6fc2ded6230233ca9007d70f8aa7144f.html Wadowitz, czyli oblicza wojny 1939-1945

Uwaga! To jest wersja archiwalna serwisu!

Aktualne wiadomości znajdziesz tutaj: www.wadowice24.pl

wadowice 24.pl

Rozmiar tekstu
  • Powiększ czcionkę
  • Przywróć standardową
  • Pomniejsz czcionkę

Wadowitz, czyli oblicza wojny 1939-1945

Email Drukuj
Nieznane dotąd dokumenty, archiwa, listy pokazuje na swojej najnowszej wystawie Biblioteka Publiczna w Wadowicach. Ekspozycja nosi tytuł "Wadowitz, czyli oblicza wojny". Warto zobaczyć, naprawdę.Po klęsce wrześniowej 1939 roku Wadowice były miastem specyficznym, leżącym na granicy III Rzeszy i Generalnej Guberni. Dekretem Hitlera z 8 października 1939 roku zostały przyłączone do Niemiec. Z dnia na dzień straciły swój wizerunek – na budynkach zaczęły powiewać niemieckie flagi, wypowiedziano wojnę rodzimej kulturze, sztuce szkolnictwu i wszelkim przejawom polskości.
Po mieście dumnie spacerowali żołnierze niemieccy. Ludność żydowskiego pochodzenia zamknięto w getcie.

Highslide JS Funkcjonując na obrzeżach Rzeszy, Wadowice doświadczały wyjątkowych trudów i dramatów codziennego życia. "Pamięć o tamtych faktach musimy pielęgnować i przekazywać jako przestrogę młodemu pokoleniu. Taki też cel przyświecał organizatorom okolicznościowej wystawy" - informuje Krzysztof Adamczyk z Biblioteki Publicznej.

Ekspozycja powstała głownie dzięki Maciejowi Magierze, andrychowskiemu kolekcjonerowi i miłośnikowi historii, który udostępnił bibliotece swe cenne i unikalne zbiory z czasów wojny. Kilka dokumentów wypożyczyło również Muzeum Miejskie w Wadowicach.

W gablotach wystawienniczych znalazły się druki urzędowe i niemieckie dokumenty, a wśród nich Kennkarty (dokument tożsamości ze zdjęciem i odciskami palców), karty rozpoznawcze oraz papiery związane z pracą i życiem codziennym. Potwierdzeniem informacji o podziale politycznym ziemi wadowickiej jest mapa tych terenów z 1940 roku z zaznaczoną na rzece Skawie granicą pomiędzy III Rzeszą a GG oraz przepustka i legitymacja graniczna uprawniająca do przekroczenia granicy.

Uzupełnieniem tego tematu są zestawione dla porównania banknoty, będące w okresie wojny i okupacji środkiem płatniczym na terenie Rzeszy Niemieckiej i Generalnej Guberni. Dla wadowiczan, oddzielonych graniczną Skawą od swoich rodzin, przyjaciół i sympatii, najprostszą i często jedyną formą kontaktu były listy. Dlatego też nie mogło na wystawie zabraknąć korespondencji wojennej, listów, kart pocztowych...

Smutkiem i zgrozą napełnia korespondencja pomiędzy rodziną Stopów a władzami Obozu Koncentracyjnego Mauthausen, zakończona tragiczna wiadomością o śmierci Kacpra Stopy. Ocenzurowana poczta działająca w okresie okupacji, dzięki skrupulatności Niemców, funkcjonowała sprawnie i regularnie.

Highslide JS Znaczki pocztowe, zróżnicowane tematycznie na terenie Rzeszy i GG, urozmaicane były okolicznościowymi stemplami ważnych wydarzeń sportowych, historycznych czy politycznych. Ciekawostką są szklane cegiełki i symboliczne znaczki rozprowadzane odpłatnie przez Niemców na pomoc i żywność podczas zimy stulecia (1940 rok) oraz na Niemiecki Czerwony Krzyż.

Unikatowym eksponatem jest oryginalny, niewykorzystany i niepocięty arkusz na reglamentowane podczas okupacji artykuły spożywcze, wyroby włókiennicze i skórzane, środki piorące, tytoń i alkohol oraz wkładka na niemiecką kartkę żywnościową. Sympatyków kolei zaciekawi bilet z 16 września 1940 roku, uprawniający do przejazdu pociągiem na trasie AndrychówWadowice.

Są też przedmioty codziennego użytku z czasów wojny oraz fotografie obrazujące okupacyjny wizerunek Wadowic i okolic. Nieczęsto zdarza się okazja obejrzenia tego typu zbiorów i dokumentów. Większość z nich zaginęła podczas wojennej i powojennej zawieruchy. Wystawę można obejrzeć do końca września w budynku Biblioteki Publicznej ( ul. Legionów 1) w godzinach pracy placówki.

(Bp)
NAPISZ DO NAS: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

Komentarze (0)add
Redakcja serwisu Wadowice24.pl nie odpowiada za komentarze zamieszczone pod artykułami i nie utożsamia się z ich treścią. Jednocześnie podkreślamy, iż nie jest to miejsce dla poniżania mieszkańców, wierzących, w tym katolików i innych, oraz sączenia jadu przez osoby nienawidzące Wadowic i wszystkiego, co jest z naszym miastem związane. Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób.
Artykuł archiwalny. Komentarze zostały zablokowane

busy
 

}} Sonda na czasie

Lato w Wadowicach...
 

}} Polecamy oferty

 

Depilacja laserowa w Magia Spa – NOWY SEZON

Depilacja laserowa to absolutny hit ostatnich lat w dziedzinie kosmetyki. Spektakularne efekty jakie można osiągnąć przyciągają do sal...

 

Ostatnie dni wyprzedaży obuwia w Sklepie Fabrycznym Domeno

Zapraszamy na wyprzedaż kolekcji wiosna- lato 2014. Ostatnie dni wyprzedaży w sklepie przyfabrycznym Domeno w Kalwarii Zebrzydowskiej. W o...

 

Laserowe zamykanie naczynek: Hit czy kit?

Kłopotliwa cera naczynkowa, otwierające się naczynka a także nieustannie występujące rumieńce to problem wielu osób. Zwalczając go...

 

Bezpłatny wstęp na Mistrzostwa Polski w noszeniu żon

16 sierpnia w Inwałdzie obok Parku Miniatur Świat Marzeń odbędą się I Mistrzostwa Polski w Noszeniu Żon. Wydarzenie niecodzienne i o...

}} Filmy

Sprawdź nas:
Oferty domów w Wadowicach
duży wybór, najnowsze propozycje, atrakcyjne lokalizacje

}} Komentarze

Piłkarska środa. Spotkanie Iskry odwołane
Iskra wygrala z Libiazem 1:0
Czas na zmiany! Wadowice24.pl przeprowadzają się do Gravelines
Nie zniknie - żebyś wiedział - to dla takich jak ty zeby nie klikali jak powaleni po 30 razy tego samego komentarza tylko dlatego że jego opcja polityczna twierdzi inaczej.
Drobniak show. Skawa grała pięknie, ale ...
Sensacja Cracovia tylko remisuje z Halniakiem niewiarygodne ale cuda sie zdarzaja,Jutrzenka 2-0 Karpaty,Swit 0-1 Niwa,Garbarz 0-1 Proszowianka,.wie ktos jak Iskra-Libiaz?
Kolejny wypadek busa. Trzy osoby ranne zabrano do szpitala
Wyrazy współczucia.
Kolejny wypadek busa. Trzy osoby ranne zabrano do szpitala
jaki portal taki redaktor....
Ale twardziel! Piotrek z medalem Mistrzostw Polski
Szczere gratulacje !
Ale twardziel! Piotrek z medalem Mistrzostw Polski
Żeby się w błocie paplac .... Tys mi sport , toc na wsi to się świnie w błocie taplaja. W szachy by se pograł jakby mądry był