c07f0b357b8d7557615470dd9a1b592f.html Suknarowski - to trzeba zobaczyć

Uwaga! To jest wersja archiwalna serwisu!

Aktualne wiadomości znajdziesz tutaj: www.wadowice24.pl

wadowice 24.pl

Rozmiar tekstu
  • Powiększ czcionkę
  • Przywróć standardową
  • Pomniejsz czcionkę

Suknarowski - to trzeba zobaczyć

Email Drukuj
W setną rocznicę urodzin Franciszka Suknarowskiego Wadowice oddają mu swój hołd. W bibliotece publicznej otwarto ekspozycję poświęconą jego twórczości, na rynku wydawniczym pojawia się długo oczekiwany album  oraz pierwszy tom wierszy.

Highslide JS
Franciszek Suknarowski ( zm. 1998) doczekał się upamiętnienia swojej twórczości w rodzinnym mieście. W setną rocznicę jego urodzin Wadowice składają mu hołd w postaci bogatego albumu z jego pracami oraz niezwykłą wystawą w Wadowickiej Bibliotece Publicznej. Tutaj znalazły się rzeźby i obrazy artysty, wypożyczone z prywatnych zbiorów rodziny Suknarowskich oraz Wadowickiego Centrum Kultury.

Album ma przybliżyć sylwetkę artysty przede wszystkim tym, którzy jej nie znają i przypomnieć pozostałym jego bogatą twórczość - mówił Piotr Wyrobiec dyrektor WCK, który w piątek (11.05) wraz dyrektorką Wadowickiej Biblioteki Publicznej otwierał wystawę poświęconą artyście.
Na wernisażu pojawiło się bardzo dużo gości, w tym dawni znajomi artysty, przyjaciele i oczywiście rodzina. Wadowicka Biblioteka Publiczna wspólnie z WCK starały się, by postać Suknarowskiego przybliżyć mieszkańcom jak najlepiej.

Wystawa zawierająca jego prace będzie prezentowana również młodzieży szkolnej, ekspozycja potrwa do 12 czerwca.

Dużą niespodzianką dla uczestników wernisażu było pojawienie się wydawanego świeżo tomiku wierszy Franciszka Suknarowskiego, który znany jest powszechnie nie jako poeta, ale raczej ze swoich znakomitych prac rzeźbiarskich i malarskich.
Ten tomik poezji to w pewnym sensie okrycie ostatnich lat. Wertując archiwum taty natknęliśmy się na jego rękopisy z bardzo wczesnych lat. Już od 20 roku życia, chyba zainspirowany poezją Zegadłowicza tworzył ładne, ciekawe rzeczy – mówi Kamil Suknarowski, syn artysty.
Highslide JSFranciszek Suknarowski urodził się 12 maja 1912 w Wadowicach (zmarł 6 lipca 1998 r.). To jeden z najbardziej znanych artystów, rzeźbiarzy i malarzy, jacy działali w grodzie nad Skawą. W tym mieście – mimo wielu interesujących propozycji, łączących się jednak z koniecznością przeprowadzki – spędził prawie całe swoje życie, prócz okresu studiów w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie i przymusowej pracy w Oświęcimiu i w kamieniołomach Imielina w okresie okupacji.

Był współzałożycielem przedwojennej Grupy Plastyków Beskidzkich "Czartak II" oraz
Klubów Pracy Twórczej "Beskidy" i "Beskidnicy". Studia artystyczne odbywał w Krakowie w latach 1931-1936 w Akademii Sztuk Pięknych pod kierunkiem profesorów: X. Dunikowskiego i K. Sichulskiego. Już jako student związał się z kręgiem artystycznym E. Zegadłowicza. Po raz pierwszy wystawiał swe prace w roku 1933, z okazji obchodów jubileuszu twórczości E. Zegadłowicza. Przed wojną wystawiał również w Krakowie, Bielsku i Wiśle.

Najważniejsze rzeźbiarskie realizacje tego okresu to: "Portret rzeźbiarza W. Bałysa", "Portret matki", "Statua św. Józefa" (klasztor OO Karmelitów w Wadowicach), "Nimfa w kąpieli", "Jaszczur", "Akt kobiecy - rzut kulą".

Po wojnie Franciszek Suknarowski związał się ze szkolnictwem. Uczył w wadowickim gimnazjum, a potem liceum, a od 1950 roku był wykładowcą rzeźby w Liceum Sztuk Plastycznych w Bielsku-Białej i dyrektorem Państwowego Ogniska Plastycznego. Ponowiona aktywność twórcza artysty zaowocowała rzeźbami: "Proletariusz", "Wspólny cel", "Nokturn oświęcimski", "Ewa", "Pomnik E. Zegadłowicza", "Pomnik Armii Radzieckiej", "Macierzyństwo", "Statua Chrystusa", "Rzeźba Kopernika" i wiele innych.

Jego prace rozsiane są po całym świecie, można obejrzeć w Muzeum Emila Zegadłowicza w Gorzeniu, w Muzeum Okręgowym w Bielsku oraz w prywatnej galerii przy ul. Karmelickiej w Wadowicach.


Highslide JS Highslide JS Highslide JS Highslide JS Highslide JS
Highslide JS Highslide JS Highslide JS Highslide JS Highslide JS
Highslide JS Highslide JS Highslide JS Highslide JS Highslide JS


(mp)

NAPISZ DO NAS: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

Komentarze (1)add
Redakcja serwisu Wadowice24.pl nie odpowiada za komentarze zamieszczone pod artykułami i nie utożsamia się z ich treścią. Jednocześnie podkreślamy, iż nie jest to miejsce dla poniżania mieszkańców, wierzących, w tym katolików i innych, oraz sączenia jadu przez osoby nienawidzące Wadowic i wszystkiego, co jest z naszym miastem związane. Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób.
... Mary komentuje +7
Wspaniały album, wspaniała wystawa. Polecam wszystkim.

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
13 - 05 - 2012
Artykuł archiwalny. Komentarze zostały zablokowane

busy
 

}} Sonda na czasie

Lato w Wadowicach...
 

}} Polecamy oferty

 

Depilacja laserowa w Magia Spa – NOWY SEZON

Depilacja laserowa to absolutny hit ostatnich lat w dziedzinie kosmetyki. Spektakularne efekty jakie można osiągnąć przyciągają do sal...

 

Ostatnie dni wyprzedaży obuwia w Sklepie Fabrycznym Domeno

Zapraszamy na wyprzedaż kolekcji wiosna- lato 2014. Ostatnie dni wyprzedaży w sklepie przyfabrycznym Domeno w Kalwarii Zebrzydowskiej. W o...

 

Laserowe zamykanie naczynek: Hit czy kit?

Kłopotliwa cera naczynkowa, otwierające się naczynka a także nieustannie występujące rumieńce to problem wielu osób. Zwalczając go...

 

Bezpłatny wstęp na Mistrzostwa Polski w noszeniu żon

16 sierpnia w Inwałdzie obok Parku Miniatur Świat Marzeń odbędą się I Mistrzostwa Polski w Noszeniu Żon. Wydarzenie niecodzienne i o...

}} Filmy

Sprawdź nas:
Oferty domów w Wadowicach
duży wybór, najnowsze propozycje, atrakcyjne lokalizacje

}} Komentarze

Piłkarska środa. Spotkanie Iskry odwołane
Iskra wygrala z Libiazem 1:0
Czas na zmiany! Wadowice24.pl przeprowadzają się do Gravelines
Nie zniknie - żebyś wiedział - to dla takich jak ty zeby nie klikali jak powaleni po 30 razy tego samego komentarza tylko dlatego że jego opcja polityczna twierdzi inaczej.
Drobniak show. Skawa grała pięknie, ale ...
Sensacja Cracovia tylko remisuje z Halniakiem niewiarygodne ale cuda sie zdarzaja,Jutrzenka 2-0 Karpaty,Swit 0-1 Niwa,Garbarz 0-1 Proszowianka,.wie ktos jak Iskra-Libiaz?
Kolejny wypadek busa. Trzy osoby ranne zabrano do szpitala
Wyrazy współczucia.
Kolejny wypadek busa. Trzy osoby ranne zabrano do szpitala
jaki portal taki redaktor....
Ale twardziel! Piotrek z medalem Mistrzostw Polski
Szczere gratulacje !
Ale twardziel! Piotrek z medalem Mistrzostw Polski
Żeby się w błocie paplac .... Tys mi sport , toc na wsi to się świnie w błocie taplaja. W szachy by se pograł jakby mądry był