c0a0fc874873e6df65b6a39c0110e9cb.html Jak to było z tym nosorożcem?

Uwaga! To jest wersja archiwalna serwisu!

Aktualne wiadomości znajdziesz tutaj: www.wadowice24.pl

wadowice 24.pl

Rozmiar tekstu
  • Powiększ czcionkę
  • Przywróć standardową
  • Pomniejsz czcionkę

Jak to było z tym nosorożcem?

Email Drukuj
Szczątki nosorożca włochatego wykopano w starej cegielni w Wadowicach pół wieku temu. Zdaniem profesora Alexandrowicza ten nosorożec to ten sam gatunek, co ogromne zwierzę ze w Staruni.Highslide JS Profesor dr hab. Stefana Witolda Alexandrowicza z wykładem „Duże zwierzęta z niedawnej przeszłości” był w czwartek (5.11) gościem pierwszego spotkania Akademii po godzinach w Wadowickim Centrum Kultury.

Uniwersytet Trzeciego Wieku lub inaczej Akademia po godzinach – to nowa forma spotkań w Wadowickim Centrum Kultury dla wszystkich tych, którzy spragnieni są akademickich wykładów. Spotkanie oko w oko z profesorem akademickim na wykładzie to oferta skierowana nie tylko do osób starszych, ale do wszystkich, którzy chcą się czegoś ciekawego dowiedzieć i posłuchać o nowych odkryciach naukowych.

Podczas pierwszego wykładu w czwartek (5.11) nie brakowało słuchaczy na sali kameralnej WCK. Profesor Alexandrowicz w swoim wykładzie opowiadał o historii znaleziska ze Staruni na Ukrainie. W 1929 r. w Staruni pracownicy Polskiej Akademii Umiejętności wydobyli całkowicie, wraz ze skórą i mięśniami, a nawet językiem, zachowany okaz nosorożca włochatego sprzed 30 tysięcy lat.

Okaz można do dziś oglądać w Muzeum Przyrodniczym w Krakowie. W kolejnych latach odnaleziono inne szczątki zwierząt czwartorzędowych w tym miejscu. „W Staruni są pokłady ropy, które doskonale zakonserwowały szczątki zwierząt czwartorzędowych” - mówi profesor Alexandrowicz. Wadowiczanie ciekawi byli natomiast innego znaleziska.

Highslide JS Profesor Alexandrowicz przypomniał, że pod koniec 1951 w starej cegielni w Wadowicach, obok cmentarza parafialnego, odkopano kości nosorożca włochatego. „To kuzyn nosorożca ze Staruni” - mówił profesor. Jak dodał, na naszym terenie odnaleziono dużo śladów zwierząt czwartorzędowych. „W Zatorze odkopano mamuta i renifera, w Przeciszowie też mamuta. Wadowice mają swojego nosorożca” - wyliczał profesor.

Wykład profesora Alexandrowicza w WCK nie jest ostatnim w ramach Akademii po godzinach. Organizatorzy spotkań zapowiadają kolejne. W Wadowickim Centrum Kultury są przekonani o tym, że w mieście jest środowisko, które może być zainteresowane takimi wykładami.

„Nasz pomysł na Akademię to odpowiedź na duże zapotrzebowanie u osób, które dysponują wolnym czasem i mają ochotę uczestniczyć w takich wykładach” – mówi Izabela Karska z WCK, pomysłodawczyni projektu Akademia po godzinach. Gośćmi Akademii będą prelegenci ze świata nauki i kultury. „To gwarantuje bardzo przystępną i zrozumiałą formę przekazu tematów” – dodaje Izabela Karska.
(mp)
NAPISZ DO NAS: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

Komentarze (0)add
Redakcja serwisu Wadowice24.pl nie odpowiada za komentarze zamieszczone pod artykułami i nie utożsamia się z ich treścią. Jednocześnie podkreślamy, iż nie jest to miejsce dla poniżania mieszkańców, wierzących, w tym katolików i innych, oraz sączenia jadu przez osoby nienawidzące Wadowic i wszystkiego, co jest z naszym miastem związane. Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób.
Artykuł archiwalny. Komentarze zostały zablokowane

busy
 

}} Sonda na czasie

Lato w Wadowicach...
 

}} Polecamy oferty

 

Depilacja laserowa w Magia Spa – NOWY SEZON

Depilacja laserowa to absolutny hit ostatnich lat w dziedzinie kosmetyki. Spektakularne efekty jakie można osiągnąć przyciągają do sal...

 

Ostatnie dni wyprzedaży obuwia w Sklepie Fabrycznym Domeno

Zapraszamy na wyprzedaż kolekcji wiosna- lato 2014. Ostatnie dni wyprzedaży w sklepie przyfabrycznym Domeno w Kalwarii Zebrzydowskiej. W o...

 

Laserowe zamykanie naczynek: Hit czy kit?

Kłopotliwa cera naczynkowa, otwierające się naczynka a także nieustannie występujące rumieńce to problem wielu osób. Zwalczając go...

 

Bezpłatny wstęp na Mistrzostwa Polski w noszeniu żon

16 sierpnia w Inwałdzie obok Parku Miniatur Świat Marzeń odbędą się I Mistrzostwa Polski w Noszeniu Żon. Wydarzenie niecodzienne i o...

}} Filmy

Sprawdź nas:
Oferty domów w Wadowicach
duży wybór, najnowsze propozycje, atrakcyjne lokalizacje

}} Komentarze

Piłkarska środa. Spotkanie Iskry odwołane
Iskra wygrala z Libiazem 1:0
Czas na zmiany! Wadowice24.pl przeprowadzają się do Gravelines
Nie zniknie - żebyś wiedział - to dla takich jak ty zeby nie klikali jak powaleni po 30 razy tego samego komentarza tylko dlatego że jego opcja polityczna twierdzi inaczej.
Drobniak show. Skawa grała pięknie, ale ...
Sensacja Cracovia tylko remisuje z Halniakiem niewiarygodne ale cuda sie zdarzaja,Jutrzenka 2-0 Karpaty,Swit 0-1 Niwa,Garbarz 0-1 Proszowianka,.wie ktos jak Iskra-Libiaz?
Kolejny wypadek busa. Trzy osoby ranne zabrano do szpitala
Wyrazy współczucia.
Kolejny wypadek busa. Trzy osoby ranne zabrano do szpitala
jaki portal taki redaktor....
Ale twardziel! Piotrek z medalem Mistrzostw Polski
Szczere gratulacje !
Ale twardziel! Piotrek z medalem Mistrzostw Polski
Żeby się w błocie paplac .... Tys mi sport , toc na wsi to się świnie w błocie taplaja. W szachy by se pograł jakby mądry był