26717043381eb95eb2a9c2788b2f0f8a.html Ludzie dopisują ofiary września 1939

Uwaga! To jest wersja archiwalna serwisu!

Aktualne wiadomości znajdziesz tutaj: www.wadowice24.pl

wadowice 24.pl

Rozmiar tekstu
  • Powiększ czcionkę
  • Przywróć standardową
  • Pomniejsz czcionkę

Ludzie dopisują ofiary września 1939

Email Drukuj
Akcja Blogi 39 na wadowickim rynku przynosi pierwsze efekty. Mieszkańcy dopisują kolejne ofiary wojny. Rośnie też zainteresowanie niecodziennym happeningiem zorganizowanym przez Wadowickie Centrum Kultury.Od wtorku (1.09) na wadowickim rynku stoją tablice z fragmentami wspomnień  gimnazjalistów z 1939 roku. Tablice, filmy, ogłoszenia i plakaty z września 1939, strona internetowa i szereg dodatkowych akcji Wadowickiego Centrum Kultury oraz Muzeum Miejskiego mają przypomnieć wadowiczanom oczywistą prawdę. Wojna zaczęła się także u nas.

Zainteresowanie ekspozycją rośnie, choć jak podkreślają pracownicy centrum kultury, w pierwszym dniu nie było z tym różowo.

"Przede wszystkim nasza akcja skierowana jest do młodych ludzi. 1 września obserwowaliśmy jednak niepokojąca obojętność wśród uczniów szkół. Przy ekspozycji częściej zatrzymywali się dorośli, niż młodzi. Ale z drugiej strony zdajemy sobie sprawę z tego, że 1 września to pierwszy dzień szkoły i dla młodzieży to jest najważniejsze wydarzenie" - mówił Piotr Wyrobiec, dyrektor Wadowickiego Centrum Kultury.

Na ekspozycji na rynku znajduje się tablica z nazwiskami poległych i pomordowanych z Wadowic podczas kampanii wrześniowej. Listę nazwisk przygotował na podstawie informacji źródłowych Michał Siwiec-Cielebon.

Od początku było wiadomo, że lista nie jest kompletna, dlatego pozostawiono wolne miejsce na tablicy, by oglądający ekspozycję dopisywali własne nazwiska, członków rodzin, którzy nie przeżyli września 1939.

Fakt, iż we wtorek (2.09), puste miejsca na tablicy wypełniły się kolejnymi nazwiskami, dopisanymi przez przechodniów, świadczyć może o tym, że akcja Blogi 39 przynosi pierwsze efekty. Ludzie nie są obojętni.

>>> Blogi 39, czyli wojna w Wadowicach

(mp)
NAPISZ DO NAS: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

Komentarze (0)add
Redakcja serwisu Wadowice24.pl nie odpowiada za komentarze zamieszczone pod artykułami i nie utożsamia się z ich treścią. Jednocześnie podkreślamy, iż nie jest to miejsce dla poniżania mieszkańców, wierzących, w tym katolików i innych, oraz sączenia jadu przez osoby nienawidzące Wadowic i wszystkiego, co jest z naszym miastem związane. Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób.
Artykuł archiwalny. Komentarze zostały zablokowane

busy
 

}} Sonda na czasie

Lato w Wadowicach...
 

}} Polecamy oferty

 

Depilacja laserowa w Magia Spa – NOWY SEZON

Depilacja laserowa to absolutny hit ostatnich lat w dziedzinie kosmetyki. Spektakularne efekty jakie można osiągnąć przyciągają do sal...

 

Ostatnie dni wyprzedaży obuwia w Sklepie Fabrycznym Domeno

Zapraszamy na wyprzedaż kolekcji wiosna- lato 2014. Ostatnie dni wyprzedaży w sklepie przyfabrycznym Domeno w Kalwarii Zebrzydowskiej. W o...

 

Laserowe zamykanie naczynek: Hit czy kit?

Kłopotliwa cera naczynkowa, otwierające się naczynka a także nieustannie występujące rumieńce to problem wielu osób. Zwalczając go...

 

Bezpłatny wstęp na Mistrzostwa Polski w noszeniu żon

16 sierpnia w Inwałdzie obok Parku Miniatur Świat Marzeń odbędą się I Mistrzostwa Polski w Noszeniu Żon. Wydarzenie niecodzienne i o...

}} Filmy

Sprawdź nas:
Oferty domów w Wadowicach
duży wybór, najnowsze propozycje, atrakcyjne lokalizacje

}} Komentarze

Piłkarska środa. Spotkanie Iskry odwołane
Iskra wygrala z Libiazem 1:0
Czas na zmiany! Wadowice24.pl przeprowadzają się do Gravelines
Nie zniknie - żebyś wiedział - to dla takich jak ty zeby nie klikali jak powaleni po 30 razy tego samego komentarza tylko dlatego że jego opcja polityczna twierdzi inaczej.
Drobniak show. Skawa grała pięknie, ale ...
Sensacja Cracovia tylko remisuje z Halniakiem niewiarygodne ale cuda sie zdarzaja,Jutrzenka 2-0 Karpaty,Swit 0-1 Niwa,Garbarz 0-1 Proszowianka,.wie ktos jak Iskra-Libiaz?
Kolejny wypadek busa. Trzy osoby ranne zabrano do szpitala
Wyrazy współczucia.
Kolejny wypadek busa. Trzy osoby ranne zabrano do szpitala
jaki portal taki redaktor....
Ale twardziel! Piotrek z medalem Mistrzostw Polski
Szczere gratulacje !
Ale twardziel! Piotrek z medalem Mistrzostw Polski
Żeby się w błocie paplac .... Tys mi sport , toc na wsi to się świnie w błocie taplaja. W szachy by se pograł jakby mądry był