d065dac7bb1e9d78796eb84a53662562.html Historie wojenne trafią do księgarń

Uwaga! To jest wersja archiwalna serwisu!

Aktualne wiadomości znajdziesz tutaj: www.wadowice24.pl

wadowice 24.pl

Rozmiar tekstu
  • Powiększ czcionkę
  • Przywróć standardową
  • Pomniejsz czcionkę

Historie wojenne trafią do księgarń

Email Drukuj
Prace uczniów gimnazjum z września 1939 roku, odnalezione w tym roku w archiwach parafialnych, pojawią się wkrótce w księgarniach w formie książki. Zdaniem historyków to unikatowe zapis wspomnień wojennych.W październiku 1939 roku 123 gimnazjalistów z Wadowic napisało jako zadnie domowe wspomnienia z kampanii wojennej. Większość autorów tekstów to były dzieci w wieku 12 i 13 lat. Gimnazjaliści pisali o wielkiej ucieczce z miasta przed wkraczającymi z zachodu wojskami niemieckim, o dramacie ludzi, swoich rodzin, przerażonych wojną, śmierci, i tułaczce po wschodnich rubieżach Rzeczypospolitej.

Tak powstał bogaty zbiór historycznych wspomnień, który odnalazł w tym roku historyk Artur Oboza w archiwum parafialnym bazyliki Ofiarowania Najświętszej Marii Panny. Znalezione przez historyka z Muzeum Miejskiego prace szybko stały się obiektem zainteresowań wielu mieszkańców miasta, a także mediów i badaczy.

Zdaniem Jana Ołdakowskiego, dyrektora Muzeum Powstania Warszawskiego, wspomnienia są dodatkowym źródłem historycznym pokazującym, jak dzieci patrzyły na wojnę i odnosiły się do niej. „Byłoby dobrze, gdyby fragment tych wspomnień z Wadowic znalazł się jako tekst źródłowy w podręcznikach do nauki historii w polskich szkołach” - mówił Jan Ołdakowski.

Wadowickie Centrum Kultury, któremu ksiądz infułat Jakub Gil przekazał do dyspozycji źródło historyczne, postanowiło wydać wspomnienia, by w ten sposób miała do nich dostęp szersza rzesza czytelników. Najpierw w ramach projektu „Blogi 39”wspomnienia opublikowano  w Internecie.

„Teraz pojawią się w formie książkowej w księgarniach. Teksty źródłowe są poprzedzone historycznym wstępem napisanym przez historyka dr Teodora Gąsiorowskiego z krakowskiego oddziału IPN. Dodatkowo wspomnienia opatrzone są przypisami” -informuje Piotr Wyrobiec, dyrektor Wadowickiego Centrum Kultury.

Książka "Wrzesień 1939. Wspomnienia uczniów wadowickiego gimnazjum i liceum" będzie miała swoją promocję 26 listopada (godz. 17) w sali kameralnej WCK przy ulicy Teatralnej. Wydanie ksiązki było możliwe dzięki dofinansowaniu, jakie uzyskał projekt "Blogi'39. Śladami ze szkolnych zeszytów" z budżetu województwa małopolskiego i Małopolskiego Instytutu Kultury.

„Książka ma być też pamiątką dla tych, którzy są autorami tych wspomnień i jeszcze żyją. Dziś to starsze osoby, często nawet nie pamiętające tego konkretnego zdania domowego, które pisali w szkole” - zaznacza dyrektor WCK.

(mp)
NAPISZ DO NAS: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

Komentarze (0)add
Redakcja serwisu Wadowice24.pl nie odpowiada za komentarze zamieszczone pod artykułami i nie utożsamia się z ich treścią. Jednocześnie podkreślamy, iż nie jest to miejsce dla poniżania mieszkańców, wierzących, w tym katolików i innych, oraz sączenia jadu przez osoby nienawidzące Wadowic i wszystkiego, co jest z naszym miastem związane. Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób.
Artykuł archiwalny. Komentarze zostały zablokowane

busy
 

}} Sonda na czasie

Lato w Wadowicach...
 

}} Polecamy oferty

 

Depilacja laserowa w Magia Spa – NOWY SEZON

Depilacja laserowa to absolutny hit ostatnich lat w dziedzinie kosmetyki. Spektakularne efekty jakie można osiągnąć przyciągają do sal...

 

Ostatnie dni wyprzedaży obuwia w Sklepie Fabrycznym Domeno

Zapraszamy na wyprzedaż kolekcji wiosna- lato 2014. Ostatnie dni wyprzedaży w sklepie przyfabrycznym Domeno w Kalwarii Zebrzydowskiej. W o...

 

Laserowe zamykanie naczynek: Hit czy kit?

Kłopotliwa cera naczynkowa, otwierające się naczynka a także nieustannie występujące rumieńce to problem wielu osób. Zwalczając go...

 

Bezpłatny wstęp na Mistrzostwa Polski w noszeniu żon

16 sierpnia w Inwałdzie obok Parku Miniatur Świat Marzeń odbędą się I Mistrzostwa Polski w Noszeniu Żon. Wydarzenie niecodzienne i o...

}} Filmy

Sprawdź nas:
Oferty domów w Wadowicach
duży wybór, najnowsze propozycje, atrakcyjne lokalizacje

}} Komentarze

Piłkarska środa. Spotkanie Iskry odwołane
Iskra wygrala z Libiazem 1:0
Czas na zmiany! Wadowice24.pl przeprowadzają się do Gravelines
Nie zniknie - żebyś wiedział - to dla takich jak ty zeby nie klikali jak powaleni po 30 razy tego samego komentarza tylko dlatego że jego opcja polityczna twierdzi inaczej.
Drobniak show. Skawa grała pięknie, ale ...
Sensacja Cracovia tylko remisuje z Halniakiem niewiarygodne ale cuda sie zdarzaja,Jutrzenka 2-0 Karpaty,Swit 0-1 Niwa,Garbarz 0-1 Proszowianka,.wie ktos jak Iskra-Libiaz?
Kolejny wypadek busa. Trzy osoby ranne zabrano do szpitala
Wyrazy współczucia.
Kolejny wypadek busa. Trzy osoby ranne zabrano do szpitala
jaki portal taki redaktor....
Ale twardziel! Piotrek z medalem Mistrzostw Polski
Szczere gratulacje !
Ale twardziel! Piotrek z medalem Mistrzostw Polski
Żeby się w błocie paplac .... Tys mi sport , toc na wsi to się świnie w błocie taplaja. W szachy by se pograł jakby mądry był