60477594a008b68ec42bc77eadaddde8.html Dawna muzyka odżywa w kościołach

Uwaga! To jest wersja archiwalna serwisu!

Aktualne wiadomości znajdziesz tutaj: www.wadowice24.pl

wadowice 24.pl

Rozmiar tekstu
  • Powiększ czcionkę
  • Przywróć standardową
  • Pomniejsz czcionkę

Dawna muzyka odżywa w kościołach

Email Drukuj
Jesienne spotkania z muzyką - to nowy pomysł na przypomnienie w naszym regionie muzyki dawnej. Okazuje się, że melomanów starych nut nie brakuje. Pojawili się w dużej liczbie podczas pierwszych koncertów w klasztorze karmelitów oraz w kościele św. Erazma w Barwałdzie Dolnym.Highslide JSDwa koncety muzyki dawnej, w dwóch różych kościołach, przy dwóch różnych publicznościach. W weekendowych spotkaniach z muzyką dawną wzięło udział ponad dwieście osób. Zainteresowaie było dużo jak na tę formę muzyki.  

W sobotę (16.11) w Klasztorze o.o. Karmelitów Bosych w Wadowicach wystąpił zespołu Stromenti Soavi z koncertem zatytułowanym „Zacznij od Bacha...”  Natomiast w niedzielę (17.11) w kościele św. Erazma w Barwałdzie Dolnym można było posłuchać zespołu Perfugium w koncercie pt.„ Śpiewajmy Panu psalm podany”.

Projekt pt. „Jesienne spotkania z muzyką dawną” realizowany jest z inicjatywy Magdaleny Chmielowskiej – Malec we współpracy z Wadowickim Centrum Kultury,  dofinansowany jest ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu Dom Kultury + Inicjatywy Lokalne 2013.

Stromenti Soavi (z języka włoskiego: „słodko brzmiące instrumenty”) został założony w 2002 roku przez studentów, a dziś już absolwentów Krakowskiej Akademii Muzycznej. Obecnie trzon zespołu tworzą: Monika Czyżewska (flet traverso), Dominika Staszkiewicz (flet traverso), Mateusz Kowalski (viola da gamba), Magdalena Chmielowska-Malec (klawesyn).

Muzycy koncertowali na renomowanych festiwalach muzyki dawnej (wśród nich szczególne miejsce zajmują Dni Bachowskie w Krakowie, Forum Musicum we Wrocławiu, Festiwal Muzyki Kameralnej w Olsztynie,  jak również International Festival of Early Music w Słowenii).

Zainteresowania zespołu wykraczają poza konwencjonalne wykonawstwo muzyki dawnej. W ich repertuarze znajdują się także współczesne kompozycje twórców europejskich i polskich. Swoje umiejętności wykonawcze doskonalą uczestnicząc w kursach mistrzowskich w kraju i za granicą. W programie koncertu usłyszymy kompozycje m.in.: J. S. Bacha, W. F. Bacha, J. Pachelbela, J. F. Fascha, M. Marais’a, C. F. Abla.

Perfugium to zespół założony został w 1997 roku przez członków scholii dominikańskiego duszpasterstwa Przystań w Krakowie. Głównym polem zainteresowań zespołu jest religijna muzyka dawnych epok oraz tradycyjne pieśni Kościoła w Polsce.

Zespół zdobywał nagrody na ogólnopolskich konkursach chóralnych m.in. drugie miejsce na konkursie kolęd i pastorałek w Myślenicach, Złotą Strunę na konkursie w Niepołomicach oraz wyróżnienie na organizowanym przez Akademię Muzyczną w Krakowie konkursie Cantate Domino.

W dorobku Perfugium  znajduje się pięć płyt. Obecny skład zespołu to: soprany:  Bogumiła Kowalska, Natalia Kucia, Joanna Przybyłowska, Bożena Solarz, alty:  Zofia Nowak, Magdalena Rychlak, tenory:  Mateusz Kowalski, Mateusz Solarz, basy:  Michał Kłos, Piotr Przybyłowski W programie koncertu usłyszymy psalmy w opracowaniach muzycznych m. in.: Mikołaja Gomółki, Wacława z Szamotuł, Orlanda di Lasso, Palestriny.

(wp)
Fot. Tamara Wiecheć

NAPISZ DO NAS: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

Komentarze (0)add
Redakcja serwisu Wadowice24.pl nie odpowiada za komentarze zamieszczone pod artykułami i nie utożsamia się z ich treścią. Jednocześnie podkreślamy, iż nie jest to miejsce dla poniżania mieszkańców, wierzących, w tym katolików i innych, oraz sączenia jadu przez osoby nienawidzące Wadowic i wszystkiego, co jest z naszym miastem związane. Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób.
Artykuł archiwalny. Komentarze zostały zablokowane

busy
 

}} Sonda na czasie

Lato w Wadowicach...
 

}} Polecamy oferty

 

Depilacja laserowa w Magia Spa – NOWY SEZON

Depilacja laserowa to absolutny hit ostatnich lat w dziedzinie kosmetyki. Spektakularne efekty jakie można osiągnąć przyciągają do sal...

 

Ostatnie dni wyprzedaży obuwia w Sklepie Fabrycznym Domeno

Zapraszamy na wyprzedaż kolekcji wiosna- lato 2014. Ostatnie dni wyprzedaży w sklepie przyfabrycznym Domeno w Kalwarii Zebrzydowskiej. W o...

 

Laserowe zamykanie naczynek: Hit czy kit?

Kłopotliwa cera naczynkowa, otwierające się naczynka a także nieustannie występujące rumieńce to problem wielu osób. Zwalczając go...

 

Bezpłatny wstęp na Mistrzostwa Polski w noszeniu żon

16 sierpnia w Inwałdzie obok Parku Miniatur Świat Marzeń odbędą się I Mistrzostwa Polski w Noszeniu Żon. Wydarzenie niecodzienne i o...

}} Filmy

Sprawdź nas:
Oferty domów w Wadowicach
duży wybór, najnowsze propozycje, atrakcyjne lokalizacje

}} Komentarze

Piłkarska środa. Spotkanie Iskry odwołane
Iskra wygrala z Libiazem 1:0
Czas na zmiany! Wadowice24.pl przeprowadzają się do Gravelines
Nie zniknie - żebyś wiedział - to dla takich jak ty zeby nie klikali jak powaleni po 30 razy tego samego komentarza tylko dlatego że jego opcja polityczna twierdzi inaczej.
Drobniak show. Skawa grała pięknie, ale ...
Sensacja Cracovia tylko remisuje z Halniakiem niewiarygodne ale cuda sie zdarzaja,Jutrzenka 2-0 Karpaty,Swit 0-1 Niwa,Garbarz 0-1 Proszowianka,.wie ktos jak Iskra-Libiaz?
Kolejny wypadek busa. Trzy osoby ranne zabrano do szpitala
Wyrazy współczucia.
Kolejny wypadek busa. Trzy osoby ranne zabrano do szpitala
jaki portal taki redaktor....
Ale twardziel! Piotrek z medalem Mistrzostw Polski
Szczere gratulacje !
Ale twardziel! Piotrek z medalem Mistrzostw Polski
Żeby się w błocie paplac .... Tys mi sport , toc na wsi to się świnie w błocie taplaja. W szachy by se pograł jakby mądry był