4ce389f27345335b9d8c2296bb891bf2.html Zostań żołnierzem "dwunastaków"

Uwaga! To jest wersja archiwalna serwisu!

Aktualne wiadomości znajdziesz tutaj: www.wadowice24.pl

wadowice 24.pl

Rozmiar tekstu
  • Powiększ czcionkę
  • Przywróć standardową
  • Pomniejsz czcionkę

Zostań żołnierzem "dwunastaków"

Email Drukuj
Wadowickie Centrum Kultury chce powołać grupę rekonstrukcji historycznej 12. Pułku Piechoty. Jest coś w tym z aktorstwa, a jednocześnie to dobra zabawa dla fascynatów militariów i wojska.Na świecie pełno jest takich stowarzyszeń, których zadaniem jest rekonstrukcja militarna oddziałów wojskowych lub wydarzeń historycznych. W Polsce moda na grupy rekonstrukcyjne zaczęła się dziesięć lat temu. " Chcemy zachęcić osoby zainteresowane historią 12. Pułku Piechoty, by wzięły udział w takim projekcie już podczas najbliższych obchodów 11 listopada " - mówi Piotr Wyrobiec, dyrektor Wadowickiego Centrum Kultury.

W zamyśle grupa 12. Pułku, czyli osoby, które będą zbierać pamiątki po wojskowych protoplastach, odtworzą umundurowanie i uzbrojenie żołnierzy z okresu międzywojennego, może wejść w skład działającego od lat w Krakowie Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznej Wrzesień '39.

" Mamy w swoim stowarzyszeniu sekcję polską, która zajmuje się rekonstrukcją 20. Pułku Piechoty. Ale także sekcję niemiecką, której zadaniem jest organizowanie osób zainteresowanych militariami i historią formacji niemieckich " - opowiada Jacek Andrzejczuk z krakowskiego stowarzyszenia. Stowarzyszenie liczy obecnie ponad czterdzieści osób. Pasjonaci spotykają się regularnie, przebierają się w przedwojenne mundury, uczestniczą w rekonstrukcjach bitew z września 1939.

Zdaniem dyrektora Piotra Wyrobca taka grupa, która zajmuje się odtwarzaniem historii 12. Pułku Piechoty, mogłaby z powodzeniem dołączyć do krakowskiego stowarzyszenia. W centrum kultury liczą na to, że uda się znaleźć kilku pasjonatów, którzy zaangażują swój czas w przywracanie pamięci o wadowickim pułku piechoty.


Highslide JS Highslide JS Highslide JS


Podczas obchodów Święta Niepodległości 11 listopada 20 osób z krakowskiego stowarzyszenia przyjechało do Wadowic. Ubrani w mundury krakowskiego pułku defilowali ulicami miasta. Później na Rynku odbyła się inscenizacja historyczna z ich udziałem. Była też okazja do zapoznania się z działalnością grupy. O tym, że może to świetny pomysł na rozwijanie swoich zainteresowań, jest przekonany Jacek Anrzejczuk z krakowskiego stowarzyszenia.

" Historia zawsze mnie pociągała i mundur też. Mój ojciec był zawodowym żołnierzem. Fascynacja militariami zaprowadziła mnie do stowarzyszenia "- opowiada Andrzejczak. 12. Pułk Piechoty stacjonował przed drugą wojną światową w garnizonie w Wadowicach. W czasie wojny obronnej 1939 pułk wchodził w skład 6. Dywizji Piechoty walczącej w Armii "Kraków".

(mp)
NAPISZ DO NAS: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

Komentarze (0)add
Redakcja serwisu Wadowice24.pl nie odpowiada za komentarze zamieszczone pod artykułami i nie utożsamia się z ich treścią. Jednocześnie podkreślamy, iż nie jest to miejsce dla poniżania mieszkańców, wierzących, w tym katolików i innych, oraz sączenia jadu przez osoby nienawidzące Wadowic i wszystkiego, co jest z naszym miastem związane. Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób.
Artykuł archiwalny. Komentarze zostały zablokowane

busy
 

}} Sonda na czasie

Lato w Wadowicach...
 

}} Polecamy oferty

 

Depilacja laserowa w Magia Spa – NOWY SEZON

Depilacja laserowa to absolutny hit ostatnich lat w dziedzinie kosmetyki. Spektakularne efekty jakie można osiągnąć przyciągają do sal...

 

Ostatnie dni wyprzedaży obuwia w Sklepie Fabrycznym Domeno

Zapraszamy na wyprzedaż kolekcji wiosna- lato 2014. Ostatnie dni wyprzedaży w sklepie przyfabrycznym Domeno w Kalwarii Zebrzydowskiej. W o...

 

Laserowe zamykanie naczynek: Hit czy kit?

Kłopotliwa cera naczynkowa, otwierające się naczynka a także nieustannie występujące rumieńce to problem wielu osób. Zwalczając go...

 

Bezpłatny wstęp na Mistrzostwa Polski w noszeniu żon

16 sierpnia w Inwałdzie obok Parku Miniatur Świat Marzeń odbędą się I Mistrzostwa Polski w Noszeniu Żon. Wydarzenie niecodzienne i o...

}} Filmy

Sprawdź nas:
Oferty domów w Wadowicach
duży wybór, najnowsze propozycje, atrakcyjne lokalizacje

}} Komentarze

Piłkarska środa. Spotkanie Iskry odwołane
Iskra wygrala z Libiazem 1:0
Czas na zmiany! Wadowice24.pl przeprowadzają się do Gravelines
Nie zniknie - żebyś wiedział - to dla takich jak ty zeby nie klikali jak powaleni po 30 razy tego samego komentarza tylko dlatego że jego opcja polityczna twierdzi inaczej.
Drobniak show. Skawa grała pięknie, ale ...
Sensacja Cracovia tylko remisuje z Halniakiem niewiarygodne ale cuda sie zdarzaja,Jutrzenka 2-0 Karpaty,Swit 0-1 Niwa,Garbarz 0-1 Proszowianka,.wie ktos jak Iskra-Libiaz?
Kolejny wypadek busa. Trzy osoby ranne zabrano do szpitala
Wyrazy współczucia.
Kolejny wypadek busa. Trzy osoby ranne zabrano do szpitala
jaki portal taki redaktor....
Ale twardziel! Piotrek z medalem Mistrzostw Polski
Szczere gratulacje !
Ale twardziel! Piotrek z medalem Mistrzostw Polski
Żeby się w błocie paplac .... Tys mi sport , toc na wsi to się świnie w błocie taplaja. W szachy by se pograł jakby mądry był