859aeb21eec71c4184ee8c9a24efa04b.html Licealiści rozdają dekret o stanie wojennym

Uwaga! To jest wersja archiwalna serwisu!

Aktualne wiadomości znajdziesz tutaj: www.wadowice24.pl

wadowice 24.pl

Rozmiar tekstu
  • Powiększ czcionkę
  • Przywróć standardową
  • Pomniejsz czcionkę

Licealiści rozdają dekret o stanie wojennym

Email Drukuj
Tutaj też dawano w łeb - czyli spotkanie z żywą historią w Wadowicach. Stowarzyszenie Młodych Demokratów i grupa licealistów organizują nietypową konferencję o stanie wojennym.Paweł Janas i Mateusz Zegadłowicz mają po 17 lat. Stanu wojennego nie pamiętają, ale jak mówią mają szacunek do historii. Założone przez nich Stowarzyszenie Młodych Demokratów postanowiło przypomnieć mieszkańcom miasta, co działo się w Wadowicach 13 grudnia 1981 roku i tuż po tej dacie.

Razem z NSZZ "Solidarność" organizują konferencję historyczną pod znamiennym tytułem „Tutaj też dawano w łeb - spotkanie z żywą historią: stan wojenny w Wadowicach”. Konferencja odbędzie się w piątek 12 grudnia br. w biurze NSZZ Solidarność w budynku Muzeum Miejskiego przy ulicy Kościelnej 4 w Wadowicach o godzinie 17.00.

"Tematem dyskusji będzie stan wojenny w Wadowicach, powiecie i jego wpływ na lokalne życie. Zaproszonymi gośćmi będą osoby bezpośrednio związanie z wadowicką opozycją antykomunistyczną, internowane w grudniu 1981, które odczuły stan wojenny na własnej skórze" - informuje Paweł Janas.

Kim są goście? Tego organizatorzy nie chcą na razie zdradzić. "To ma być niespodzianka"- mówią. Aby zachęcić mieszkańców i młodzież do uczestnictwa w spotkaniu, wadowiccy licealiści wpadli na niecodzienny pomysł. Wyszli na rynek przebrani w mundury Ludowego Wojska Polskiego i rozdawali ulotki o konferencji. Wśród nich był też dekret o wprowadzeniu stanu wojennego w Polsce.

Jak zapowiadają organizatorzy spotkania, będzie ono prowadzane w formie dyskusji moderowanej przez finalistę olimpiady historycznej. Ponadto każdy wątek będzie wzbogacony pokazem jednego z dostępnych źródeł z tamtego okresu czasu. Uczestnicy będą mogli włączyć się do dyskusji i zadawać pytania zaproszonym gościom.
(mp)
NAPISZ DO NAS: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

Komentarze (0)add
Redakcja serwisu Wadowice24.pl nie odpowiada za komentarze zamieszczone pod artykułami i nie utożsamia się z ich treścią. Jednocześnie podkreślamy, iż nie jest to miejsce dla poniżania mieszkańców, wierzących, w tym katolików i innych, oraz sączenia jadu przez osoby nienawidzące Wadowic i wszystkiego, co jest z naszym miastem związane. Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób.
Artykuł archiwalny. Komentarze zostały zablokowane

busy
 

}} Sonda na czasie

Lato w Wadowicach...
 

}} Polecamy oferty

 

Depilacja laserowa w Magia Spa – NOWY SEZON

Depilacja laserowa to absolutny hit ostatnich lat w dziedzinie kosmetyki. Spektakularne efekty jakie można osiągnąć przyciągają do sal...

 

Ostatnie dni wyprzedaży obuwia w Sklepie Fabrycznym Domeno

Zapraszamy na wyprzedaż kolekcji wiosna- lato 2014. Ostatnie dni wyprzedaży w sklepie przyfabrycznym Domeno w Kalwarii Zebrzydowskiej. W o...

 

Laserowe zamykanie naczynek: Hit czy kit?

Kłopotliwa cera naczynkowa, otwierające się naczynka a także nieustannie występujące rumieńce to problem wielu osób. Zwalczając go...

 

Bezpłatny wstęp na Mistrzostwa Polski w noszeniu żon

16 sierpnia w Inwałdzie obok Parku Miniatur Świat Marzeń odbędą się I Mistrzostwa Polski w Noszeniu Żon. Wydarzenie niecodzienne i o...

}} Filmy

Sprawdź nas:
Oferty domów w Wadowicach
duży wybór, najnowsze propozycje, atrakcyjne lokalizacje

}} Komentarze

Piłkarska środa. Spotkanie Iskry odwołane
Iskra wygrala z Libiazem 1:0
Czas na zmiany! Wadowice24.pl przeprowadzają się do Gravelines
Nie zniknie - żebyś wiedział - to dla takich jak ty zeby nie klikali jak powaleni po 30 razy tego samego komentarza tylko dlatego że jego opcja polityczna twierdzi inaczej.
Drobniak show. Skawa grała pięknie, ale ...
Sensacja Cracovia tylko remisuje z Halniakiem niewiarygodne ale cuda sie zdarzaja,Jutrzenka 2-0 Karpaty,Swit 0-1 Niwa,Garbarz 0-1 Proszowianka,.wie ktos jak Iskra-Libiaz?
Kolejny wypadek busa. Trzy osoby ranne zabrano do szpitala
Wyrazy współczucia.
Kolejny wypadek busa. Trzy osoby ranne zabrano do szpitala
jaki portal taki redaktor....
Ale twardziel! Piotrek z medalem Mistrzostw Polski
Szczere gratulacje !
Ale twardziel! Piotrek z medalem Mistrzostw Polski
Żeby się w błocie paplac .... Tys mi sport , toc na wsi to się świnie w błocie taplaja. W szachy by se pograł jakby mądry był