b25cad7ab7e5bcde03c14190b231e07e.html Bursztynowe cudo w Wadowicach

Uwaga! To jest wersja archiwalna serwisu!

Aktualne wiadomości znajdziesz tutaj: www.wadowice24.pl

wadowice 24.pl

Rozmiar tekstu
  • Powiększ czcionkę
  • Przywróć standardową
  • Pomniejsz czcionkę

Bursztynowe cudo w Wadowicach

Email Drukuj
Kawałek dobrej, współczesnej sztuki sakralnej przyjedzie do Wadowic. To tryptyk jerozolimski. Dzieło bursztynnika Mariusza Drapikowskiego z Gdańska. Będzie go można zobaczyć w bazylice.Wiosną 2008 roku, w pracowni artystycznej w Mariusza Drapikowskiego w Gdańsku powstał niezwykły, bursztynowy ołtarz. To właśnie tryptyk jerozolimski. Wykonane ze złota, srebra, miedzi, tytanu, kryształów i bursztynu dzieło nazwano "Niebiańską Jerozolimą".

Tryptyk ma 5 metrów szerokości oraz 2,5 metra wysokości. Trafi do Jerozolimy, gdzie stanie w kaplicy Najświętszego Sakramentu między III a IV stacją Drogi Krzyżowej. Tryptyk symbolizuje bramę ukazującą przejście ze Starego do Nowego Przymierza. Jak twierdzi twórca, w swej intencji ołtarz stanowi wezwanie wszystkich pielgrzymów do modlitwy o pokój w Jerozolimie i Ziemi Świętej oraz w sercu każdego człowieka.

W ostatnich dniach wezwanie to stało się bardziej aktualne. "Ołtarz Adoracji Najświętszego Sakramentu wraz z Monstrancją jest wypełnieniem duchowego testamentu Jana Pawła II i wezwania Benedykta XVI" - twierdzi autor. W ołtarz wkomponowana jest monstrancja, którą w swej dłoni trzyma Niewiasta Jerozolimska, figura nawiązująca do wizerunku Matki Bożej Częstochowskiej.

Tryptyk był już wystawiany w wielu sanktuariach m.in. na Jasnej Górze, Altoting w Niemczech, Gdańsku, Warszawie, Radomiu i Łagiewnikach. W poniedziałek (05.01) przywieziony zostanie do bazyliki Ofiarowania NMP w Wadowicach.

"Od Święta Objawienia Pańskiego, 6 stycznia, aż do niedzieli 18 stycznia przed tym ołtarzem odbywać się będzie adoracja parafii związanych z Wadowicami. Dotyczy to zwłaszcza parafii z dekanatu naszego, czyli Wadowice Północ, oraz sąsiedniego Wadowice Południe" - informuje w swoim komunikacie ks. infułat Jakub Gil, proboszcz bazyliki.

Na poszczególnych adoracjach będą czytane na głos przez 15 minut Ewangelie. "Poszczególne parafie z radością przystąpiły do adoracji, podczas których będziemy dziękować Chrystusowi za dary, które od Niego mamy, a także prosić o rychłe wyniesienie na ołtarze Jana Pawła II. Mamy przekonanie, że nastąpi ono w roku 2009. Będzie to nasz szturm do bram niebieskich o tę wielką łaskę dla ziemi wadowickiej. Jesteśmy przekonani, że rok 2009, który w Wadowicach został ogłoszony Rokiem Jana Pawła II, powinien być w bazylice serdecznie omodlony" - poinformowała w swoim komunikacie parafia Ofiarowania NMP w Wadowicach.

Jak wynika więc z komunikatu, w Wadowicach "Niebiańska Jerozolima" zyskała jeszcze jedną intencję - to rychła beatyfikcja Jana Pawła II.


Symbolika Niebiańskiej Jerozolimy:
Highslide JS Highslide JS Highslide JS Highslide JS Highslide JS


Mariusz Drapikowski

Mariusz Drapikowski zajmuje się rzemiosłem artystycznym we własnej pracowni od 1984 roku. Charakterystyczną cechą jego twórczości jest umiłowanie bursztynu i chęć wydobycia z niego całego zawartego w nim piękna. Wszystkie prace zarówno rzeźby, kompozycje martwej natury, sztuka sakralna, jak i unikatowa biżuteria, wykonywane są głównie z bursztynu i srebra. Do jednych ze swoich największych osiągnięć zalicza krucyfiks ofiarowany Ojcu Świętemu podczas pielgrzymki do Ojczyzny w 1999 roku, znajdujący się obecnie w Muzeum Watykańskim oraz bursztynowa Monstrancja Milenijna znajdująca się w Bazylice Św. Brygidy w Gdańsku. Jego prace zakupiono dla takich znamienitych osobistości jak Królowa Belgii, Książe Kentu, czy Prezydent USA Bill Clinton. W jego pracowni został wykonany pastorał z bursztynu podarowany Prymasowi Polski, pastorał dla Biskupa Jareckiego jak i również monstrancja znajdująca się w kościele Matki Boskiej Zwycięskiej w Dąbrowie Górniczej oraz monstrancja w kościele Ofiarowania Pańskiego w Warszawie, monstrancja Różańcowa do Kaplicy NMP na Jasnej Górze, jak również monstrancji wykonanej z okazji 750 rocznicy śmierci Św. Brygidy do Rzymu. Prace Mariusza Drapikowskiego znajdują się w Muzeum Sztuki w Rydze, w Muzeum w Malborku oraz w Gdańskim Muzeum Bursztynu.

(mp)
Napisz Do Nas: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.
http://www.tryptykjerozolimski.pl

Komentarze (0)add
Redakcja serwisu Wadowice24.pl nie odpowiada za komentarze zamieszczone pod artykułami i nie utożsamia się z ich treścią. Jednocześnie podkreślamy, iż nie jest to miejsce dla poniżania mieszkańców, wierzących, w tym katolików i innych, oraz sączenia jadu przez osoby nienawidzące Wadowic i wszystkiego, co jest z naszym miastem związane. Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób.
Artykuł archiwalny. Komentarze zostały zablokowane

busy
 

}} Sonda na czasie

Lato w Wadowicach...
 

}} Polecamy oferty

 

Depilacja laserowa w Magia Spa – NOWY SEZON

Depilacja laserowa to absolutny hit ostatnich lat w dziedzinie kosmetyki. Spektakularne efekty jakie można osiągnąć przyciągają do sal...

 

Ostatnie dni wyprzedaży obuwia w Sklepie Fabrycznym Domeno

Zapraszamy na wyprzedaż kolekcji wiosna- lato 2014. Ostatnie dni wyprzedaży w sklepie przyfabrycznym Domeno w Kalwarii Zebrzydowskiej. W o...

 

Laserowe zamykanie naczynek: Hit czy kit?

Kłopotliwa cera naczynkowa, otwierające się naczynka a także nieustannie występujące rumieńce to problem wielu osób. Zwalczając go...

 

Bezpłatny wstęp na Mistrzostwa Polski w noszeniu żon

16 sierpnia w Inwałdzie obok Parku Miniatur Świat Marzeń odbędą się I Mistrzostwa Polski w Noszeniu Żon. Wydarzenie niecodzienne i o...

}} Filmy

Sprawdź nas:
Oferty domów w Wadowicach
duży wybór, najnowsze propozycje, atrakcyjne lokalizacje

}} Komentarze

Piłkarska środa. Spotkanie Iskry odwołane
Iskra wygrala z Libiazem 1:0
Czas na zmiany! Wadowice24.pl przeprowadzają się do Gravelines
Nie zniknie - żebyś wiedział - to dla takich jak ty zeby nie klikali jak powaleni po 30 razy tego samego komentarza tylko dlatego że jego opcja polityczna twierdzi inaczej.
Drobniak show. Skawa grała pięknie, ale ...
Sensacja Cracovia tylko remisuje z Halniakiem niewiarygodne ale cuda sie zdarzaja,Jutrzenka 2-0 Karpaty,Swit 0-1 Niwa,Garbarz 0-1 Proszowianka,.wie ktos jak Iskra-Libiaz?
Kolejny wypadek busa. Trzy osoby ranne zabrano do szpitala
Wyrazy współczucia.
Kolejny wypadek busa. Trzy osoby ranne zabrano do szpitala
jaki portal taki redaktor....
Ale twardziel! Piotrek z medalem Mistrzostw Polski
Szczere gratulacje !
Ale twardziel! Piotrek z medalem Mistrzostw Polski
Żeby się w błocie paplac .... Tys mi sport , toc na wsi to się świnie w błocie taplaja. W szachy by se pograł jakby mądry był