4071d95080d68e782e088150fde84c7b.html Realia sprzed 25 lat w trzech filmach

Uwaga! To jest wersja archiwalna serwisu!

Aktualne wiadomości znajdziesz tutaj: www.wadowice24.pl

wadowice 24.pl

Rozmiar tekstu
  • Powiększ czcionkę
  • Przywróć standardową
  • Pomniejsz czcionkę

Realia sprzed 25 lat w trzech filmach

Email Drukuj
Wadowickie Kino Centrum chce przypomnieć 25. rocznicę przemian demokratycznychw naszym kraju. Dlatego włącza się do ogólnopolskiego projektu Kino Wolności i zaprezentuje trzy filmy dokumentalne. Ważnym elementem będzie też spotkanie z uczestnikami wydarzeń sprzed 25 lat.


Highslide JSW ramach ogólnopolskiego projektu "Kino Wolność" Wadowickie Centrum Kultury zaprasza w środę (11.06) o godz. 19:15 na specjalny pokaz trzech filmów dokumentalnych, którymi przypomni 25. rocznicę przemian demokratycznych i wyborów czerwcowych ‘89.

Projekcji filmów "Fan" Wojciecha Maciejewskiego, "Dokąd" Pawła Kędzierskiego i "Moje zapiski z podziemia" Jacka Petryckiego, towarzyszyć będzie spotkanie z gośćmi specjalnymi – świadkami i uczestnikiem tamtych, przełomowych dla historii Polski i Europy wydarzeń.
Dyskusja będzie tym ciekawsza, że nasi goście – Mieczysław Gil i Maciej Gawlikowski – reprezentują dwa zupełnie odmienne spojrzenia na Okrągły Stół, wybory czerwcowe i polityczny przełom 1989 roku - zapowiadają organizatorzy spotkania.
Mieczysław Gil to działacz związkowy, współorganizator strajków w Hucie im. Lenina, w okresie „karnawału Solidarności” (1980-1981) przewodniczący Zarządu Regionu Małopolska NSZZ „S”. W stanie wojennym represjonowany (w więzieniu spędził blisko dwa lata). Brał udział w obradach Okrągłego Stołu, zajmując się gospodarką i polityką społeczną. Poseł na sejm kontraktowy 1989 roku i przewodniczący Obywatelskiego Klubu Parlamentarnego. Od 2011 roku pełni mandat senatora z ramienia Prawa i Sprawiedliwości.

Maciej Gawlikowski to przedstawiciel młodej opozycji lat 80-tych, działacz Konfederacji Polski Niepodległej, lider Organizacji Młodzieżowej KPN w Małopolsce. Organizator podziemnej drukarni, strajków i manifestacji. Wielokrotnie zatrzymywany przez milicję, pobity przez „nieznanych sprawców”. Od 1990 roku prowadzi działalność reporterską, jest autorem filmów i książek. Jego reportaże, ujawniające kulisy działania SB i karier jej funkcjonariuszy w III RP, wywoływały kontrowersje i „trzęsienia ziemi” na szczytach władzy (po reportażu „Fachowcy” pracę stracił m.in. doradca szefa CBA). Jego książka „Gaz na ulicach” została wybrana przez czytelników Książką Roku 2012.
Filmem „Fan” (1987 r.) przywołamy środowisko artystyczne tamtej epoki, jego poglądy, bolączki i problemy - zapewniają w kinie.
Osią filmu jest obserwacja publiczności, gromadzącej się wokół fanklubu zespołu MAANAM pt. „Kora”, którego założycielem był Wiesław Ciasnowski. Ten groteskowy guru, pod pozorem zabawy, prowadzi polityczną indoktrynację.

„Dokąd” (1990 r.) to majstersztyk montażu, będącego kompilacją kronik filmowych, muzyki, pieśni i fragmentów wypowiedzi sekretarzy władzy. Skrócona lekcja historii – kalejdoskop wydarzeń, haseł i postaci historycznych.

Działania ukrywających się działaczy „Solidarności” przywołał Jacek Petrycki (reż. m. in. filmu Czarny czwartek. Janek Wiśniewski padł) w filmie krótkometrażowym „Moje zapiski z podziemia” (2011 r.). W pozbawionym przesadnego patosu filmie reżyser łączy wywiady z bohaterami, opowiadającymi o oczekiwaniu na lepsze czasy w obawie o własną wolność, z udokumentowanymi działaniami sabotażowymi, wplatając nieoficjalne materiały z lat 80-tych. Na ekranie pojawią się opozycjoniści – Jacek Kuroń. Zbigniew Bujak i Jan Lityński.

(kp), WCK
NAPISZ DO NAS: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

Komentarze (1)add
Redakcja serwisu Wadowice24.pl nie odpowiada za komentarze zamieszczone pod artykułami i nie utożsamia się z ich treścią. Jednocześnie podkreślamy, iż nie jest to miejsce dla poniżania mieszkańców, wierzących, w tym katolików i innych, oraz sączenia jadu przez osoby nienawidzące Wadowic i wszystkiego, co jest z naszym miastem związane. Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób.
... Dostt7 komentuje +4
Napiszcie co się dzieje w Andrychowie ? Romsko-polskie porachunki w Andrychowie.
Tam już jest podobno wojna !


Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
11 - 06 - 2014
Artykuł archiwalny. Komentarze zostały zablokowane

busy
 

}} Sonda na czasie

Lato w Wadowicach...
 

}} Polecamy oferty

 

Depilacja laserowa w Magia Spa – NOWY SEZON

Depilacja laserowa to absolutny hit ostatnich lat w dziedzinie kosmetyki. Spektakularne efekty jakie można osiągnąć przyciągają do sal...

 

Ostatnie dni wyprzedaży obuwia w Sklepie Fabrycznym Domeno

Zapraszamy na wyprzedaż kolekcji wiosna- lato 2014. Ostatnie dni wyprzedaży w sklepie przyfabrycznym Domeno w Kalwarii Zebrzydowskiej. W o...

 

Laserowe zamykanie naczynek: Hit czy kit?

Kłopotliwa cera naczynkowa, otwierające się naczynka a także nieustannie występujące rumieńce to problem wielu osób. Zwalczając go...

 

Bezpłatny wstęp na Mistrzostwa Polski w noszeniu żon

16 sierpnia w Inwałdzie obok Parku Miniatur Świat Marzeń odbędą się I Mistrzostwa Polski w Noszeniu Żon. Wydarzenie niecodzienne i o...

}} Filmy

Sprawdź nas:
Oferty domów w Wadowicach
duży wybór, najnowsze propozycje, atrakcyjne lokalizacje

}} Komentarze

Piłkarska środa. Spotkanie Iskry odwołane
Iskra wygrala z Libiazem 1:0
Czas na zmiany! Wadowice24.pl przeprowadzają się do Gravelines
Nie zniknie - żebyś wiedział - to dla takich jak ty zeby nie klikali jak powaleni po 30 razy tego samego komentarza tylko dlatego że jego opcja polityczna twierdzi inaczej.
Drobniak show. Skawa grała pięknie, ale ...
Sensacja Cracovia tylko remisuje z Halniakiem niewiarygodne ale cuda sie zdarzaja,Jutrzenka 2-0 Karpaty,Swit 0-1 Niwa,Garbarz 0-1 Proszowianka,.wie ktos jak Iskra-Libiaz?
Kolejny wypadek busa. Trzy osoby ranne zabrano do szpitala
Wyrazy współczucia.
Kolejny wypadek busa. Trzy osoby ranne zabrano do szpitala
jaki portal taki redaktor....
Ale twardziel! Piotrek z medalem Mistrzostw Polski
Szczere gratulacje !
Ale twardziel! Piotrek z medalem Mistrzostw Polski
Żeby się w błocie paplac .... Tys mi sport , toc na wsi to się świnie w błocie taplaja. W szachy by se pograł jakby mądry był