77d5740f9385b79595e914f00a82ef5a.html Uczniowie grają w Exodus '39

Uwaga! To jest wersja archiwalna serwisu!

Aktualne wiadomości znajdziesz tutaj: www.wadowice24.pl

wadowice 24.pl

Rozmiar tekstu
  • Powiększ czcionkę
  • Przywróć standardową
  • Pomniejsz czcionkę

Uczniowie grają w Exodus '39

Email Drukuj
Jak przybliżyć młodym ludziom wojenne losy Polaków? W erze komiksów, tabloidów i komputerów można zrobić na przykład grę planszową. Tak się stało w Wadowicach w Muzeum Miejskim.


Highslide JS Marcin Witkowski, historyk z Muzeum Miejskiego, wymyślił grę planszową , której scenariusz odwołuje się do wydarzeń sprzed 70 lat. To gra o losach gimnazjalistów wadowickich, którzy musieli uciekać z miasta przed wojskami niemieckimi we wrześniu 1939 roku.

Scenariusz zabawy powstał na podstawie relacji gimnazjalistów zapisanych w zadaniach domowych. Przypomnijmy, 123 relacje uczniów sprzed 70 lat zachowały się w archiwum parafialnnym w Wadowicach. Dziś stanowią ciekawe źródło historyczne.

Od kilku dni w Muzeum Miejskim uczniowie szkół biorący udział w warsztatach historycznych mogą sobie pograć w grę Exodus ' 39.

"Oferta skierowana jest przede wszystkim do szkół podstawowych i gimnazjów. Do uczniów szkół podstawowych kierujemy warsztaty „Życie w okupowanych Wadowicach” dla gimnazjalistów oferujemy planszową grę turowo – zadaniową „Wadowice’39 – Exodus”. W obu przypadkach zależało nam na przybliżeniu historii Września 1939 r., opowiedzianej w wypracowaniach „Moje wspomnienia wojenne”, a także przybliżenie sytuacji ludności w okresie hitlerowskiej okupacji" - wyjaśnia historyk Marcin Witkowski.

W grze uczniowie przesuwając pionkami po planszy mają do wykonania szereg zadań np. rozpoznać samoloty niemieckie oraz mundury żołnierzy, lub uratować życie rannemu żołnierzowi, zaznaczyć na mapie trasę ucieczki jednego z autorów wspomnień – Stanisława Czaderskiego itd.

Jak można się spodziewać zadania są oczywiście umowne i fikcyjne, ale i tak trzeba wysilić szare komórki, by zostały uznane przez prowadzącego grę na zaliczone. A wszystko to w ramach dodatkowych zajęć szkolnych z muzeum. Przyjemnie i pożytecznie. Sam pomysł godny pochwały tym bardziej, że w polskiej szkole wciąż brakuje nowatorskich przedsięwzięć, jak przekazać wiedzę uczniom.

"Warsztaty, w związku z dużym zainteresowaniem jakim się cieszą, trwać będą do końca września a w dalszej perspektywie, mamy nadzieję, wejdą na stałe do oferty Muzeum Miejskiego" – mówi Marcin Witkowski.

(mp)
NAPISZ DO NAS: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

Komentarze (0)add
Redakcja serwisu Wadowice24.pl nie odpowiada za komentarze zamieszczone pod artykułami i nie utożsamia się z ich treścią. Jednocześnie podkreślamy, iż nie jest to miejsce dla poniżania mieszkańców, wierzących, w tym katolików i innych, oraz sączenia jadu przez osoby nienawidzące Wadowic i wszystkiego, co jest z naszym miastem związane. Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób.
Artykuł archiwalny. Komentarze zostały zablokowane

busy
 

}} Sonda na czasie

Lato w Wadowicach...
 

}} Polecamy oferty

 

Depilacja laserowa w Magia Spa – NOWY SEZON

Depilacja laserowa to absolutny hit ostatnich lat w dziedzinie kosmetyki. Spektakularne efekty jakie można osiągnąć przyciągają do sal...

 

Ostatnie dni wyprzedaży obuwia w Sklepie Fabrycznym Domeno

Zapraszamy na wyprzedaż kolekcji wiosna- lato 2014. Ostatnie dni wyprzedaży w sklepie przyfabrycznym Domeno w Kalwarii Zebrzydowskiej. W o...

 

Laserowe zamykanie naczynek: Hit czy kit?

Kłopotliwa cera naczynkowa, otwierające się naczynka a także nieustannie występujące rumieńce to problem wielu osób. Zwalczając go...

 

Bezpłatny wstęp na Mistrzostwa Polski w noszeniu żon

16 sierpnia w Inwałdzie obok Parku Miniatur Świat Marzeń odbędą się I Mistrzostwa Polski w Noszeniu Żon. Wydarzenie niecodzienne i o...

}} Filmy

Sprawdź nas:
Oferty domów w Wadowicach
duży wybór, najnowsze propozycje, atrakcyjne lokalizacje

}} Komentarze

Piłkarska środa. Spotkanie Iskry odwołane
Iskra wygrala z Libiazem 1:0
Czas na zmiany! Wadowice24.pl przeprowadzają się do Gravelines
Nie zniknie - żebyś wiedział - to dla takich jak ty zeby nie klikali jak powaleni po 30 razy tego samego komentarza tylko dlatego że jego opcja polityczna twierdzi inaczej.
Drobniak show. Skawa grała pięknie, ale ...
Sensacja Cracovia tylko remisuje z Halniakiem niewiarygodne ale cuda sie zdarzaja,Jutrzenka 2-0 Karpaty,Swit 0-1 Niwa,Garbarz 0-1 Proszowianka,.wie ktos jak Iskra-Libiaz?
Kolejny wypadek busa. Trzy osoby ranne zabrano do szpitala
Wyrazy współczucia.
Kolejny wypadek busa. Trzy osoby ranne zabrano do szpitala
jaki portal taki redaktor....
Ale twardziel! Piotrek z medalem Mistrzostw Polski
Szczere gratulacje !
Ale twardziel! Piotrek z medalem Mistrzostw Polski
Żeby się w błocie paplac .... Tys mi sport , toc na wsi to się świnie w błocie taplaja. W szachy by se pograł jakby mądry był