow wiec zazdroscili.Bardzo lubie sluchac i czytac o histori wadowic wogole o histori ciesze sie ze mlodziez sie tym interesuje czlowiek staje sie wrazliwszy na zlo.Jeszcze 50 lat temu ludzie boso biegali po drogach wadowic bo ich na nic stac nie bylo ale dzielili sie ostatnia kromką chleba teraz mamy wszystko i nikt nikogo nie szanuje!!!!!!!

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
14 - 06 - 2012
... Młody skinhead komentuje +2
I oto właśnie przykład prawdy historycznej w internetowym wydaniu.

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
14 - 06 - 2012
... lewak komentuje +3
Do administratora strony!
Dlaczego nie usuwa pan antysemickich komentarzy?Myślę że należy zgłosić sprawę do prokutatury!Czekam do godz 14,00.

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
14 - 06 - 2012
... antyżydziuch komentuje +3
Ks zgadzam sie z Tobą też znam historie od starszych ludzi na temat RZydów...a zawsze mi mawiano że starsi mają racje i zgadzam sie z tym w każdej dziedzinie życia ponieważ są bardziej doświadczeni przez życie a tych wszystkich którzy tak sie podniecają judą serdecznie pozdrawiam środkowym palcem! i z drugiej strony daje mi to do myślenia że jest was jeszcze więcej w wadowicach niż myślałem...ehhh

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
14 - 06 - 2012
... Ks komentuje +3
Od starszych osób żyjących z Żydami przed wojną można się dowiedzieć że tak to miło ,jak się obecnie chce przedstawić, nie wyglądało. Żydzi nie szanowali narodów wśród których mieszkali, ale starali się za wszelką cenę dominować.

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
13 - 06 - 2012
... m1 komentuje +5
@młody s.
Coś się ci pomyliło ,nigdy z tobą nie polemizuję, ale teraz zapytam byłeś w Izraelu ,znasz osobiście jakiegoś żyda ? Wpis twój winien być usunięty .

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
13 - 06 - 2012
... Młody skinhead komentuje +8
Do M1
Naprawdę dostrzegasz zawiść w mej wypowiedzi ? Wg mnie Semici to jedna z najwybitniejszych (o ile nie najwybitniejsza) rasa na ziemi tyle że o destruktywnym działaniu na cały aryjski świat ,a więc patrz co piszesz albo czytaj uważnie i błagam nie kreuj się na uosobienie prawości i moralności .

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
13 - 06 - 2012
... m1 komentuje +6
@Miłośnik magistratu
Musisz zacząć działać ty , obiecuję mój głos .

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
13 - 06 - 2012
... Miłośnik magistratu komentuje +4
@ m1
Dlatego dodałem też - POGLĄDOWA ;)

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
13 - 06 - 2012
... m1 komentuje +9
@Miłośnik magistratu
Zmiana pokoleniowa ,będzie trudno ,Perkusja młoda, statyw nie zużyty a patrz jakie poglądy jaki koniunkturalizm.

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
13 - 06 - 2012
... Miłośnik magistratu komentuje +3
@ nemeczek
Ja doskonale wiem jak jest, tylko jakoś ciągle nie mogę się z tym pogodzić. I źle napisałeś :)
To jest replika muzeum replik :D

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
13 - 06 - 2012
... nemeczek komentuje +5
@Miłośnik magistratu
Chłopie daj sobie spokój.Cała wadowicka turystyka oparta jest na "klerykalnym ekshibicionizmie".Może coś się zmieni po wyborach.Na razie....kremówki,procesje,plac defilad,muzeum replik,kremówki,umiłowany,kremówki,koncert,kremówki ,procesje koncert,kremówki,umiłowany,koncert.........kremówki,no i jeszcze umiłowany!

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
13 - 06 - 2012
... Miłośnik magistratu komentuje +4
@ m1
Tak zdaje sobie sprawę z tego, że turystyka w Wadowicach - a konkretnie rozwój turystyczny - utknął gdzieś między repliką domu a repliką samorządu. Tu zaradzić coś może zmiana pokoleniowo-poglądowa. Tylko kiedy?

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
13 - 06 - 2012
... m1 komentuje +10
Wszystko dobrze,ale wiesz ,że w tej konfiguracji to mrzonki, a Wydział Dziennikarsko - Perkusyjny nadaje się jedynie do nowo powstającego MTV Ojca Rydzyka :D

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
13 - 06 - 2012
... Miłośnik magistratu komentuje +4
@ m1
Tutaj nawet nie o to chodzi. Nie wiem po prostu dlaczego (od 30 lat) nie korzystamy z tego co mamy. Brak chęci? Niepotrzebne to? Brak wiedzy? Głupota?

Wystarczy zatrudnić odpowiednich ludzi, ustalić cele, przekazać odpowiednie środki, usiąść wspólnie nad tym, zrobić wielką burzę mózgów, podyskutować na radzie?, poprosić specjalistów o opinie i wydawać pieniądze racjonalnie. Uważam, że taki wydział jak Wydział Dziennikarsko-Perkusyjny powinien mieć stosunkowo duży budżet na wszelkiego kalibru działania promocyjne. Oczywiście powinni tam pracować ludzie którzy wiedzą czym jest... promocja zewnętrzna.

Takie działania po pierwsze zapewniają wymierne korzyści, tak dla mieszkańców jak i... dla władzy.

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
13 - 06 - 2012
... m1 komentuje +11
@Miłośnik magistratu
Pomysły powyżej kremówek nie sięgają,a ty dalej rozbrykany i swoje.

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
13 - 06 - 2012
... Miłośnik magistratu komentuje +2
Tutaj też pasuje:

Niezłe sobie tu dysputy urządzacie. A czy ktoś zastanowił się, że jest to kolejny świetny przykład na pewien skromny wycinek z czegoś co zwie się produktem turystycznym. W związku z tym kolejne pytanie, czy ktoś to będzie mógł umiejętnie sprzedać? Obawiam się, że nie.

Dajcie sobie przez chwilę spokój z polityką i pomyślcie ile walorów mają Wadowice poza "kremówkowym Lolkiem"? Zastanówcie się też, dlaczego nikt tego nie eksponuje na zewnątrz? Żebyście nie głowili się za długo, odpowiem:

- nikt w pałacu nie ma pomysłu na zagospodarowani e (właściwe i efektywne) wszystkich walorów tego miasta. I proszę sobie od razu darować, że jak mam pomysły to mogę lecieć do pałacu,

- osoby z pasją, wiedzą i zaangażowaniem są zwalniane za pewne "przewinienia" względem caratu,

- zamiast tego zwiększa się dwukrotnie nakłady na odpowiednią komórkę pałacu, zmniejszając jednocześnie około ośmiokrotnie potencjał intelektualny owej komórki. Mówiąc krótko im ktoś głupszy tym więcej kasy trzeba na niego nakładać. Kojarzy mi się to z pewną jednostką OSP.


Od kilku lat zmagam się z wadowicką turystyką, kiedyś ją nawet badałem. I ciągle powtarzam - ZOSTAWCIE LOLKA W SPOKOJU!!!!

Pozdrawiam,
Gej, ćpun, komuch... nieponiżający mieszkańców, wierzących, w tym katolików i innych, oraz niesączący jadu. Lubiący Wadowice i wszystko, co jest z nimi związane.

PS dla naczelnego
Jak zwykle robię screena każdego swojego komentarza.

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
13 - 06 - 2012
... lewak komentuje +6
@Młody skinhead
W pełni się zgadzam z Panem Beginem.Tacy jak ty,powinni im stopy lizać.Na dodatek nie umyte!

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
13 - 06 - 2012
... @soso komentuje +4
I jeszcze rozwalili wadowicki Bumar

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
13 - 06 - 2012
... m1 komentuje +6
@anty...@soso
Co ty jeden z drugim wiesz o kulturze żydów, sądzę, iż nic nie wiesz,nakręcacie spiralę nienawiści ,żydzi to bardzo zdolny naród i to w każdej dziedzinie, a wy możecie tylko z zawiści ujadać jak kundelki.

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
13 - 06 - 2012
... antyżydziuch komentuje +1
i czym tu sie zachwycać...przez te odpady które nawet nie posiadają własnego kraju i żerują na całym świecie gebelsy nas zaatakowały...kiedyś przedwojenni żydzi mówili...wasze ulice a nasze kamienice...takie mieli mniemanie o polakach!! dziękuje:)

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
13 - 06 - 2012
... soso komentuje +2
Wszystko fajnie tylko młody skinhead ma rację.Zobaczcie co robią żydzi z Palestyńczykami w Palestynie,niczym nie różnią się od hitlerowców na okupowanych terenach.A organizacje finansowane przez Goldman Sachs to prawie organizacje terrorystyczne (Goldman Prize czy Greenpeance) robią zadymę tam gdzie trzeba np.na Zatoce Meksykańskiej ich nie było gdzie była katastrofa ekologiczna spowodowana przez BP w której udziały mają żydzi i ich banki,ale u konkurencji wiszą na tankowcach.A np.Goldman Prize dał 100tys.$ nagrody red.Wajrakowi z GW za zorganizowanie protestu w dolinie Rospudy i wstrzymanie budowy obwodnicy.A wiosna ludów w krajach arabskich to czyja robota, jak myślicie.MOSAD to największa "piąta kolumna"w dzisiejszym świecie.Zrobili sobie przygotówkę do ataku na Iran,przez zorganizowanie wiosny ludów,rozbicie jako tako istniejących państw arabskich i ich armii,które w ewentualnym konflikcie mogłyby być sprzymierzeńcami Iranu.Dwie pieczenie na jednym ogniu upieczone.A w Polsce to jest co, rozwalili to co Gomułka i Gierek zbudował,zemsta za marzec 1968rok za wysłanie robotników na syjonistów.

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
13 - 06 - 2012
... Jankes Socjalista komentuje +11
czyżby odzew na gafę Obamy ? Niemniej jednak cenna wiedza, która należy przypomnieć. Przecież teraz wielu mieszkańców Wadowic, czy Andrychowa robi "oczy" słysząc, że w ich miastach w czasie wojny było getto ... a wadowicki "Plac Bohaterów Getta" kojarzy się tylko ze szczękami bez kas fiskalnych ale za to z niezła graciarnią za niezła drożyznę.
Historia vitae magistra est.

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
12 - 06 - 2012
... m1 komentuje +16
@jbrynkus
Sam Pan wie ,że to jednak za mało .MC dystansu w stosunku do siebie nie posiada ,wiedza ta nie jest rzetelna i Pan jako naukowiec doskonale z tego sobie zdaje sprawę.

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
12 - 06 - 2012
... jbrynkus komentuje +10
do m1
- fakt - pasja a formalne wykształcenie to dwie rózne sprawy, ale jedno drugiemu nie przeszkadza, by byc dobrym warsztatowo historykiem i takim niewatpliwie Michał jest. Tylko w Polsce eksponuje się wykształcenie formalne, na Zachodzie, nie jest ono warunkiem bycia profesjonalistą.

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
12 - 06 - 2012
... Młody skinhead komentuje +6
Świetna inicjatywa ! Nasi koledzy w Izraelu też poznają historię Polski (tylko , że trochę inaczej pojmują ją od nas ) Polskie obozy itd , Polacy krwawi łupieżcy mienia , dobrze widać jak myślą oni do dziś w książce żydowskiego chłopca " Smakowanie Raju" polecam. No i wspomnijcie koniecznie w całej tej wielkiej historii wadowickich żydów o nielegalnych antypolskich ruchach syjonistycznych , no i jak Ci żydzi z pod znaku cesarskiej pruskiej korony obchodzili się z polskimi gojami. Pozdrawiam i przypominam , że antysemityzm pojawia się wszędzie tam gdzie Polak broni się przed antypolonizmem a więc ... ścigajmy go z urzędu ! :)

Na koniec mój mały ulubiony cytacik: "Nasza rasa jest Rasą Panów. Jesteśmy świętymi bogami na tej planecie. Różnimy się od niższych ras tak, jak one od insektów. Faktycznie, porównując do naszej rasy, inne rasy to bestie i zwierzęta, bydło w najlepszym wypadku. Inne rasy są uważane za ludzkie odchody. Naszym przeznaczeniem jest sprawowanie władzy nad niższymi rasami. Nasze ziemskie królestwo będzie rządzone przez naszego przywódcę za pomocą żelaznej pięści. Masy będą lizać nasze stopy i służyć nam jako nasi niewolnicy" - Menachem Begin, premier Izraela, laureat Pokojowej Nagrody Nobla

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
12 - 06 - 2012
... krakers komentuje +7
pozdrawiam Oleńkę ;) ^^

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
12 - 06 - 2012
... do@g komentuje +17
albo ,którą średnią szkołę?

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
12 - 06 - 2012
... g. komentuje +23
Którą uczelnię skończył pan historyk?

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
12 - 06 - 2012
... gość komentuje +4
dobrze, że młodzież ma jakieś mądre zajęcie :) ceni się chęć przygotowania tej wycieczki

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
12 - 06 - 2012
... lewak komentuje +0
To dobry pomysł.Stawiam panu Michałowi plusa.Myślę że w końcu stanie się bardziej obiektywny w tym co robi.

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
12 - 06 - 2012
... m1 komentuje +28
Dlaczego wprowadzacie młodzież w błąd M.Cielebon nie jest żadnym historykiem, pasja ,a wykształcenie historyczne to dwie różne sprawy .

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
12 - 06 - 2012
Artykuł archiwalny. Komentarze zostały zablokowane

busy
 

}} Sonda na czasie

Lato w Wadowicach...
 

}} Polecamy oferty

 

Depilacja laserowa w Magia Spa – NOWY SEZON

Depilacja laserowa to absolutny hit ostatnich lat w dziedzinie kosmetyki. Spektakularne efekty jakie można osiągnąć przyciągają do sal...

 

Ostatnie dni wyprzedaży obuwia w Sklepie Fabrycznym Domeno

Zapraszamy na wyprzedaż kolekcji wiosna- lato 2014. Ostatnie dni wyprzedaży w sklepie przyfabrycznym Domeno w Kalwarii Zebrzydowskiej. W o...

 

Laserowe zamykanie naczynek: Hit czy kit?

Kłopotliwa cera naczynkowa, otwierające się naczynka a także nieustannie występujące rumieńce to problem wielu osób. Zwalczając go...

 

Bezpłatny wstęp na Mistrzostwa Polski w noszeniu żon

16 sierpnia w Inwałdzie obok Parku Miniatur Świat Marzeń odbędą się I Mistrzostwa Polski w Noszeniu Żon. Wydarzenie niecodzienne i o...

}} Filmy

Sprawdź nas:
Oferty domów w Wadowicach
duży wybór, najnowsze propozycje, atrakcyjne lokalizacje

}} Komentarze

Piłkarska środa. Spotkanie Iskry odwołane
Iskra wygrala z Libiazem 1:0
Czas na zmiany! Wadowice24.pl przeprowadzają się do Gravelines
Nie zniknie - żebyś wiedział - to dla takich jak ty zeby nie klikali jak powaleni po 30 razy tego samego komentarza tylko dlatego że jego opcja polityczna twierdzi inaczej.
Drobniak show. Skawa grała pięknie, ale ...
Sensacja Cracovia tylko remisuje z Halniakiem niewiarygodne ale cuda sie zdarzaja,Jutrzenka 2-0 Karpaty,Swit 0-1 Niwa,Garbarz 0-1 Proszowianka,.wie ktos jak Iskra-Libiaz?
Kolejny wypadek busa. Trzy osoby ranne zabrano do szpitala
Wyrazy współczucia.
Kolejny wypadek busa. Trzy osoby ranne zabrano do szpitala
jaki portal taki redaktor....
Ale twardziel! Piotrek z medalem Mistrzostw Polski
Szczere gratulacje !
Ale twardziel! Piotrek z medalem Mistrzostw Polski
Żeby się w błocie paplac .... Tys mi sport , toc na wsi to się świnie w błocie taplaja. W szachy by se pograł jakby mądry był