21a69dc45db45eb1a772ab0ea2c9c7f9.html Historia wygrała, przestępstwa nie ma

Uwaga! To jest wersja archiwalna serwisu!

Aktualne wiadomości znajdziesz tutaj: www.wadowice24.pl

wadowice 24.pl

Rozmiar tekstu
  • Powiększ czcionkę
  • Przywróć standardową
  • Pomniejsz czcionkę

Historia wygrała, przestępstwa nie ma

Email Drukuj
Prokuratura Rejonowa w Wadowicach umorzyła śledztwo w sprawie rzekomego przestępstwa przy organizacji ekspozycji „Twarze wadowickiej bezpieki” Instytutu Pamięci Narodowej.Tyle hałasu o nic. Wystawa historyczna "Twarze wadowickiej bezpieki", którą w drugiej połowie września wadowiczanie mogli oglądać na rynku, została zorganizowana zgodnie z prawem. Przynajmniej tak uważa wadowicka Prokuratura Rejonowa, do której jeden z mieszkańców złożył swój donos.

Jak się dowiadujemy, Prokuratura Rejonowa umorzyła śledztwo w sprawie wystawy, nie doszukując się żadnych znamion przestępstwa przy publikowaniu materiałów archiwalnych Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego oraz Służby Bezpieczeństwa, których dysponentem jest Instytut Pamięci Narodowej.

Zdaniem śledczych historycy, którzy przygotowali wystawę działali w oparciu o ustawę o Instytucie Pamięci Narodowej . Przypomnijmy, że wystawę „Wadowickie twarze bezpieki”, na których znalazły się nazwiska i wizerunki byłych funkcjonariuszy UBP oraz SB z Wadowic, otwarto na rynku 17 września tego roku. Organizowało ją krakowskie biuro edukacji przy Instytucie Pamięci Narodowej.

Wkrótce potem do prokuratury wpłynęło zawiadomienie od jednego z mieszkańców, który doszukiwał się przestępstwa w fakcie upublicznienia nazwisk i wizerunków funkcjonariuszy.

„Zawiadamiający zgłaszał możliwość złamania przez organizatorów tej wystawy odpowiednie przepisy konstytucji, ustawy prawo autorskie i przepisy pokrewne. Powoływał się też na ochronę dóbr osobistych " - informował wówczas prokurator Jerzy Utrata.
Zdaniem jednak prokuratury, trudno mówić o przestępstwie w przypadku badań historycznych i wynikających z nich efektów. I całe szczęście. Fakt umorzenia śledztwa i głos rozsądku w prokuraturze może podziała otrzeźwiająco na tych, którzy w dyskusji publicznej w Wadowicach atakowali historyków za ujawnienie prawdy o ważnej części historii miasta. 

Dodajmy, że w naszej ankiecie internetowej 60 procent Internautów uznało, że dobrze się stało, iż wystawa pokazana była na rynku. 40 procent uznało, że to zły pomysł. W ankiecie w dniach od 22 września do 1 października oddano 390 głosów.

(mp)
NAPISZ DO NAS: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

Komentarze (0)add
Redakcja serwisu Wadowice24.pl nie odpowiada za komentarze zamieszczone pod artykułami i nie utożsamia się z ich treścią. Jednocześnie podkreślamy, iż nie jest to miejsce dla poniżania mieszkańców, wierzących, w tym katolików i innych, oraz sączenia jadu przez osoby nienawidzące Wadowic i wszystkiego, co jest z naszym miastem związane. Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób.
Artykuł archiwalny. Komentarze zostały zablokowane

busy
 

}} Sonda na czasie

Lato w Wadowicach...
 

}} Polecamy oferty

 

Depilacja laserowa w Magia Spa – NOWY SEZON

Depilacja laserowa to absolutny hit ostatnich lat w dziedzinie kosmetyki. Spektakularne efekty jakie można osiągnąć przyciągają do sal...

 

Ostatnie dni wyprzedaży obuwia w Sklepie Fabrycznym Domeno

Zapraszamy na wyprzedaż kolekcji wiosna- lato 2014. Ostatnie dni wyprzedaży w sklepie przyfabrycznym Domeno w Kalwarii Zebrzydowskiej. W o...

 

Laserowe zamykanie naczynek: Hit czy kit?

Kłopotliwa cera naczynkowa, otwierające się naczynka a także nieustannie występujące rumieńce to problem wielu osób. Zwalczając go...

 

Bezpłatny wstęp na Mistrzostwa Polski w noszeniu żon

16 sierpnia w Inwałdzie obok Parku Miniatur Świat Marzeń odbędą się I Mistrzostwa Polski w Noszeniu Żon. Wydarzenie niecodzienne i o...

}} Filmy

Sprawdź nas:
Oferty domów w Wadowicach
duży wybór, najnowsze propozycje, atrakcyjne lokalizacje

}} Komentarze

Piłkarska środa. Spotkanie Iskry odwołane
Iskra wygrala z Libiazem 1:0
Czas na zmiany! Wadowice24.pl przeprowadzają się do Gravelines
Nie zniknie - żebyś wiedział - to dla takich jak ty zeby nie klikali jak powaleni po 30 razy tego samego komentarza tylko dlatego że jego opcja polityczna twierdzi inaczej.
Drobniak show. Skawa grała pięknie, ale ...
Sensacja Cracovia tylko remisuje z Halniakiem niewiarygodne ale cuda sie zdarzaja,Jutrzenka 2-0 Karpaty,Swit 0-1 Niwa,Garbarz 0-1 Proszowianka,.wie ktos jak Iskra-Libiaz?
Kolejny wypadek busa. Trzy osoby ranne zabrano do szpitala
Wyrazy współczucia.
Kolejny wypadek busa. Trzy osoby ranne zabrano do szpitala
jaki portal taki redaktor....
Ale twardziel! Piotrek z medalem Mistrzostw Polski
Szczere gratulacje !
Ale twardziel! Piotrek z medalem Mistrzostw Polski
Żeby się w błocie paplac .... Tys mi sport , toc na wsi to się świnie w błocie taplaja. W szachy by se pograł jakby mądry był