1fc47847c0dad00562f0c0e327b1dd0d.html Teatr Próg wygrywa z zawodowcami

Uwaga! To jest wersja archiwalna serwisu!

Aktualne wiadomości znajdziesz tutaj: www.wadowice24.pl

wadowice 24.pl

Rozmiar tekstu
  • Powiększ czcionkę
  • Przywróć standardową
  • Pomniejsz czcionkę

Teatr Próg wygrywa z zawodowcami

Email Drukuj
Wadowicki Teatr Próg wraca z kolejnym wyróżnieniem. Zespół zdobył drugą nagrodę prestiżowego festiwalu „Źródła Pamięci. Szajna-Grotowski-Kantor”, poświęconego trzem reformatorom polskiego i światowego teatru. Sukces Progu jest tym większy, że konkurował z zawodowymi aktorami.


To trzecia edycja tego międzynarodowego festiwalu, który w tym roku został poszerzony o część konkursową. Wzięło w niej udział siedem teatrów zarówno instytucjonalnych, jak i nieinstytucjonalnych z Polski, Francji, Ukrainy. Sukces Progu jest więc tym większy, że Teatr został doceniony w rywalizacji z zawodowymi aktorami.

Źródła Pamięci to istotny punkt na krajowej mapie festiwalowej. Wydarzenie zostało w pełni poświęcone trzem pochodzącym z Podkarpacia artystom – reformatorom teatru polskiego i światowego. Józef Szajna, Tadeusz Kantor i Jerzy Grotowski to twórcy i jedni z pierwszych przedstawicieli teatru awangardowego, którzy swoją najintensywniejszą działalność rozpoczynali na przełomie lat 60. i 70. XX wieku.

Dla Teatru PRÓG,  przedstawiciela współczesnego teatru alternatywnego, to prawdziwy kanon inspiracji, wiążących się ze specyficznym ujęciem ruchu, użyciem muzyki, oprawą wizualną i plastyką sceny.

Kim więc byli wymienieni twórcy i jak kształtowały się współczesne źródła inspiracji? Józef Szajna, reżyser i zarazem współtwórca polskiej szkoły scenografii, tworzył ekspresjonistyczne spektakle podporządkowane wizji plastycznej, w której istotną rolę odgrywało między innymi światło i jego związek ze sceną.

Również teatr Tadeusza Kantora ściśle łączył się z plastyką i malarstwem. W tym przypadku były one jednak zależne wobec stylistyki i tematyki pełnej przeciwstawień, symboli oraz wzruszeń i emocji, które spektakl miał wywołać u widzów. Reżyser ten sprzeciwiał się budowaniu spektaklowej „iluzji”, którą demaskował między innymi poprzez własny, reżyserski udział w przedstawieniu, poprzez upraszczanie środków technicznych, wprowadzanie na scenę ciekawych, często skomplikowanych konstrukcji i rekwizytów pozyskiwanych ze zużytych przedmiotów, desek, zniszczonych tworzyw.

Teatr Jerzego Grotowskiego natomiast przyniósł kluczowe zmiany w sposobie myślenia o sztuce aktorskiej. Zredukowany tekst miał stać się jedynie punktem wyjścia do kreacji i własnej refleksji aktora, a działanie teatralne zamieniono z klasycznego odgrywania postaci w akt twórczy, ofiarowanie wobec widzów. Środkami i narzędziami tego typu aktorstwa są praca z głosem, artykulacją i działaniami ruchowymi, które często wywodzą się z rytuałów i struktur muzyczno - tanecznych tradycyjnych dla różnych kultur.

Podczas rzeszowskiego festiwalu Źródła Pamięci odbywały się prelekcje i wystawy poświęcone tym twórcom, ale co najważniejsze, swoją pracę prezentowali mistrzowie związani z trzema reformatorami. Gośćmi specjalnymi byli Maja Komorowska, która w latach 60. była aktorką Teatru Laboratorium Grotowskiego oraz światowej sławy reżyser Thomas Richards z Workcenter of Jerzy Grotowski and Thomas Richards z Pontedery we Włoszech.

Sam udział Teatru PRÓG w tego typu wydarzeniu to spore wyróżnienie. Tym bardziej cieszy nagroda otrzymana przez zespół za spektakl 90-120-90, który doceniono za ważkość tematu i środki użyte do jego przedstawienia.

Teatr PRÓG
NAPISZ DO NAS: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

Komentarze (4)add
Redakcja serwisu Wadowice24.pl nie odpowiada za komentarze zamieszczone pod artykułami i nie utożsamia się z ich treścią. Jednocześnie podkreślamy, iż nie jest to miejsce dla poniżania mieszkańców, wierzących, w tym katolików i innych, oraz sączenia jadu przez osoby nienawidzące Wadowic i wszystkiego, co jest z naszym miastem związane. Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób.
... ajednak komentuje +4
a jednak :) znalazł się hejter, który hejtuje na temat hejtowania hejterów i sam hejtuje :) cóż za czujność :) hejt potęgowany :)

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
23 - 10 - 2013
... amf komentuje +4
@norbi
hejtowanie hejterów to też hejtowanie :) tak się składa, że znam sporo ludzi którzy odeszli z PROGU, i są raczej jednomyślni w ocenie: grupa niespełnionych aktorów m.in. znęca się, przede wszystkim psychicznie, nad członkami tego ugrupowania. Ale jest to bardzo wysublimowany rodzaj znęcania się. To wszystko odbywa się za zamkniętymi drzwiami, na sali prób w zakurzonym WCK. Więc o tym nikt nie napisze na żadnym portalu wadowickim, bo lepiej się chwalić pseudo sukcesami, zamiast poważnie zbadać ten problem, jak na prawdziwych dziennikarzy przystało. pozdro

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
23 - 10 - 2013
... Ex. komentuje +3
brawo Progowicze ! będę zawsze trzymać za Was kciuki :)

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
23 - 10 - 2013
... norbi chęć komentuje +4
i co tak nie hejtujecie? Nie ma czego? wstyd, Zaczynam myśleć, że Wadowice to miasto sfrustrowatych hejterów, którzy tylko wytykać błędy i obgadywać innych potrafią.

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
23 - 10 - 2013
Artykuł archiwalny. Komentarze zostały zablokowane

busy
 

}} Sonda na czasie

Lato w Wadowicach...
 

}} Polecamy oferty

 

Depilacja laserowa w Magia Spa – NOWY SEZON

Depilacja laserowa to absolutny hit ostatnich lat w dziedzinie kosmetyki. Spektakularne efekty jakie można osiągnąć przyciągają do sal...

 

Ostatnie dni wyprzedaży obuwia w Sklepie Fabrycznym Domeno

Zapraszamy na wyprzedaż kolekcji wiosna- lato 2014. Ostatnie dni wyprzedaży w sklepie przyfabrycznym Domeno w Kalwarii Zebrzydowskiej. W o...

 

Laserowe zamykanie naczynek: Hit czy kit?

Kłopotliwa cera naczynkowa, otwierające się naczynka a także nieustannie występujące rumieńce to problem wielu osób. Zwalczając go...

 

Bezpłatny wstęp na Mistrzostwa Polski w noszeniu żon

16 sierpnia w Inwałdzie obok Parku Miniatur Świat Marzeń odbędą się I Mistrzostwa Polski w Noszeniu Żon. Wydarzenie niecodzienne i o...

}} Filmy

Sprawdź nas:
Oferty domów w Wadowicach
duży wybór, najnowsze propozycje, atrakcyjne lokalizacje

}} Komentarze

Piłkarska środa. Spotkanie Iskry odwołane
Iskra wygrala z Libiazem 1:0
Czas na zmiany! Wadowice24.pl przeprowadzają się do Gravelines
Nie zniknie - żebyś wiedział - to dla takich jak ty zeby nie klikali jak powaleni po 30 razy tego samego komentarza tylko dlatego że jego opcja polityczna twierdzi inaczej.
Drobniak show. Skawa grała pięknie, ale ...
Sensacja Cracovia tylko remisuje z Halniakiem niewiarygodne ale cuda sie zdarzaja,Jutrzenka 2-0 Karpaty,Swit 0-1 Niwa,Garbarz 0-1 Proszowianka,.wie ktos jak Iskra-Libiaz?
Kolejny wypadek busa. Trzy osoby ranne zabrano do szpitala
Wyrazy współczucia.
Kolejny wypadek busa. Trzy osoby ranne zabrano do szpitala
jaki portal taki redaktor....
Ale twardziel! Piotrek z medalem Mistrzostw Polski
Szczere gratulacje !
Ale twardziel! Piotrek z medalem Mistrzostw Polski
Żeby się w błocie paplac .... Tys mi sport , toc na wsi to się świnie w błocie taplaja. W szachy by se pograł jakby mądry był