cc0df5c6530e02b13cf2863b9ea858b1.html Na 11 listopada film o Kuklińskim

Uwaga! To jest wersja archiwalna serwisu!

Aktualne wiadomości znajdziesz tutaj: www.wadowice24.pl

wadowice 24.pl

Rozmiar tekstu
  • Powiększ czcionkę
  • Przywróć standardową
  • Pomniejsz czcionkę

Na 11 listopada film o Kuklińskim

Email Drukuj
Święto Niepodległości to dobry moment, by przypomnieć o działalności pułkownika Ryszarda Kuklińskiego. Miasto zamówiło film i w Dniu Niepodległosci będzie on wyświetlany za darmo w kinie Centrum.Przed 11 listopada miasto przypomina mieszkańcom o rocznicy odzyskania niepodległości. Jak co roku, burmistrz Ewa Filipiak i przewodniczący Rady Wadowic Zdzisław Szczur zachęcają mieszkańców do wywieszenia biało-czerwonych flag przy swoich domach i w oknach mieszkań.

Zapraszają też wadowiczan do wzięcia udziału w uroczystościach pod pomnikiem 12 Pułku Piechoty Ziemi Wadowickiej (11.11, godz.11), a wcześniej w mszy świętej w kościele św. Piotra Apostoła w intencji Ojczyzny (godz.10). "Zapraszamy wszystkich mieszkańców, a szczególnie dzieci i młodzież do wzięcia udziału w uroczystościach Święta Niepodległosci" - czytamy we wspólnym apelu burmistrza Wadowic i przewodniczącego Rady Miejskiej.

W tym roku Święto Niepodległości w Wadowicach ma być doskonałym momentem na przypomnienie postawy płk Ryszarda Kuklińskiego. Człowieka, który przekazał informacje o dokumentach Układu Warszawskiego agencji CIA i tym samym udaremnił ewentualną agresję militarną bloku wschodniego.

W kinie Centrum pokazywany będzie (godz. 15) film dokumentalny "Gry wojenne" Dariusza Jabłońskiego o pułkowniku Kuklińskim. Wstęp na pokaz jest darmowy.

Dariusz Jabłoński przypadkiem pułkownika Kuklińskiego zainteresował się już w latach 1997-98. Wtedy to właśnie postanowił opowiedzieć historię o człowieku, jego dwuznacznej misji, a w efekcie osobistym dramacie. "Gry wojenne" udowadniają, że koncept ten udał się Jabłońskiemu idealnie. Na pierwszy plan wysuwają się tu bowiem nie tyle udokumentowane fakty, pokazujące w dużym przybliżeniu proces działania oficera WP, co jego samego, jako osobę i drzemiące w nim uczucia oraz emocje.

Ryszard Kukliński były szef Oddziału Planowania Strategicznego był tym, który w pojedynkę przeciwstawił się systemowi. Zrobił to tak, jak go samego wyszkolono. Przebiegle, inteligentnie i konsekwentnie. Według swoich byłych zwierzchników był zdrajcą zasługującym na karę śmierci, bo nawiązał współpracę z amerykańskim wywiadem jeszcze podczas pobytu w Wietnamie w ramach polskiej delegatury. Obraz Jabłońskiego udowadnia, że stało się to dopiero w roku 1972 i to za sprawą samego zainteresowanego, a nie poprzez werbunek obcej agencji.

Później przez kolejne dziewięć lat Kukliński przekazywał Amerykanom najważniejsze dokumenty Układu Warszawskiego czym faktycznie mógł zapobiec ewentualnej agresji bloku wschodniego. W końcu też to od niego CIA dostała informacje o planach wprowadzenia stanu wojennego i przypuszczalnej interwencji sił ZSRR na terenie Polski.

Łącznie z jego rąk dotarło na Zachód ponad 40 tys. stron materiałów. W listopadzie 1981 roku nie mając wyjścia, pomijając możliwość odebrania sobie życia, prosi łącznika z ambasady USA o pomoc w ucieczce z kraju. Trzy lata później Sąd Warszawskiego Okręgu Wojskowego w tajnym procesie skazuje go zaocznie na karę śmierci. Dopiero w roku 1995 wyrok ten ostatecznie uchylono. Kukliński tylko raz powrócił do Polski i stało się to w 1998 roku. Nawet wtedy jednak, już w nowej Polsce, przez jednych odbierany był jako bohater, ale wciąż przez sporą grupę ludzi, jako zdrajca. Zmarł 11 lutego 2004 roku w Waszyngtonie.

"Gry wojenne" to dokument na miarę XXI wieku, zajmujący poprzez treść i intrygujący dzięki formie. Dzieło to ogląda się nie tylko z zainteresowaniem, ale wręcz z przejęciem. Przez niecałe dwie godziny projekcji otrzymujemy obrazy różnej formy i faktury, słuchamy opowieści ludzi, którzy mówią o rzeczach chwilami niewyobrażalnych, w tym o faktycznej groźbie nuklearnej zagłady Środkowej Europy.

Od strony wizualnej jest to też unikat w odniesieniu do formuły dokumentalnej. Chyba nie ma drugiego takiego filmu, w którym tak dobrze i na wysokim poziomie, sprawdziłaby się animacja komputerowa. Sama czołówka "Gier wojennych" stylizowana jest na intro w grze komputerowej o najwyższej rozdzielczości obrazu. Jako rzemiosło mamy tu produkt najwyższej klasy.

Film ten nie byłby jednak tym czym jest, bez odniesienia do wymiaru czysto ludzkiego. Na szczęście w tym kontekście powstała poruszająca opowieść o odwadze, poświęceniu, ale też o ludzkiej krzywdzie.

Program obchodów Święta Niepodległości w Wadowicach
  • 9.46 - Zbiórka delegacji i pocztów sztandarowych przed kościołem św. Piotra Apostoła w Wadowicach
  • 10.00- uroczysta Msza św. w intencji Ojczyzny w kościele św. Piotra Apostoła
  • 11.00 - Przemarsz z orkiestrą dętą pod pomnik żołnierzy 12 pułku piechoty, złożenie kwiatów pod pomnikiem oraz oddanie hołdu poległym i pomordowanym w walce o niepodległość Polski
  • 15.00 - kino Centrum przy ulicy Teatralnej. "Gry wojenne" - film dokumentalny o życiu pułkownika Ryszarda Kuklińskiego (wstęp darmowy)

(mp)
O filmie: Artur Cichmiński stopklatka.pl
NAPISZ DO NAS: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

Komentarze (0)add
Redakcja serwisu Wadowice24.pl nie odpowiada za komentarze zamieszczone pod artykułami i nie utożsamia się z ich treścią. Jednocześnie podkreślamy, iż nie jest to miejsce dla poniżania mieszkańców, wierzących, w tym katolików i innych, oraz sączenia jadu przez osoby nienawidzące Wadowic i wszystkiego, co jest z naszym miastem związane. Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób.
Artykuł archiwalny. Komentarze zostały zablokowane

busy
 

}} Sonda na czasie

Lato w Wadowicach...
 

}} Polecamy oferty

 

Depilacja laserowa w Magia Spa – NOWY SEZON

Depilacja laserowa to absolutny hit ostatnich lat w dziedzinie kosmetyki. Spektakularne efekty jakie można osiągnąć przyciągają do sal...

 

Ostatnie dni wyprzedaży obuwia w Sklepie Fabrycznym Domeno

Zapraszamy na wyprzedaż kolekcji wiosna- lato 2014. Ostatnie dni wyprzedaży w sklepie przyfabrycznym Domeno w Kalwarii Zebrzydowskiej. W o...

 

Laserowe zamykanie naczynek: Hit czy kit?

Kłopotliwa cera naczynkowa, otwierające się naczynka a także nieustannie występujące rumieńce to problem wielu osób. Zwalczając go...

 

Bezpłatny wstęp na Mistrzostwa Polski w noszeniu żon

16 sierpnia w Inwałdzie obok Parku Miniatur Świat Marzeń odbędą się I Mistrzostwa Polski w Noszeniu Żon. Wydarzenie niecodzienne i o...

}} Filmy

Sprawdź nas:
Oferty domów w Wadowicach
duży wybór, najnowsze propozycje, atrakcyjne lokalizacje

}} Komentarze

Piłkarska środa. Spotkanie Iskry odwołane
Iskra wygrala z Libiazem 1:0
Czas na zmiany! Wadowice24.pl przeprowadzają się do Gravelines
Nie zniknie - żebyś wiedział - to dla takich jak ty zeby nie klikali jak powaleni po 30 razy tego samego komentarza tylko dlatego że jego opcja polityczna twierdzi inaczej.
Drobniak show. Skawa grała pięknie, ale ...
Sensacja Cracovia tylko remisuje z Halniakiem niewiarygodne ale cuda sie zdarzaja,Jutrzenka 2-0 Karpaty,Swit 0-1 Niwa,Garbarz 0-1 Proszowianka,.wie ktos jak Iskra-Libiaz?
Kolejny wypadek busa. Trzy osoby ranne zabrano do szpitala
Wyrazy współczucia.
Kolejny wypadek busa. Trzy osoby ranne zabrano do szpitala
jaki portal taki redaktor....
Ale twardziel! Piotrek z medalem Mistrzostw Polski
Szczere gratulacje !
Ale twardziel! Piotrek z medalem Mistrzostw Polski
Żeby się w błocie paplac .... Tys mi sport , toc na wsi to się świnie w błocie taplaja. W szachy by se pograł jakby mądry był