a98f87bab01972f5c1cf1d086c9be4ca.html Ten kościółek wkrótce będzie można zwiedzać . Odnowią zabytek

Uwaga! To jest wersja archiwalna serwisu!

Aktualne wiadomości znajdziesz tutaj: www.wadowice24.pl

wadowice 24.pl

Rozmiar tekstu
  • Powiększ czcionkę
  • Przywróć standardową
  • Pomniejsz czcionkę

Ten kościółek wkrótce będzie można zwiedzać . Odnowią zabytek

Email Drukuj
Rozpoczęły się prace konserwatorskie przy XVI - wiecznym zabytkowym kościele pw. św. Apostołów Szymona i Judy Tadeusza w Nidku. Po zakończeniu renowacji unikatowy drewniany zabytek sztuki sakralnej zostanie udostępniony zwiedzającym.


Highslide JS Na przełomie października i listopada prowadzone są prace konserwatorskie w zabytkowym drewnianym kościele w Nidku w powiecie wadowickim. Jest to kolejna próba odnowy zabytku, jaka podejmowana jest na przestrzeni ostatnich kilku lat.

W tym roku parafia w Nidku pozyskała dotację z Ministerstwa Kultury w kwocie 100 tysięcy złotych, wsparcie parafii udzieliła również wójt gminy Małgorzata Chrapek, która przekazała z budżetu samorządu dodatkowe 48 tysięcy złotych.

Za te pieniądze w zabytkowym kościele będzie można opłacić wymianę instalacji elektrycznej, montaż instalacji przeciwpożarowej oraz instalacji alarmowej. Ponadto zostaną przeprowadzone również prace konserwatorskie przy ołtarzu bocznym oraz głównym. Przed rozpoczęciem prac zgromadzono dokumentację projektową, uzyskano pozwolenia konserwatorskie oraz pozwolenie budowlane.

W chwili obecnej prace prowadzone są pod nadzorem służb ochrony zabytków przez firmy posiadające stosowne uprawnienia konserwatorskie. Finał prac przewidziano na listopad.

Tym samym zakończy się kilkuletni etap, który pozwoli udostępnić zabytek zwiedzającym. Do tej pory kościółek był zamknięty.

Kościół pw. św. Apostołów Szymona i Judy Tadeusza zbudowany został prawdopodobnie przed 1539 r. Jest to świątynia późnogotycka, zachowana bez większych zmian od czasu powstania.

Kościół jest drewniany, posadowiony na wysokim kamiennym podmurowaniu, wzniesiony w konstrukcji zrębowej, z wieżą o konstrukcji słupowej z nadwieszona izbicą, pochodzącą z 1617 r. Świątynia otoczona jest niskimi sobotami wspartymi na słupach. Pokrycie dachowe wykonano z gontu.

Na przełomie XVI i XVII w. parafię katolicką opanowali kalwini, a później arianie (przywrócona została dopiero w 1669 r.).

Podczas II wojny światowej w rejonie kościoła, cmentarza i Górnego Nidku w kierunku Berna rozgorzała walka pomiędzy Armią Radziecką a rozpaczliwie broniącymi się Niemcami. W wyniku walk ucierpiały m.in. dom dworski dla służby, tzw. "hotel", położony obok cmentarza, kościół (trafiony dwoma granatami), ołtarz wielki, figury świętych, stacje Męki Pańskiej oraz kolumna podtrzymująca chór z organami.

Paulina Sikora
NAPISZ DO NAS: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

Komentarze (4)add
Redakcja serwisu Wadowice24.pl nie odpowiada za komentarze zamieszczone pod artykułami i nie utożsamia się z ich treścią. Jednocześnie podkreślamy, iż nie jest to miejsce dla poniżania mieszkańców, wierzących, w tym katolików i innych, oraz sączenia jadu przez osoby nienawidzące Wadowic i wszystkiego, co jest z naszym miastem związane. Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób.
... sinobrody komentuje +4
@Krys
To podziel się z biednymi, nikt ci nie broni. Zastanawiam się nad jednym. Czemu wszyscy żebracy stoją pod kościołem, a nikt nie żebrze przed firmami czy siedzibą Ruchu Palikota. Zastanawiało was to?
Bardzo dobrze że odnowią kościół. To dobrze wydane pieniądze w przeciwieństwie do tych które idą na promocję pedalstwa czy sodomii a nawet na nikomu niepotrzebne stadiony.

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
06 - 11 - 2013
... Krys komentuje +1
Niepotrzebny wydatek , a wkoło tylu biednych i potrzebujących.

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
06 - 11 - 2013
... jajaja komentuje +2
Po co w nidku budowali nowy kosciol skoro mieli stary? wiele duzych wsi ma tylko male stare kosciolki i jakos daja sobie rade. Nidek ma teraz dwa koscioly obok siebie i na oba trzeba lozyc kase, dla mie to jest bez sensu.

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
02 - 11 - 2013
... mocherowy Thuj komentuje +1
jestem ciekawy ile ,,czarny,, przytulil przy tym kasy

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
01 - 11 - 2013
Artykuł archiwalny. Komentarze zostały zablokowane

busy
 

}} Sonda na czasie

Lato w Wadowicach...
 

}} Polecamy oferty

 

Depilacja laserowa w Magia Spa – NOWY SEZON

Depilacja laserowa to absolutny hit ostatnich lat w dziedzinie kosmetyki. Spektakularne efekty jakie można osiągnąć przyciągają do sal...

 

Ostatnie dni wyprzedaży obuwia w Sklepie Fabrycznym Domeno

Zapraszamy na wyprzedaż kolekcji wiosna- lato 2014. Ostatnie dni wyprzedaży w sklepie przyfabrycznym Domeno w Kalwarii Zebrzydowskiej. W o...

 

Laserowe zamykanie naczynek: Hit czy kit?

Kłopotliwa cera naczynkowa, otwierające się naczynka a także nieustannie występujące rumieńce to problem wielu osób. Zwalczając go...

 

Bezpłatny wstęp na Mistrzostwa Polski w noszeniu żon

16 sierpnia w Inwałdzie obok Parku Miniatur Świat Marzeń odbędą się I Mistrzostwa Polski w Noszeniu Żon. Wydarzenie niecodzienne i o...

}} Filmy

Sprawdź nas:
Oferty domów w Wadowicach
duży wybór, najnowsze propozycje, atrakcyjne lokalizacje

}} Komentarze

Piłkarska środa. Spotkanie Iskry odwołane
Iskra wygrala z Libiazem 1:0
Czas na zmiany! Wadowice24.pl przeprowadzają się do Gravelines
Nie zniknie - żebyś wiedział - to dla takich jak ty zeby nie klikali jak powaleni po 30 razy tego samego komentarza tylko dlatego że jego opcja polityczna twierdzi inaczej.
Drobniak show. Skawa grała pięknie, ale ...
Sensacja Cracovia tylko remisuje z Halniakiem niewiarygodne ale cuda sie zdarzaja,Jutrzenka 2-0 Karpaty,Swit 0-1 Niwa,Garbarz 0-1 Proszowianka,.wie ktos jak Iskra-Libiaz?
Kolejny wypadek busa. Trzy osoby ranne zabrano do szpitala
Wyrazy współczucia.
Kolejny wypadek busa. Trzy osoby ranne zabrano do szpitala
jaki portal taki redaktor....
Ale twardziel! Piotrek z medalem Mistrzostw Polski
Szczere gratulacje !
Ale twardziel! Piotrek z medalem Mistrzostw Polski
Żeby się w błocie paplac .... Tys mi sport , toc na wsi to się świnie w błocie taplaja. W szachy by se pograł jakby mądry był